KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 andere uit het feit dat de rubriek Uit de tijdschriften - in 1995 overigens slechts eenmaal versehenen - weer werd verzorgd door Barend Köbben van de Universiteit Utrecht. Allan Brown (itc) en prof. dr. I.B.F. Kor- moss (Europacollege, Brügge) hebben de vertalingen van samenvattingen van artikelen in het Engels resp. Frans weer voor hun rekening genomen. Zoals ieder jaar bedanken we 00k nu weer degenen die een bijlage voor een van de KT-nummers hebben geleverd. Dankzij hen blijft het KT voor velen extra aantrekkelijk. De redactieleden zijn vijf maal bijeen geweest voor het tijdschrift, en verder is er een vergade- ring met de redactieraad geweest. De nvk publikatiereeks In deze vanaf 1991 bestaande reeks ver- schijnen uitgaven met voordrachten en lezingen gehouden tijdens de NVK-stu- diedagen en werkgroepbijeenkomsten. In 1995 hebben maar liefst vijf afleve- ringen het daglicht gezien (de num- mers 13 tot en met 17; zie KT.1996.XXII.1 voor een overzicht van de titeis). Zoals gebruikelijk heeft het ITC gezorgd voor het drukken en ver- spreiden van de nummers, waarvoor alleen materiaalkosten in rekening worden gebracht. Corne van Elzakker van dit instiruut deed de coördinatie weer; tot hem kan men zieh wenden voor een abonnement op de reeks of voor het bestellen van losse nummers (voor zover nog voorradig). de redactie De werkgroep voor de Geschie- denis van de Kartografie in 1995 Net als in 1994 is het de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartogra fie gelukt om in 1995 zowel een studie- middag als een studiedag te organise- ren. Op 12 mei was de werkgroep voor de studiemiddag te gast bij het Rijks- archief in Noord-Holland in Flaarlem. Flelaas was er een matige opkomst. Niet meer dan een dertigtal bezoekers gaf acte de presence. De spits werd daar afgebeten door de rijksarchivaris van Haarlem Dr. Elans Brokken. Hij ging in op het ontstaan en het wel en wee van de ter plaatse in beheer zijnde Provinciale Atlas van Noord-Holland. Deze collectie ont- stond in 1866 door de aanleg van een kaartenverzameling door het provinci- aal bestuur. Deze Provinciale Atlas groeide sterk, niet alleen met kaarten maar 00k met andersoortig beeldmate- riaal (onder andere foto's en prent- briefkaarten). In 1923 besloot de Pro- vincie de collectie in bruikleen te geven bij het Rijksarchief, waar hij nu nog steeds beheerd wordt. Een tweede voordracht werd gepresen- teerd door Joke Terra, de beheerdster van de eigen beeldcollectie van het Rijksarchief. Zij behandelde onder an dere de geschiedenis en de samenstel- ling van, alsmede de toegangen op de kaartcollectie. Van uitzonderlijk belang zijn een reeks zestiende-eeuwse mi- nuutkaarten van Noord-Hollandse Ste den door Jacob van Deventer en een veel grotere groep verpondingskaarten, vervaardigd rond 1811, die gemaakt werden in relatie tot het Hollandse Kadaster. Dit Hollandse Kadaster was een voorganger van het huidige Kadas ter dat wat later, in 1832, geinstitutio- naliseerd werd. Na de thee ging dr. Henk Schoorl in op het belang van kaarten voor zijn onderzoek naar de waterstaatkundige ontwikkeling van de Noord-Hollandse kust. Onder andere wees hij op het be lang van de kaarten die zieh bevinden in de nog niet ge'inventariseerde 'Inge- komen Stukken' (1749-1795) die deel uitmaken van het archief van Gecom- mitteerde Raden in het Noorderkwar- tier. In het tweede deel van zijn lezing ging Schoorl in op het belang en de werkzaamheden van de j arenlang in Noord-Holland werkzame landmeter Jan Peereboom (1767-1826). Na de drie lezingen volgde nog een rondleiding door het gebouw. Bekeken werden het restauratie-atelier, de de- pots waarin de collecties van het Rijks archief bewaard worden en de studie- zaal waar het publiek de toegangen op de (kaart)collectie(s) kan raadplegen. Op 24 november 1995 werd door de werkgroep een tweede bijeenkomst ge houden. We waren te gast bij de Facul- teit der Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. Er was een grote opkomst. In totaal werd een zestigtal deelnemers geteld. Er werden maar liefst zeven presentaties gehou den. Deze hadden onderling geen enkel verband, vandaar het dagthema Capita Selecta. Een verslag van deze dag kunt u lezen in KT 1996.XXII.1 (pp. 51-52). Het is de bedoeling dat de zeven voor drachten van 24 november 1995 gepu- bliceerd zullen worden in de NVK pu blikatiereeks. Dit wordt de eerste keer dat de werkgroep een uitgave in deze reeks verzorgt. Na de publikatie van de Bibliografie van de Geschiedenis voor de Kartografie van Nederland in 1993 - dit was een initiatief van de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie, samen met de sectie Geschiedenis van de Kartografie van de vakgroep Karto grafie van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht - heeft de werkgroep in 1995 de eerste stappen genomen om over niet al te lange tijd te kunnen komen tot de publikatie van een Handleiding voor Onderzoek in de Geschiedenis van de Kartografie. Op het moment van schrijven van dit jaarverslag valt nog niet te zeggen wanneer de uitgave zal plaatsvinden, maar hierover kunt u in het volgend jaarverslag van de werk groep ongetwijfeld meer lezen. Een laatste onderwerp in dit jaarver slag betreft de uitgaven van het Histo risch Kartografisch Fonds. In 1995 wer den twee uitgaven gedaan in de vorm van Sponsoring van een reis naar en bijwoning van de zestiende Interna tional Conference on the History of Cartography, dat in September 1995 gehouden werd in Wenen. In totaal werd een bedrag van /2.500,- uitge- keerd. M. Hameleers De werkgroep Onderwijs en Onderzoek in 1995 Studiedagen De derde 'Onderwijsdag' van de werk groep, gewijd aan Visualisatie met GIS, vond plaats op 8 december 1995, bij de Faculteit Ruimtelijke Wetenschap pen van de Universiteit Utrecht, paral lel met een programma van NexpRi over diverse Gis-toepassingen. De alge- hele conclusie van deze dag was dat gis op vele plaatsen en op vele manie- ren onderwezen wordt, maar dat aan- dacht aan een goede visualisatie er meestal bij inschiet. Hoewel het moge- lijk moet zijn de Software enige intelli- gentie mee te geven om de gebruiker hierin te sturen, besteden 00k de fabri- kanten van de Software er weinig aan- dacht aan. De volgende onderzoeksdag zal waar- schijnlijk op 6 december 1996 weer aan de Universiteit van Utrecht plaats vinden. Publikaties De lezingen van de onderwijsdag Iii 42

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 48