C.A. Blok 45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT verder uitgewerkt. In Barcelona werd ondergetekende herkozen als voorzit- ter van cet. Na afloop van het congres werd het CET-toneel snel naar Wenen verplaatst waar in samenwerking met de iCA-commissie voor de Geschiede- nis van de Kartografie het derde Semi nar over Teaching the History of Carto graphy werd gehouden. Verder is de commissie de afgelopen jaren bezig geweest met de produktie van het derde deel van de serie Basic Cartography, dat in april 1996 moest uitkomen. Voor 1996 staan seminars in DeKalb (bij Chicago, over het onderwijs in concepten van de karteringsweten- schappen), Japan (over het onderwijs in het kaartgebruik voor kinderen) en Slovenie (over het leren gebruiken van kaarten door blinden) op het program- F.J. Ormeling ica Standing Commission on the History of Cartography in 1995 In 1995 kwam de publikatie How to identify a Mapmaker. An International Bibliographie Guide gereed, voorzien van drie inleidende teksten. Het geheel werd door Chairman Mme. Monique Pelletier geredigeerd. De Nederlandse bijdrage aan deze publikatie werd door de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie van de nvk bijeen- gebracht. Van 3-9 September 1995 werd in Barce lona de 17c conferentie van de ica ge houden. Ook de geschiedenis van de kartografie kwam als een aparte sessie aan bod. In de lezingen kwam duide- lijk naar voren dat ook dit vakgebied steeds meer met nieuwe technische ontwikkelingen wordt doordrongen. Onmiddellijk na de iCA-conferentie volgde in Wenen de i6e Internationale Conferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie. Op 10 September werd een pre-seminar gehouden, dat georga- niseerd was door de ica Standing Commissions on the History of Carto graphy en on Education and Training. Prof. dr. F.J. Ormeling jr. sprak onder anderen over 'Teaching concepts in the History of Cartography'. In Barcelona werd dr. Matthew Edney van de University of Southern Maine als nieuwe voorzitter van de Standing Commission on the History of Carto graphy gekozen. De nagestreefde I996-XXII-3 'terms of reference' voor de periode r 99 5-r999 bevatten de volgende doel- stellingen: To explore the possibility of an inter national Database on individual mapmakers and map produetion firms with access via the World Wide Web. To explore the possibility of initia- ting an international Database of current literature on the history of cartography with access via the World Wide Web. Fo make international initiatives in the history of cartography better known by their regulär announce- ment. G.G. Schilder iCA-commissie voor kartering ten behoeve van blinden en slechtzienden in 1995 De derde termijn van de commissie liep in 1995 af. Niet alle doelstellingen werden in de afgelopen periode verwe- zenlijkt, er zit bijvoorbeeld nog niet veel schot in het boek dat al enkele jaren op Stapel Staat. Niettemin deelde het iCA-bestuur de mening dat er vol- doende wapenfeiten en plannen waren om door te gaan. Het vierde interna tionale Symposium in Sao Paulo was bijvoorbeeld een groot succes, en com- missielid en coördinator Regina Vas- concellos uit Brazilie da-nkt ongetwij- feld mede daaraan haar benoeming tot vice-voorzitter van de ica. Joseph Wie del, die twaalf jaar lang voorzitter van de commissie is geweest, is inmiddels met pensioen. Zijn opvolger, Andrew Tatham uit Engeland, fungeerde al en kele jaren als co-voorzitter. Een belangrijke doelstelling blijft het bestuderen en evalueren van methoden en bronnen voor de produktie van kaarten en andere grafische voorstellin- gen voor blinden en slechtzienden. Lo kale omstandigheden moeten bij de evaluatie niet uit het 00g worden ver loren; een optimale methode in een bepaalde situatie is niet noodzakelijk overal ter wereld toepasbaar. Verder wil de commissie in de körnende vier jaar onder meer veel aandacht besteden aan het uitwisselen en verspreiden van in- formatie via door experts gegeven Workshops op diverse plaatsen op de wereld. Daartoe wordt ook meer sa menwerking gezocht met relevante or- ganisaties. Met de World Blind Union zijn al contacten, secretaris-generaal Pedro Zurito heeft commissievergade- ringen in Bournemouth (1991) en Bar celona bijgewoond en is inmiddels lid geworden van de commissie. Uit deel- name aan de Internationale Mobili- teitsconferentie in Trondheim (Noor- wegen) dit jaar kunnen verdere contac ten voortkomen. Tenslotte wil de com missie ook kijken naar de potentiele waarde van grafische voorstellingen voor andere dan visueel gehandicapte gebruikers. Gedacht wordt bijvoor beeld aan kinderen en mensen met leerproblemen. In Barcelona zijn twee commissiever- gaderingen gehouden. Verder was er een plenaire sessie Kaarten voor gehan- dicapten. Alle zes de voordrachten in deze sessie hadden betrekking op visu eel gehandicapten. ica Standing Commission on Map Produetion in 1995 1995 stond voor een belangrijk deel in het licht van de ioe General Assembly van de ica, tevens de 17c internationa le kartografische conferentie. Vanzelf- sprekend waren er in 1995 ook andere activiteiten, maar als in een bepaald jaar een Algemene Vergadering van de ica wordt gehouden - een keer in de vier jaar - dan wordt daar naartoe ge werkt en vandaar dat de hoofdpunten van de activiteiten van de commissie rond de conferentie lagen. Er werden echter ook andere taken uitgevoerd. In maart 1995 werden bij het itc bij- eenkomsten belegd door de 'Executive Commission' van de ica, waarbij te vens de commissies werden uitgeno- digd. Het doel van deze ontmoetingen was om het uitwisselen en verkennen van ideeen en standpunten van be- stuur en commissies en om de afstand tussen het bestuur en commissies zo klein mogelijk te houden. De commis sie Kaartproduktie (toen nog Technie ken) was hier ook bij betrokken mid- dels een 3 man sterke delegatie. In September werd het grote kartogra fische evenement georganiseerd in Bar celona, Spanje. Meer dan 1200 deelne- mers volgden de activiteiten van vele individuele deelnemers en commissies. De commissie Kaartproduktie was op verschillende wijzen betrokken, en wel door: een Workshop van commissies, werk- groepen en bestuur van de ica met onderwerpen m.b.t. beleid naar de toekomst, onderwerpen/thema's voor werkgroepen en commissies en Status

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 51