KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 oprichting van een school voor fotogrammetrische en kar- tografische technici in Indonesie waarbij de fotogrammeter ir. Jan Visser en van onze kant Van Zuylen, Bos en Kers be- trokken waren, of het geven van kartografiecursussen zoals veelvuldig door Sijmons bedreven in Zuid-Amerika. Voorts fungeerde Allan Brown drie jaar lang als begeleidend advi- seur van de Geografische Faculteit in Yogyakarta. Figuur 3 geeft een kwalitatief beeld van de landen waarin deze Con sulting plaatsvond. Op een kwantitatieve weergave zou In donesie, waar meer dan 10 manjaren Consulting werd be dreven, alle andere landen verre overtreffen. Zelfs Burkina Faso, waar Weinreich tot viermaal toe repro-adviezen gaf, zou het kwalitatieve beeld bederven. Tenslotte dienen 00k de körte cursussen die door Kartografie werden gegeven aan Nederlandse organisaties zoals de Gasunie, de nam, Rijks- waterstaat en Landinrichtingsdienst onder Consulting te worden gerekend. met de Kartografische Afdeling in Utrecht, nuttig onderzoek verricht worden. In 1989 werd namelijk over- eengekomen de beschikbare hulpbron- nen en expertise te bundelen en voor- taan gezamenlijk op derde-geldstroom- projecten in te schrijven. Dit heeft ge leid tot een reeks van gezamenlijke on- derzoekingen ten behoeve van diverse Nederlandse lokale, provinciale en na tionale overheidsinstanties op tech nisch en organisatorisch gebied. Ver volgens werken sedert kort kartografen van Utrecht, Delft en het itc samen in de cis-Kartografie onderzoeksgroep die zieh onder meer bezighoudt met het thema kwaliteit van gegevens. Onderzoek Toekomst Hoewel volgens de letter 25% van de werktijd van iTC-staf is bestemd voor onderzoek is daarvan bij Kartografie weinig terecht gekomen. Ongetwijfeld hebben de herhaalde wisse- lingen in de leiding van de afdeling (achtereenvolgens ble- ven de hoogleraren G. McGrath en. J.C. Müller slechts en- kele jaren) hiertoe bijgedragen, en voorts de daarmede ge- paard gaande leidingloze tussenperioden, de voortdurende zorg tot bijstelling van de cursuspakketten en in de laatsre jaren de reorganisatieperikelen. Natuurlijk vereiste de tech nologische revolutie herorientatie en aanvullende individu- ele Studie, maar tot vernieuwend onderzoek kwam het niet. Uitzonderingen moeten worden gemaakt voor de disserta- ties van Sijmons en Jane Drummond. Sijmons doctoreerde in 1987 in Berlijn, Jane Drummond in 1991 te Newcastle. Voorts kon op kleine schaal, alweer door samenwerking Figuur 3. Landen waar con- sultingopdrachten werden uitgevoerd in de periode 1971-1996. De opmars van de digitale revolutie is sneller verlopen dan de meeste vakge- noten hadden verondersteld. Fierhaal- delijk komen medewerkers van consul- tingopdrachten overzee terug met be richten over weer nieuwe computer- toepassingen, een ontwikkeling waar- toe commerciele ondernemers zeker hebben bijgedragen. Van de 230 karto grafen die op de eerder genoemde vra- genlijst reageerden werken er al 139 met eis. De consequenties zijn duide- lijk. Karteringsinstanties hebben om aan de explosieve vraag naar kaarten te kunnen voldoen personeel nodig dat O Seminars Workshops Körte cursussen Papers 12

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 14