KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT met dit voorstel verenigen. De defini- tie wordt dus: "Kartografie is het toe- gankelijk en hanteerbaar maken en overdragen van ruimtelijke informatie. Daarbij ligt de nadruk op de visualisa- tie en interactie, afgestemd op het op- lossen van ruimtelijke vraagstukken". Daar er verder geen op- en aanmerkin- gen werden geplaatst bij de missie werd het stuk met deze ene wijziging aanvaard. Voorstel nvk fellowship De voorzitter begon dit ingelaste agen- dapunt met een toelichting op het sys- teem van de bcs voor het zogenaamde fellowship. Het Bcs-fellowship is een kwalificatie die door een commissie toegekend wordt aan een lid van de vereniging die een goede beoefenaar is van de kartografie. Het is een bescher- ming van de beoefenaren van de karto grafie. Zijn vraag aan de vergadering was of een dergelijk systeem de moeite van het overwegen waard is voor Ne- derland. De heer Damoiseaux gaf aan dat wel een goed criterium gezocht moet wor den. Een aantal jaren beoefening van de kartografie is geen garantie voor goede produkten. Er is een zware toet- singscommissie nodig. De heer Smeulders was het met hem eens dat er een zwaar criterium aan ge- koppeld moet worden. Het is immers een manier om je als kartograaf naar buiten te profileren. Het kan op het visitekaartje worden vermeld. De heer Eberhardt vroeg zieh af of ie- dereen hiervoor in aanmerking kan komen. Er zijn namelijk steeds meer ongeschoolde beoefenaren van de kar tografie. Voorzitter Ormeling gaf hier- op aan dat ze wel lid moeten zijn van de nvk. Mevrouw Van Raaij vroeg zieh vervol- gens af hoe het buitenland hiertegen aan kijkt. Het kan namelijk ook nega- tief werken. De heer Koop viel haar bij door aan te geven dat een nieuwe kwa lificatie alleen maar verwarring schept. Straks zijn er meerdere verschillende kwalificaties. Het is beter als de nvk zieh rieht op een ica of een Europese kwalificatie. De heer Van der Worm merkte op dat door een dergelijke kwalificatie een aantal leden/bedrijven wordt uitgeslo- ten. Dit is strijdig met wat je als ver eniging wilt, namelijk een betere con- currentie-positie binnen Europa. Helvoirt 1996: De heer Verroen overhan- digt de Algemene Kartografieprijs ryyy aan prof. F. Depuydt. De voorzitter bracht het voorstel voor het overwegen van een NVK-fellowship in Nederland vervolgens in stemming. Het bleek dat minder dan 10 procent van de aanwezigen iets voor het voor stel voelde. Hiermee werd het voorstel door de vergadering verworpen. Rondvraag en sluiting De heer Bakker informeerde naar de omgang van de vereniging met de nieuwe spelling. Voorzitter Ormeling gaf aan dat de vereniging de 'K' blijft hanteren voor Kartografie. Als dit een aantal jaren in de praktijk wordt ge- hanteerd kan het de officiele spelling worden, of een officieel alternatief waarmee ook de spellingsgidsen reke- ning houden. De heer Hameleers attendeerde de ver gadering op een door het bestuur ver- spreid voorstel voor een aanvulling op het huishoudelijk reglement van de vereniging met betrekking tot de om- schrijving en funetie van de bestuurs- raad. De voorzitter legde hierop het tekstvoorstel ter behandeling voor aan de vergadering. De heer Verroen merkte op dat de zin- snede "speelt een rol" vaag is, het is ad- viserend of beslissend. Ormeling ant- woordde dat de raad adviserend is. Het bestuur blijft verantwoordelijk. De vergadering ging hierop akkoord met de aanvulling op het huishoude lijk reglement. I996-XXII-3 Vervolgens vroeg de heer Bakker of er plannen zijn om het kartografisch woordenboek van de vereniging te ac- tualiseren. De voorzitter antwoordde dat die er zijn. Het is de bedoeling het woordenboek ook op de NVK-server te plaatsen. De heer Smeulders informeerde naar de ervaring met de nieuwe bestuursor- ganisatie van de vereniging. Voorzitter Ormeling antwoordde dat er een bete re afstemming van de activiteiten bin nen de vereniging is. Door gebrek aan tijd moest de voorzitter een verdere discussie hierover beeindigen en Steide voor hierover in de bestuursraad zono- dig verder te spreken. Hij dankte de leden voor hun aanwe- zigheid en sloot om 12.45 uur de verga dering. J.H.R. van der Schult NVK-Juryprijzen 1995 Algemene Kartografieprijs 1995 De Algemene Kartografieprijs is een onderscheiding die verkregen kan wor den op het terrein van de kartografi- sche theorievorming, of door het pro- duceren/uitgeven van een bijzonder kartografisch produkt. De Algemene Kartografieprijs 1995 is toegekend aan het boek Fascinerende landschappen van Viaanderen en Wallo- nie in kaart en beeld, onder redactie van Frans Depuydt en 33 anderen, een uitgave van het Davidsfonds/Leuven. De motivatie hiervoor is: De boeiende wijze waarop een grote verscheiden- heid aan kaartvormen wordt gepresen- teerd, die de basis vormen voor de gei'llustreerde verklärende tekst, waarin de lezer wordt geleerd om het land- schap te analyseren aan de hand van topografische en thematische kaarten, alsmede foto- en ruimtebeelden. Technische kartografieprijs 1995 De Technische Kartografieprijs is een onderscheiding op het terrein van de kartografische produktietechnieken of kartografische werkmethoden. De Technische Kartografieprijs 1995 is toegekend aan De kaart van Amster dam 1:10.000, vervaardigd door het Kartografisch Centrum van de Ge- meente Amsterdam, Stedelijk Beheer, Landmeten en Vastgoedinformade. 39

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 45