KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-3 vergelijkbare uitgangspunten. De bronnen voor de tekeningen zijn ver- schillend. Cijfertabellen van knmi- jaaroverzichten van het weer, jaarover- zichten van waterstanden van rivieren van Rijkswaterstaat, lijsten met namen van frequenties van körte golfstations, historische teksten uit verschillende periodes en de namen van geografische gebieden zoals Parijs en Tasmanie. Re- cent verbeeldt hij het menselijk li- chaam op bijna landschappelijke wijze. Het lijkt of de tekeningen verschillen de manieren laten zien waarop men door middel van tekst en cijfermateri- aal grip krijgt op de omringende we- reld. De tekeningen zijn het resultaat van het schrijven van letters en/of cijfers met potloden van verschillende hard- heden, die met meer of minder druk zijn gebruikt. In het abstracte visuele resultaat is soms een tekening te zien van dat waaraan door middel van het bronnenmateriaal werd gerefereerd - lichte en donkere vlekken van over el- kaar heen geschreven notities van wa terstanden worden zo Stromingen in de rivier. De theaterproduktie Registraties gaat op 16 oktober 1996 in premiere en zal daarna de tweede en derde week van oktober worden uitgevoerd in Lanta- ren Venster, Gouvernestraat 133, Rot terdam (tel. 010-4361331). De tekeningen van Toine Horvers zijn te zien van 13 oktober tot en met 17 november 1996 in galerie Phoe- bus«Rotterdam, Eendrachtsweg 61, 3012 lg Rotterdam, tel/fax 010-4145151. W. Broeder netwerk Promotie Rob Hootsmans Op woensdag 22 mei 1996 promoveer- de Rob Hootsmans na de uitstekende verdediging van zijn proefschrift met als titel Fuzzy Sets and Series Analysis for Visual Decision Support in Spatial Data Exploration. In de statige senaats- zaal van het Academiegebouw van de Universiteit Utrecht vormde de plech- tigheid de officiele bekroning van een onderzoek dat in mei 1991 van start is gegaan op initiatief van de Rijksplano- logische Dienst en de Vakgroep Karto- grafie. Rob kwam destijds als assistent-in-op- leiding in dienst van de vakgroep, nadat hij een Studie bodemkunde had afgerond aan de Landbouwuniversiteit Wageningen. Deze overgang mag dan op het eerste gezicht wat merkwaardig lijken, onlogisch is ze zeker niet. Als bodemkundige wist Rob maar al te goed dat het vastleggen van de ons omringende werkelijkheid in punt, lijn en vlak soms tot ongeoorloofde abs- tracties leidt. Classificaties op basis van vooraf gedefinieerde grenswaarden lei den tot informatieverlies wanneer de verschijnselen zieh niet laten kenmer ken door scherpe, 'crisp' grenzen maar veeleer door transitiezones. De promovendus tijdens de verdediging van zijn proefschrift. In het proefschrift wordt de nadruk gelegd op het gebruik van fuzzy set theory (vage verzamelingenleer) om het traditionele, Booleaanse redeneren aan te vullen. In plaats van een gege- ven wel of niet tot een klasse te reke- nen (waarheidsgetal van 1 respectieve- lijk o) kan het lidmaatschap van een klasse worden beschreven met alle waarden tussen o en 1 volgens zoge- naamde membership funetions voor de onderscheiden klassen. Deze wis- kundige funeties bewerkstelligen een fuzzy classificatie waarmee de ruimte- lijke variabiliteit van de onderhavige gegevens kan worden beschreven. Een belangrijke vraag betreft de defini- tie van deze funeties; in de literatuur worden verschillende funeties gehan- teerd - lineair, gekromd (concaaf/con- vex), S-vormig. Het semantic import model gaat uit van een bestaand (Booleaans) classificatieschema waar- van de grenswaarden voor een bepaal- de klasse kunnen worden aangewend als zogenaamde cross-over points, ofte- wel attribuutwaarden waarvoor een membership waarde van 0,5 geldt. Te- vens kan een dispersiewaarde worden gedefinieerd waarmee de Steilheid, en daarmee het fuzzy karakter, van de funetie wordt bepaald. Deze parame- ters vormen een voorbeeld van speci- fieke meta-informatie die door een ex- pert dient te worden bepaald. Het leuke van de benadering is dat een uiteindelijke fuzzy classificatie een aan- zienlijke hoeveelheid kwaliteitsinfor- matie bevat in de vorm van possibility waarden waarmee de toekenning aan de verschillende klassen wordt beschre ven. In plaats van "dit punt behoort tot klasse A" kan worden gezegd dat "dit punt tot klasse A behoort met een possibility van 0,9, maar met een pos sibility van 0,89 tot klasse B". Met an dere woorden, het onzekere karakter van de classificatie wordt optimaal tot uiting gebracht. In het verlengde hier- van ligt het voorstel voor een aantal onzekerheidsmaten op basis van de verhoudingen tussen deze possibility waarden. Zo introdueeert Rob metho- den om fuzziness en ambiguity vast te stellen. Een niet onbelangrijk deel van het on derzoek is gericht geweest op het ex- ploreren van nieuwe (computer) visu- alisatietechnieken voor het al dan niet gecombineerd weergeven van informa- tie en meta-informatie. Kwaliteitsin- formatie, met andere woorden infor- matie over de geschiktheid van ruimte- lijke gegevens voor een bepaalde toe- passing, kan worden beschouwd als een component van deze meta-infor matie. Het varieren van dispersiewaar- den binnen een redelijk interval leidt tot verschillende classificaties (een fuzzy serie) die in combinatie met de possibility waarden als onderdeel van een animatie kunnen dienen. Het re sultaat is een soort gevoeligheidsanaly- se doordat de stabiliteit van een classi ficatie wordt getoetst aan de hand van de veranderende possibility waarden. Is er sprake van weinig variatie, dan wordt een hoge score op de credibility index behaald. Via het World Wide Web kan een kopie worden verkregen. van het programma diffuse (Display of Fuzzy sets and FUzzy SEries) waarmee onder andere een aantal dynamische visualisaties wordt gei'llustreerd (http:// kartoserver. frw. ruu.nl/). Het onderzoek van Rob heeft zonder meer geleid tot een uitbreiding van het kartografisch vocabulair, hetgeen al uit het bovenstaande is gebleken. Belang- rijker voor de kartografie zijn echter de bevindingen op het gebied van het ge bruik van grafische variabelen en effec- ten voor de weergave van onzeker- heidsinformatie (zoals fuzziness). De resulterende visualisaties vormen inte- 49

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 55