KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 in Staat is leiding te geven bij de over gang van de bestaande naar de nieuwe technologie. Reeds aan het eind van de jaren tach- tig werd door de afdeling ingezien dat conventionele gespecialiseerde karto- grafiecursussen niet meer aan deze be- hoefte konden voldoen, dat de tijd van de partiele modernisering van curricu- la voorbij was en dat een fundamentele ommezwaai aan de orde was. In 1990 werd gestart met een ge'fntegreerde kaart- en geo-informatieproductiecur- sus op postgraduate niveau, waarin be- halve aan de kartografie aandacht werd besteed aan digitale beeldverwerking en fotogrammetrie. Maar 00k dit ging nog niet ver genoeg. De snelle overgang van analoge naar digitale kaartproduktietechnieken en het toenemend gebruik van geografi- sche informatiesystemen hebben de grenzen tussen de vroeger op elkaar volgende processen van verzameling, bewerking, presentatie van gegevens en het gebruik daarvan vervaagd, hetgeen heeft geleid tot integratie van de tradi- tionele fotogrammetrie, remote sen- sing en kartografie met Computerkun de. Deze onvermijdelijke integratie verliep op het ITC niet zonder pijn. Zij leidde tot de oprichting van de hoofd- afdeling Geoinformatica, die met in gang van 1997 ter vervanging van de traditionele opleidingen een volledig vernieuwd pakket cursussen aanbiedt (zie bericht van Van Elzakker eiders in dit nummer, red). Onder de codena- men gfm2, GFM3 en GFM4 worden daarin cursussen in Geoinformatica aangeboden met een mogelijkheid tot een degelijke specialisatie in de karto grafie, toegespitst op het gebruik van geo-informatie technologie en toepas- sing van geavanceerde kaartproduktie. Intussen heeft de afdeling, zieh verant- woordelijk voelend voor de kwaliteit van de visualisatie van ruimtelijke ge gevens in 1994, körte gebruiksvriende- lijke en op gis gebaseerde Desktop Cartography cursussen gei'ntroduceerd die in kort bestek de onderwerpen se- miologie, kleurgebruik, lay-out en be- schrifting behandelen. Het is niet toe- vallig dat juist bij andere iTC-afdelin- gen waar met Gis-systemen wordt ge werkt hiervoor veel belangstelling be- staat. Zoals Damoiseaux [1] recentelijk opmerkte komt, nu het nieuwe van de gis er zo'n beetje af is, de vraag naar de kwaliteit van kaarten terug. Internatio naal doet zieh hetzelfde verschijnsel voor. Op de iCA-conferentie in Barce lona in 1995 waren de niet-kartografen onder de 1300 deelnemers numeriek sterk vertegenwoor- digd. Terugblikkend op 25 jaar mag worden geconstateerd dat de Kartografische Afdeling, ondanks tegenslagen en tekortko- mingen, veel tot stand heeft gebracht. Naast de opleiding van 800 kartografen hebben onze medewerkers door fre- quente Consulting, deelneming aan seminars, het houden van voordrachten en het bekleden van bestuursfuneties tal- rijke anderen gestimuleerd en de weg gewezen. Het is thans aan het nieuwe hoofd van de afdeling prof. dr. Menno-Jan Kraak, die wij hierbij nog met zijn benoeming gelukwen- sen, de leiding over te nemen en er voor te zorgen dat de af deling Kartografie met behoud van identiteit zal uitgroeien tot een goed gei'ntegreerd onderdeel van de hoofdafdeling Geoinformatica. Over 25 jaar zal 00k hfj rekenschap van zijn beleid moeten afleggen. Ik wens hem en de afdeling veel succes! Literatuur [1] Damoiseaux, M.A. (1996), Kartografie voor Gis-ers bij Rijkswaterstaat. Kartografisch Tijdschriftyxn.x, pp. 39-43. Noot Het zal duidelijk zijn dat ik voor de periode na mijn vertrek van het ITC in 1982 gebruik heb moeten maken van informatie van stafleden en verder van rapporten en memo's, nota's en jaarverslagen. Vooral de reeks jaarverslagen van Allan Brown in het ITC Journal hebben mij geholpen. Verder is gebruik gemaakt van de Jaarverslagen van de vak- groep Kartografie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Voor alle mede- werking mijn hartelijke dank! Summary F.J. Ormelingsr. -25 Years of Cartography at the ITC Keywords: international institute, cartographic department, survey This article summarises the activities of the Cartography De partment (now Division) of the ITC during the last 25 years. Described in succession are the equipping and Staffing of the department in the ipyo 's, the countries oforigin ofthe students, the strueture ofthe courses, Consulting and research. 800 Stu dents in total, from more than 100 (mainly developing) coun tries, have completed one of the Standard cartography courses, at four different levels. The largest group of students came from Saudi Arabia, Indo- nesia, Sri Lanka and the former British colonies in Africa. During the development of the courses, the recommendations of the Education Commission ofthe International Cartograp hic Association were taken as starting point. Staff of the de partment undertook Consulting activities in many developing countries, varying from assisting in the supervision of mapping programmes to the setting up of educational institutes and to giving courses in cartography. Over the years, a fruitful Coope ration arose between the department and the cartographers of Utrecht University. The rapid development of digital map pro- duetion techniques, couples with GIS, led in the early 1990 's to the fusion of the departments and sections of the ITC Speciali sing in photogrammetry, remote sensing, cartography, GIS and 13

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 15