Jf nvk 43 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I99Ö-XXII-3 worden gepubliceerd in de NVKpubli- katiereeks, verkrijgbaar via C.P.J.M. van Elzakker, itc, Afd. Kartografie, Postbus 6, 7500 aa Enschede. R. T.de Wijs De werkgroep Kartografie Vormgeving in 1995 De werkgroep Kartografie Vormge ving heeft in 1995 verder vorm ge kregen door de uitwerking van de 'terms of reference'. De samenstelling van de werkgroep heeft sinds de op richting in de zomer van 1994 geen veranderingen ondergaan, hetgeen de slagvaardigheid van de 7 leden ten goede is gekomen. Alhoewel er nog geen studiedag is georganiseerd, zijn er wel verschillende voorbereidende werkzaamheden verricht, zowel voor het NVK-congres als het eigen twee- daagse congres. Dit laatste evenement zal in samenwerking met de werkgroep Kartografische Produktietechn ieken gestalte krijgen in het najaar van 1996. Gedurende verschillende vergaderin- gen hebben beide werkgroepen overleg gevoerd over de invulling en aankle- ding van het congres met als thema Alledaagse Kartografie: originaliteit en haalbaarheid. Er is 00k gei'nvesteerd in de totstand- koming van een netwerk waarmee onder meer kartografen, grafisch vormgevers, kunstenaars, reclame-ont- werpers en infographics-redacteuren kunnen worden bereikt. Zo is een open brief gestuurd naar alle hogere onderwijsinstellingen op het gebied van de grafische vormgeving en kunst. Er wordt echter pas op de wat längere termijn resultaat verwacht van deze in- spanningen. F. van der Wel De werkgroep Kartografische werkgroep kartografische produktietechnieken nederlandse vereniging voor kartografie Produktietechnieken in 1995 De werkgroep heeft in 1995 verschil lende activiteiten ondernomen. De meeste daarvan betroffen voorberei- dingen van evenementen die pas in een later Stadium zullen kunnen wor den ervaren. De werkgroep is in 1995 zeven maal bij elkaar geweest en heeft met name over plannen gesproken die in 1996 zullen worden gerealiseerd. Door het uitstel van geplande studie- dagen lijkt het alsof de produktie van de werkgroep niet al te hoog is ge weest, maar dit is niet geheel juist. In 1995 is de studiedag KARTOtech 3 ge- houden die als thema had: Van Pre- press tot Pers. Bij de op moderne leest geschoeide onderneming Mahez in Amsterdam kon de deelnemer digitale produktie- lijnen en een produktie-organisatie er varen die zowel voor de kartografische als de grafische produktie een aantal nieuwe ideeen kunnen brengen. Met name digitale filosofie ten aanzien van de organisatie en verwerving van Or ders gaf een frisse blik op verschillende facetten van een produktie-organisatie. Bovendien werd beleidsmatige zaken aandacht gegeven die essentieel zijn voor het succesvol managen van digi tale produktvervaardiging. Zeker bij grotere organisaties dienen management en produktie beide digi- taal hand in hand te gaan. De organi satie zal zover moeten worden ge bracht om een en ander realiseren. Heiaas bracht deze studiedag een te laag aantal deelnemers waardoor met een negatief saldo moest worden afge- sloten. Dit laatste en de hoge kosten van het maken en versturen van con- vocaties noopt de werkgroep tot een bezinning van het produceren van de uitnodigingen en het verzenden daar van. Verder is de werkgroep actief geweest met voorbereidingen voor activiteiten in 1996, zoals het lustrum in april 1996 en een twee-daagse studiedag in Okto ber 1996 te zamen met de nieuwe werkgroep Kartografische Vormgeving. Zeker de laatstgenoemde behoeft veel voorbereiding. In 1996, na de 2-daagse studiedag, zal Sjef van der Steen terugtreden als se- cretaris en lid van de werkgroep. Na meer dan 15 jaar lid te zijn geweest wil hij zieh concentreren op zijn iCA-ver- plichtingen. De werkgroep bezint zieh over zijn opvolging. J.F.M. van der Steen De werkgroep Automatisering/ Nieuwe Visualisatie Technologie in 1995 Voor de werkgroep Staat 1995 in het teken van de naamsverandering. De al tijdens de NVK-ledenvergadering 1994 aangekondigde verandering, naar aan- leiding van het rapport Met de NVK naar de 2ie eeuw wordt tijdens de le- denvergadering van 7 april 1995 daad- werkelijk doorgevoerd. Vanaf dat mo- ment gaat de werkgroep verder onder de naam Nieuwe Visualisatie Techno logie. De nieuwe naam heeft de werkgroep niet verhinderd de traditionele thema- dag in december 1995 met succes te or- ganiseren. Dit keer stond de themadag in het teken van GIS en visualisatie. Zo'n 130 mensen bezochten de dag, die voor het eerst in Utrecht werd ge organiseerd. De dag had de voor de werkgroep bekende opbouw, met in het ochtendprogramma een theoreti sche toelichting op het onderwerp, ter- wijl in de middag praktijkvoorbeelden werden besproken door mensen uit die praktijk. Alle lezingen zijn gebundeld in de NVKpublikatiereeks nummer 17. 1995 betekende, na overleg met de oud-leden, 00k de officiele opheffing van de Contactgroep Automatisering in de Kartografie. Deze contactgroep was in het begin van de jaren tachtig zeer actief, en diende als ontmoetings- plaats voor alle kartografen die de eer- ste stappen op het automatiseringsge- bied zetten. Daar automatisering alge- meen goed is geworden bestaat er geen behoefte meer aan een dergelijke groep, die de laatste jaren overigens al slapend doorbracht. Aandachtspunten van de werkgroep in de körnende tijd zijn het körnende NVK-congres, de elektronische snelweg en ICA-National Report. Eind 1996 is er opnieuw een themadag gepland, dit keer met als onderwerp de bestanden op de schaal 1:10.000. M.J. Kraak De werkgroep Kaartgebruik in 1995 In 1995 is de nvk-werkgroep Kaartge bruik dan eindelijk van de nadere aan- duiding 'in oprichting' verlost. Wallie Hoogendoorn, Rene van der Schans en Corne van Elzakker maken nu samen deel uit van deze werkgroep, met laatstgenoemde als voorzitter, con- taetpersoon en vertegenwoordiger in de NVK-bestuursraad. De NVK-werkgroep Kaartgebruik: bevordert de bestudering van het ge- bruik van kaarten als middel tot

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 49