47 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT voor commissies en werkgroepen van de ica en voor vakgenoten in de kar- tografie en verwante disciplines. Stimuleren van onderzoek naar - en uitwisselen van informatie over - kaartgebruik middels het houden van een of meerdere seminars per jaar, bij voorkeur met andere commissies en werkgroepen. Daarnaast worden on derzoek en publikaries over kaartge bruik bevorderd door het organiseren van zittingen over uiteenlopende as- pecten van het onderwerp op confe- renties over de hele wereld. Onderzoek naar en voortdurend ver slag uitbrengen van het gebruik van kaarten op het Internet. Deze versla gen zullen ook via het Internet en op andere manieren beschikbaar worden gemaakt. In Barcelona heeft de commissie diver se malen vergaderd over de uitvoering van deze taken in de körnende jaren. Ook voorafgaande aan de iCA-conferen- tie heeft de commissie in 1995 verder gewerkt aan de samenstelling van een geannoteerde bibliografie over het on derwerp kaartgebruik. De bibliografie is echter nog niet gereed gekomen voor gebruik door derden. Voorts heeft de commissie een bijdrage geleverd aan (de organisatie van) het Seminar over 'Te- aching Animated Cartography' dat op 30 en 31 augustus en 1 September in Madrid werd gehouden. Inmiddels zijn de 'proceedings' van dit seminar in druk versehenen. Voorzitter van de ica- commissie Map Use is gebleven prof. dr. J.R. Carter uit de Verenigde Staten, en ondergetekende is aangebleven als vertegenwoordiger van Nederland. C.P.J.M. van Elzakker iCA-commissie Marine Carto graphy in 1995 Het jaar 1995 was een redelijk druk jaar voor de ICA-commissie Marine Cartography met drie activiteiten, waar ondergetekende als corresponde- rend lid toch aan heeft kunnen deelne- men.Van 3 tot en met 6 februari 1995 vond in Cork, lerland, de succesvolle conferentie coASTGis'95 plaatst. De volledige titel luidde International Symposium on GIS and Computer map- ping for coastal zone management; de conferentie was georganiseerd door de Universiteit aldaar, in samenwerking met de International Geographica! Union en de International Cartogra- phic Association. Het aantal deelne- mers bedroeg ongeveer 100, waarvan bijna de helft uit lerland, 32 uit Groot- Brittannie, 12 uit de rest van Europa en 11 deelnemers uit Verenigde Staten, Zuid-Afrika, Australie, Canada, Mexi co en Brazilie. Het lezingen-program- ma was in het algemeen van een hoog niveau maar ook erg compact: vrijdag van 18 tot 21 uur, zaterdag van 9 tot 18 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Ver der waren er op zondagochtend van 9 tot 13 uur een aantal parallelle Works hops georganiseerd. De enige Neder- landse bijdrage was getiteld: 'From maps and atlases to gis for coastal zone management'. Vooraf was er op vrijdag een excursie naar de havens van Cork en Corb (die ik helaas moest missen) en op maandag een excursie längs de kust van Cork, waar de uni versiteit meerdere onderzoeksprojecten heeft. Een verslag van coASTGis'95 is onder meer te vinden in Mapping Awareness van maart 1995 en de volle dige proceedings zijn inmiddels ook gepubliceerd. Nog tijdens de conferentie is een ver- volg afgesproken: coASTGis'97, dat door de Universiteit van Aberdeen, Schotland zal worden georganiseerd. En voor coASTGis'99 heeft Zuid-Afrika zieh aangemeld. Op 24 maart was er bij het itc in En- schede een bijeenkomst van het ica- bestuur en de voorzitters van de ica- commissies en -werkgroepen. En omdat Gouda dichter bij Enschede ligt dan Nieuw-Zeeland, heeft ondergete kende namens de voorzitter hieraan deelgenomen. Naast een verslag over de gedane en geplande activiteiten, was er ook het verzoek tot opwaarde- ring van de Working Group tot Com- mission on Marine Cartography. Een aantal leden had hierom gevraagd, omdat daardoor hun organisatie eerder bereid zou zijn middelen beschikbaar te stellen. Van 3 tot en met 9 September vond de 17c iCA-conferentie in Barcelona, Spanje, plaats. Hierover is al uitvoerig bericht in het Kartografisch Tijdschrifi 1995.xxi.4. Een van de sessies was ge- wijd aan Hydrographie Mapping, waar een extra lezing was ingelast over het werk en de betekenis van de iho, de International Hydrographie Organisa tion. Er was geen aparte werkgroep- bijeenkomst. Op de General Assembly zijn wel de 'terms of reference' door voorzitter Ron Furness van de werk- groep gepresenteerd. Belangrijkste on- derwerpen blijven de rol van kartogra- fie en gis voor kustbeheer en het op- I996-XXII-3 zetten van netwerken (inclusief een home page op www) tussen kartogra- fische en hydrografische organisaties. Ik heb begrepen dat het verzoek tot opwaardering van working group tot commission inmiddels is ingewilligd. M.A. Damoiseaux ica Commission on National and Regional Atlases in 1995 In 1995 hebben weer diverse activitei ten plaatsgevonden. Met name de ica- conferentie in Barcelona gaf weer gele- genheid om over de grenzen te kijken. Uiteraard werd veel aandacht besteed aan de Nationale Atlas van Spanje, waarvan het merendeel van de atlasde- len inmiddels versehenen is. Een prima prestatie, gezien het feit dat slechts 6 jaar geleden, tijdens de Kiru- na-meeting van deze commissie, de eerste schreden werden gezet voor de realisatie van deze prestigieuze atlas waarin 48 thema's in 44 losse atlasde- len worden verbeeld. 32 ervan zijn nu gereed. Inmiddels is ook een cd-rom versehenen en worden bepaalde the ma's ook in boekvorm samengebracht. Andere onderwerpen die tijdens de commissie-meeting belicht werden zijn: The Electronic atlas of South America (elala), door Eva Siekierska (Canada) en de Establishment of an European Multimedia Electronic Atlas Consortium (eumea) door Olev Koop (Nederland). Dit laatste heeft onder meer tot doel te komen tot de ontwik- keling van standaard Software ten be- hoeve van de produktie van elektroni sche atlassen. Timothy Trainer (vs) gaf een overzicht van Data Access Data Simination (dads) een online systeem dat direct de censusgegevens moet gaan binnen- halen en verwerken. Wolter Arnberg (Zweden) deed verslag van het pre-conference Seminar on Animated Cartography te Madrid waar vertegenwoordigers van diverse werk groepen en commissies bijeen waren. De scheidende voorzitter van de com missie, Bengt Rystedt (Zweden), gaf een overzicht van de commissie-activi- teiten van de afgelopen 8 jaar, de pe- riode van zijn voorzitterschap. De eer ste initiatieven werden ontwikkeld tij dens de ICA-conferentie in Morelia. Het voorzitterschap werd overgedra- gen aan Timothy Trainer. Inmiddels is versehenen het speciale

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 53