Integratie en harmonisatie van bijdragen aan een Europees gegevensbestand »f KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT A. liiert I. Wilski I996-XXII-4 geoinformatieproductie, standaardisatie, praktijk trefwoorden producdon ofgeo information, standardisation, applications keywords production de geo-information, standardisation, applications mots-cles In een Gis-omgeving worden steeds vaker gegevens die van verschillende bronnen afkomstig zijn met elkaar ge- combineerd. Om dat probleemloos te kunnen doen moeten de heterogene gegevens geharmoniseerd wor den, zodat ze uiteindelijk gei'ntegreerd kunnen worden in een homogeen bestand. Dit artikel laat zien welke stappen er zoal nodig zijn om een naadloos gei'nte greerd bestand van de administratieve grenzen binnen Europa te maken. Het zal duidelijk worden dat er voor volledige automatisering van het proces nog enkele ob- stakels uit de weg te ruimen zijn1). De auteurs zijn beiden werkzaam bij het Institut für Angewandte Geo däsie (ifag), Ri chard Strauss Allee 11, D-60998 Frank furt am Main, tel. 49 69 6333 384 (liiert) of +49 69 6333 391 (Wilski), E-mail: Illert@ V19. ifA G. de Wilski V19. ifA G. de\ De potentiele gebruiker van ruimtelij- ke gegevens heeft door de voortduren- de toename van het aantal leveranciers van deze gegevens de mogelijkheid om informatie te betrekken van zeer geva- rieerde bronnen. Aan de andere kant moeten technische gegevens van ver schillende disciplines wel gecombi- neerd en gezamenlijk geevalueerd wor den, omdat de uitvoering van taken met behulp van een gis complex is ge worden. Tegelijkertijd neemt het aan tal Gis-projecten dat meer dan een na tionaal territorium bestrijkt gestaag toe. AI deze trends duiden op het ge- meenschappelijk gebruik van verschil lende gegevens, waarvoor dus harmo nisatie en integratie in een gemeen- schappelijk model vereist zijn. Een ty pisch kenmerk van gegevens die in een harmonisatieproces worden betrokken, is hun heterogeni- teit met betrekking tot de geometrische kwaliteit en/of de semantische modellering. De eerste praktische toepassingen van computer-onder- steunde harmonisatie richtten zieh op het aanpassen van niet-homogene geometrie door vereffening [1, 2]. Intussen staan benaderingen in de belangstelling die niet alleen de mogelijke discrepanties in de geometrie, maar 00k de ver- schillen als gevolg van een afwijkend ontwerp van het se mantische model beschouwen. Zulke verschallen in concep- tuele modellering treden niet alleen op bij gegevensbestan- den die verschillende themas vertegenwoordigen. Bij ge- brek aan nationale en internationale standaards zijn zelfs bestanden met eenzelfde thema, zoals topografie, nauwelijks onder te brengen in eenzelfde model als ze van verschillen de producenten afkomstig zijn. Wanneer de gegevens die worden gebruikt in een harmoni- satieprocedure in resolutie verschillen, moet generalisatie worden overwogen. Verder speien bij de problemen rond de integratie van gegevens 00k kwaliteitsaspecten een rol [3]. Kennis van de kwaliteit van gegevens is bijvoorbeeld essen- tieel bij de harmonisatie van objecten die in verschillende gegevensbestanden voorkomen. Met het 00g op automati sering moet de kennis worden geformaliseerd. Op dit mo- ment zijn de beschrijving en aanwending van semantische kennis nog onderwerp van wetenschappelijk onderzoek. Daarom kunnen voorlopig slechts enkele delen van de pro- cedures om heterogene gegevensbestanden met elkaar te verbinden worden geautomatiseerd. De huidige situatie met betrekking tot computer-ondersteunde harmonisatie van gegevens en de toepassingsmogelijkheden worden hieronder met een voorbeeld geschetst. Een voorbeeld: de harmonisatie van bestanden met Europese administratieve grenzen Elet Instituut voor Toegepaste Geodesie (ifAG) in Frankfurt aan de Main, Duitsland, onderzoekt in het kader van haar eigen activiteiten en als Service Centrum binnen het Multi- purpose European Ground Related Information Network 15

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 17