M.J. Kraak KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 van de diverse commissies en werk- groepen, een aantal paper-presentaties voorna- melijk betrekking hebbende op tech- nologie/technieken en organisatie, deelname aan poster presentaties, commissievergaderingen met als the- ma's: - Evaluatie van acciviteiten m.b.t. de 'terms of reference' van de commis- sie - Vaststellen van bereikte doelen van de commissie - Uitwisselen van gegevens en stand- punten van de diverse leden van de commissie - Samenstelling van de commissie voor de körnende jaren en verkie- zing van een nieuwe voorzitter (Sjef van der Steen) - Vaststellen van verplichtingen en ideeen en deze vertalen naar plan nen voor de körnende 4 jaar, weer- gelegd in de nieuwe 'terms of refe rence'. Deze nieuwe 'terms of reference' zijn: Het uitwisselen en versturen van in- formatie m.b.t. nieuwe kaartproduk- tie technologieen, middels het orga- niseren van regionale seminars te zamen met de Commission Educa- tion and Training. Het publiceren van de tweede uitgave van het Compendium van kartografi- sche technieken met het doel 2 delen te produceren: Volume 1 - conventio- nele analoge kaart produktietechnie- ken (revisie van huidige Compendi um) en Volume 2 - digitale kaartpro- duktietechnieken (geheel nieuw deel). Verkenning van functionaliteiten van belangrijke Software applicaties die in de kartografie worden gebruikt. Ge dacht wordt om een en ander weer te geven in matrix/tabel vorm middels Internet/www, terwijl vanzelfspre- kend andere media zullen worden aangesproken. Het ontwikkelen van standaarden voor kartografische produktie met vooral aandacht naar het beheer van kwaliteit middels Systemen zoals het invoeren van iso-normering. Om een en ander te realiseren heeft de commissie een plan gemaakt van de te ondernemen activiteiten. Tevens is er in Barcelona een afspraak gemaakt met de Commissies 'Educa- tion and Training' en 'Map Use' om een Regional Seminar te organiseren in Santiago, Chili. Het Instituto Geo- grafico Militär, de Chileense topografi- sche dienst, is bereid gevonden onder- dak te bieden aan deelnemers van een Zuidamerikaans regionaal seminar. In Trondheim, Noorwegen, wordt er bij de Noorse Geologische Dienst een Workshop gehouden met als doel de dreigende teloorgang van het kartogra fische vak in de Geological Survey een halt toe te roepen. Het thema zal der- halve zijn: Geologische kartering en kar tografie, een onmiskenbaar duo. Tevens zullen de commissieleden er elkaar ontmoeten voor de jaarlijkse commis sievergaderingen. Zoals aangegeven hoeft de commissie de körnende jaren niet Stil te zitten en er mag derhalve verwacht worden dat de commissie van zieh zal laten hören. J.F.M. van der Steen iCA-subwerkgroep Issues in Temporal Information Systems (ms) in 1995 De subwerkgroep Issues in Temporal Information Systems' onderdeel van de iCA-commissie 'Advanced Technology'- heeft in 1995 zijn laatste activiteit geor- ganiseerd. Dit betraf een gemeen- schappelijke bijeenkomst in Madrid met de Commisions on Education en Map Use en de subwerkgroep Multi media (00k van Advanced Technolo gy). De bijeenkomst had als onder- werp Teaching Animated Cartography. In het verslag van de Commision on Education zijn hieromtrent meerdere details te vinden. Tijdens de iCA-bijeenkomst te Barcelo na, in September 1995, is de Commis sion Advanced Technology opgeheven. Dit betekende 00k het einde van de subwerkgroepen. Echter de activiteiten van zowel de subwerkgroep Multime dia als de subwerkgroep Tijd zijn over- genomen door de nieuwe Commission on Visualization. M.J. Kraak ica Commission on Visualization Tijdens de General Assembly van de ICA-bijeenkomst in September 1995 te Barcelona is het groene licht gegeven voor de oprichting van de Commis sion on Visualization. De voorzitter van de commissie is Alan MacEachren, terwijl Menno-Jan Kraak als vice-voor- zitter fungeert. Als doelstellingen heeft de commissie zieh gesteld: •het bestuderen en rapporteren m.b.t. de veranderende rol en toenemend belang van de kaart als visueel denk en beslisinstrument, het onderzoeken van de relatie tussen wetenschappelijke visualisatie en kar tografische visualisatie, •het organiseren van Workshops en/of seminars, het opzetten van een www-site ter verspreiding van onderzoeksresulta- ten op het gebied van kartografische visualisatie, het vervaardigen van (elektronische) publikaties in het kader van bovenge- noemde onderwerpen. Momenteel wordt aan deze punten ge werkt. Een www-site is inmiddels ge- realiseerd (http://www.gis.psu.edu/ica/ICAvis.ht ml). Een eerste bijeenkomst zal plaats- vinden in augustus 1996 te Delft. iCA-commissie Map Use in 1995 Voor de kaartgebruikscommissie van de Internationale Kartografische Ver- eniging (ica) was 1995 een belangrijk jaar. Dit had natuurlijk alles te maken met de grate iCA-conferentie die in September werd gehouden in Barcelo na. Ter voorbereiding op die conferen- tie kwam het hoofdbestuur van de ica van 23 tot en met 25 maart bijeen op het ITC in Enschede. Voor die bijeen komst waren 00k de voorzitters van de iCA-commissies en -werkgroepen uit- genodigd en voorzitter Jim Carter van de kaartgebruikscommissie gaf acte de presence. In Barcelona werd door de Algemene Ledenvergadering besloten dat de commissie Map and Spatial Data Use haar werkzaamheden mag voortzetten in de periode 1995-1999, zij het onder de nieuwe naam Map Use. Deze naamswijziging is logisch, aangezien het altijd al ging om "het gebruik van kaarten bij het gebruik van ruimtelijke informatie" en niet om het gebruik van ruimtelijke informatie als zodanig. De nieuwe taken van de iCA-commis- sie Map Use voor de periode 1995-1999 werden als volgt geformuleerd: Opzetten en onderhouden van een bibliografie over het onderwerp kaartgebruik, die toegankelijk moet worden gemaakt via het World Wide Web en die 00k in digitale en andere formaten beschikbaar moet worden gesteld. De elementen van de biblio grafie moeten op zodanige wijze wor den georganiseerd dat zij van nut zijn 46

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 52