KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 communicatie over en interactie met lokatiegebonden informatie; (N.B. onder 'kaarten' wordc hier verstaan: visueel waarneembare produkten op alle mogelijke informatiedragers, waaronder papier en beeldscherm) brengt kaartgebruikers, kartografen en andere makers van kaarten met el- kaar in contact om kartografische produkten te verbeteren uit Ret 00g- punt van de gebruiker; steh daartoe projectgroepen in, die zieh richten op bepaalde aspecten van kaartgebruik of op het gebruik van bepaalde typen kaarten; verleent faciliteiten aan en verricht stimulerende en coördinerende taken ten behoeve van deze projectgroepen; coördineert het overdragen van de re- sultaten van de werkzaamheden van de werkgroep en de projectgroepen naar de leden van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie middels presentaties, studiedagen en publika- ties in het Kartografisch Tijdschrift en de NVKpublikatiereeks; streeft, uitgaande van de kaartgebrui- ker, een goede samenwerking na met andere werkgroepen van de Neder landse Vereniging voor Kartografie, de Internationale Kartografische Ver eniging (ica) en zusterverenigingen. Met deze doelstellingen voor ogen, kan de werkgroep Kaartgebruik op zichzelf altijd betrekkelijk klein blij- ven. Veel van de werkzaamheden zul- len namelijk gaan plaatsvinden in pro jectgroepen en die projectgroepen zul- len ieder afzonderlijk doorgaans uit een groter aantal personen bestaan. Er zal naar worden gestreefd om in elke projectgroep 00k een of meerdere ver- tegenwoordigers van de kaartgebrui kers op te nemen. Inmiddels is er al een zeer actieve pro jectgroep Fietskaarten ingesteld, die zieh in 1995 vooral heeft beziggehou- den met de voorbereidingen voor een eerste bijdrage aan een NVK-activiteit: het NVK-congres 1996. De leden van deze projectgroep Fiets kaarten zijn: Paul Benjaminse, Marijn Bosma, Lidwien Camps (enfb), Douwe Dijkstra, John Eberhardt, Corne van Elzakker, Peter Geudeke, Edwin Massop, Albert Ras, Rene van der Schans (contactpersoon), Wille mi jn Simon van Leeuwen en Ad Snel- derwaard (Stichting Landelijk Fiets Platform). In 1996 zal worden gewerkt aan de in- stelling van nieuwe projectgroepen van de werkgroep Kaartgebruik. Er zijn reeds voorstellen gedaan voor het in- stellen van projectgroepen die zieh richten op het gebruik van 'oude' kaar ten, van wandelkaarten, van elektroni sche atlassen in het onderwijs, van meta-informatiesystemen, van kaarten voor ruimtelijk ontwerp en van kaar ten op het Internet. Met dergelijke projectgroepen kan mogelijk 00k de samenwerking met andere NVK-werkgroepen (respectieve- lijk Geschiedenis van de Kartografie, Onderwijs Onderzoek en Kaartbe- heer) meer gestalte krijgen. C.P.J.M. van Elzakker De begeleidingscommissie OGeu-cursussen kartografie in 1995 De tweede cursus 'Technisch Karto- graaf 11' is in juli 1995 afgesloten. Eer- der werden in het Kartografisch Tijd schrift de namen gepubliceerd van de deelnemers die de cursus met succes hebben afgerond. In het algemeen werd de cursus door de deelnemers als 'goed - tot - zeer goed' gekwalifieeerd. De derde cursus 'Technisch Kartograaf 1' is in januari 1996 gestart met 12 deel nemers. De derde cursus 'Technisch Kartograaf Ii' start bij voldoende belangstelling begin 1997. Het programma wordt licht aangepast naar aanleiding van de evaluatie van de cursisten. Er is verwarring gezaaid over de cur- susnamen cq. aanduiding van het ni- veau. Achtereenvolgens werden de volgende aanduidingen gebruikt: ie: B - A (B laagste niveau o.a. in NG T- Geodesia 2e: A - B (A laagste niveau o.a. in KT 1994. xx.4) 3e: Deel 1-2 4e: 1 - 11 of gis 1 - gis ii (huidige aan duiding bij het ogcu) De laatste aanduiding wordt gehand- haafd. Er wordt een cursus per jaar gebracht (afwisselend 1 en 11), welke steeds start in januari. De begeleidingscommissie bewaakt de kwaliteit en het niveau van de cursus- sen door de volgende controles: leerdoel- niveau-omschrijvingen wervings- voorlichtings-tekst (re- cent herzien) aeeeptatie van aspirant cursisten (controle niveau) leerstof-omschrijvingen de dictaten papers (nog in uitvoe- ring) de commissieleden kunnen de toets- vragen opdrachtresultaten inzien de commissie wordt uitgenodigd voor de eindbeoordelingsvergadering de commissie kan lessen practica bijwonen. Nadere informatie over de cursussen: ogcu, Postbus 5125, 3502 je Utrecht, tel. 030-2883069, fax 030-2899215. R. T. de Wijs jaarverslagen ica 1995 ica Commission on Education and Training (cet) in 1995 Afgelopen jaar heeft voor ica-cet in het teken gestaan van het iCA-congres in Barcelona en de voorbereidingen daarvoor. In maart werd in Enschede op het itc deelgenomen aan een daar georganiseerde bijeenkomst van het iCA-bestuur waarop het funetioneren van de commissies en werkgroepen in het algemeen werd besproken. Hier werden 00k voor het eerst voorstellen gedaan over de werkzaamheden van ica-cet in de periode 1995-1999. Deze voorstellen beheizen de volgende acti- viteiten: organiseren van seminars in ontwik- kelingslanden vertalen van de serie Basic Cartogra- phy in het Frans herzien van de serie Basic Cartogra- phy uitwerken van een struetuur en be- grippenapparaat voor continue edu- catie in de kartografie organiseren van seminars om nieuw materiaal voor de serie Basic Carto- graphy te identificeren vervaardigen van een lijst van instel- lingen die kartografie-opleidingen verzorgen gezamenlijk met andere iCA-commis- sies organiseren van manifestaties. Eind augustus werd samen met drie andere iCA-commissies een seminar in Madrid georganiseerd (Teaching ani- mated cartography) hetgeen door een CET-lid (Rufino Perez) succesvol was voorbereid. Tijdens het congres in Bar celona werden de hierboven aangege- ven plannen voor de körnende vier jaar 44

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 50