KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 fisch onderzoek, door de werkgroepen georganiseerd. Verder werd door de NVK-werkgroep kaartbeheer medewerking verleend aan een studiedag over geautomatiseerde optische beeldopslag. Bij die gelegen- heid werd de voorzitter van de nvk het eerste exemplaar van de door de nvk gesponsorde Almanak Verzamelingen Topografisch Beeldmateriaal aangebo- den. De redactie van het Kartografisch Tijd- schrift kreeg versterking van Maurice Damoiseaux na het aftreden van Fer- jan Ormeling als redactielid in ver band met zijn verkiezing tot voorzitter van de nvk. Het tijdschrift kreeg een nieuwe lay-out en omslag. Het eerste nummer was een experimenteel geza- menlijk nummer met NGT-Geodesia. Het derde nummer betraf een extra dik nummer in het kader van het af treden van Ferjan Ormeling als redac tielid. Doordat in 1995 zowel van drukker als van opmaak veranderd werd, bleek het te ambitieus om 00k het vierde nummer binnen het kalen- derjaar te laten verschijnen. De congrescommissie heeft samen met de werkgroepen hard gewerkt aan de organisatie en de invulling van het programma van het NVK-congres dat in april 1996 te Helvoirt plaatsvindt. Fondsen Van de vier fondsen die de nvk tot medio 1995 beheerde raakten het Hee- remafonds en het Schokkenkampfonds dit jaar uitgeput. De resterende saldi werden respectievelijk besteed aan de totstandkoming van de Almanak Ver zamelingen Topografisch Beeldmateriaal en aan de totstandkoming van het na tional report en de herdruk van het studieboek kartografie van Ormeling en Kraak In 1995 werden de volgende toeken- ningen uit de overige twee fondsen ge- daan: Ormelingfonds: bijdragen aan de heren B. Köbben en R. E. Kuunders voor (actieve) deelname aan de ica- conferentie in Barcelona. Historisch Kartografisch Fonds: bij dragen aan de heren P. van der Krogt en E. Okhuizen voor (actieve) deel name aan het internationaal Histo- risch-Kartografisch congres in Wenen. Activiteiten bestuur en bestuursraad Het bestuur kwam in 1995 zeven maal bijeen. Er werd veel tijd en aandacht besteed aan de nieuwe bestuursorgani- satie en de definitie van de missie van de nvk. De bestuursraad kwam in 1995 twee- maal bijeen. Op de bijeenkomsten stonden de onderlinge afstemming tussen werkgroepen en het in 1996 te houden congres centraal. Ontwikkeling ledental De stand van zaken met betrekking tot het ledental van de nvk per 31 decem- ber van 1995 is weergegeven in bij- gaand overzicht. In totaal meldden zieh 36 nieuwe leden aan, werden 29 opzeggingen ontvangen en raakten een tweetal leden zoek. Ook moesten helaas weer een aantal leden worden geroyeerd we- gens het niet betalen van de contribu- tie. Onder de nieuwe leden bevinden zieh vanouds een groot aantal Studen ten aan de Hogeschool Utrecht en de Universiteit Utrecht. In vergelijking met vorig jaar is het aantal institutionele leden licht geste- gen en het aantal abonnementen nage- noeg stabiel gebleven. Geconcludeerd kan worden dat de aanhang van de vereniging zieh de laatste jaren heeft gestabiliseerd rond een totaal van een kleine 800 belang stellenden (incl. abonnementen). J. H. R. van der Schuit NVK-publikaties in 1995 Het Kartografisch Tijdschrift Het jaar 1995 is voor het Kartografisch Tijdschrift gepaard gegaan met veel veranderingen, sommige in positieve Ontwikkeling ledental nvk Stand 31-12-1995 1980 1994 1995 saldo 1995 Individuele leden 451 550 551 +1 Institutionele leden 87 IOI 105 +4 Abonnementen 105 141 140 -1 richting, andere moeten helaas als minder positief worden ervaren. Een opvallende verandering betreft de nieuwe lay-out van Michel van Elk (toentertijd Universiteit Utrecht), voor het eerst gerealiseerd in nummer 1 en daarna nog wat bijgeschaafd. Vanaf nummer 2 beschikt het tijdschrift te- vens over een nieuw omslag, eveneens een ontwerp van Michel. Aan de j arenlange samenwerking met drukkerij Krips in Meppel is een eind gekomen. Niet uit onvrede, maar puur om financiele redenen. De nieuwe drukker, de firma Cartoprint b.v. in Rijswijk, verzorgde in eerste instantie het opmaken en drukken van het tijd schrift. Later is besloten om de op maak door het Kartografisch Labora torium van de Universiteit Utrecht te laten verzorgen. De eerste afleveringen van de nieuwe rubriek Kernkatern zijn versehenen en veel van de reeds bestaande rubrieken zijn nu gegroepeerd onder het kopje Interactief. De jaargang 1995 kent rela- tief veel speciale uitgaven. Het ge- meenschappelijke nummer met NGT - Geodesia had het Kernbestand 1:10.000 als onderwerp. Het ziet er overigens niet naar uit dat er op körte termijn weer een gemeenschappelijk nummer zal komen. Verder verscheen er een extra dik nummer dat was opgedragen aan Ferjan Ormeling, en tenslotte heb- ben de kartografische congressen in Barcelona en Wenen tot een thema- nummer geleid. Helaas kan dit keer niet worden ver meld dat alle nummers daadwerkelijk in 1995 zijn versehenen. Problemen bij de opmaak van het tijdschrift, de hoeveel- heid kopij, het feit dat auteurs de dead- lines niet altijd halen en de redactie het werk vooral in de vrije tijd moet doen zijn daar alle debet aan. Niettemin streeft de redactie ernaar de opgelopen achterstand in 1996 weer in te halen. Veranderingen waren er verder in de samenstelling van de redactie. Het zal niemand zijn ontgaan dat Ferjan Or meling vanwege het voorzitterschap van de nvk uit de redactie is getreden. Maurice Damoiseaux heeft daarna de gelederen weer versterkt. De redactie bestond in 1995 verder uit Annemieke Altena, Freek Boersma, Rob Hoots- mans, Arie Kers, Peter van der Krogt, Gerrit van Omme, Chris Snabilie en Connie Blok (voorzitter). Dat niet alles is veranderd, blijkt onder 41

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 47