BZ KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT project (megrin) de harmonisatie van gegevensbestanden van Europese administratieve grenzen. De gie megrin2) is eigendom van de nationale karteringsinstanties van de acht- tien deelnemende Europese landen. Het orgaan maakt geo- grafische informatie van de Europese nationale karterings instanties beschikbaar voor gebruikers van pan-Europese geografische gegevens [4]. Dit idee maakt niet alleen het creeren van een informatiesysteem met metagegevens mo- gelijk, maar 00k de ontwikkeling van naadloze gegevensbe standen voor Europa. Een proefproject voor toekomstige MEGRiN-producten is het creeren van het Seamless Admini strative Boundaries of Europe bestand (sabe). De realisatie daarvan wordt gedomineerd door het principe om de basis- gegevens niet opnieuw in te winnen, maar om de digitale bronnen van de respectievelijke officiele nationale karte- ringsinstantie te gebruiken. Daarom wordt veel belang ge- hecht aan de diverse aspecten van integratie en harmonisa tie van gegevens. De nationale gegevensbestanden die aan het megrin Servi ce Centrum ter beschikking zijn gesteld beslaan het groot- ste deel van Europa, met uitzondering van enkele staten in Oost- en Zuidoost-Europa. In januari 1995 bestond de ver- zameling uit meer dan twintig nationale bijdragen, waarbij de bijdrage van Duitsland verder opgesplitst was in dertien afzonderlijke gegevensbestanden, aangeleverd door de topo- grafische diensten van de afzonderlijke bondsstaten. Er was gevraagd om de gegevens voor het SABE-bestand aan te leve- ren in een geometrische resolutie die overeenkomt met kaartschaal 1:50.000. Het bestand moest de administratieve structuur bevatten tot en met de laagste administratieve eenheid die een gekozen vertegenwoordiging en een eigen budget heeft (in veel landen de gemeente). Na het verkrijgen van de gegevens heeft het Service Cen trum een mozai'ek van bestanden ter beschikking, die op onderdelen behoorlijk van elkaar verschillen: I996-XXII-4 De gegevens zijn gedigitaliseerd van kaarten op schalen van 1:5000 tot 1:1.000.000. Figuur 1. Stappen in het harmonisatieproces van de administra tieve grenzen. Het spectrum van gegevensmodellen varieert van een eenvoudig plotbe- stand tot een ingewikkelde databank. De resolutie van de gegevens reikt niet altijd tot op het laagste admini stratieve niveau. Soms wordt uit de beschikbare informatie 00k niet dui- delijk welk niveau binnen de natio nale structuur het laagste met een ge kozen vertegenwoordiging en een eigen budget is. De geometrie van de gegevens is in de meeste gevallen gebaseerd op de nationale geodetische datum en een specifieke kaartprojectie. De gegevens zijn aangeleverd in ver- schillende uitwisselingsformaten. Het doel van de gegevensbewerking in het Service Centrum is om een homo- geen en consistent gegevensbestand te produceren op basis van een gestan- daardiseerd model met een uniform ruimtelijke referentiesysteem. Harmo nisatie geschiedt door middel van de volgende stappen (figuur 1): Definitie van een model voor de da tabank van de administratieve gren zen. Conversie van de bestanden naar een uniform gegevensformaat. Controle van de gegevens op topolo- gische en semantische consistentie. Transformatie van de geometrie naar een standaard ruimtelijk referentie systeem. Harmonisatie van de geometrie van gemeenschappelijke grenzen. Definitie van een model voor de databank Conversie van de bestanden naar een uniform gegevensformaat Geometrie Attributen Controle van de gegevens op "V topologische consistentie semantische consistentie Transformatie naar een Standaard Ruimtelijk Referentiesysteem "O Homogenisering van de geometrie verwijderen van overtollige elementen harmonisatie t.b.v. een uniforme resolutie Deze stappen zullen hieronder nader worden belicht. Definitie van een model voor de databank Het gezamenlijk gebruik van verschil- lende gegevensbestanden vraagt om het toepassen van een gemeenschappe- lijk model. Dit model moet geschikt zijn om de verschillende administratie ve structuren van de Europese landen weer te geven. Het moet relaties kun- nen bevatten die het bijvoorbeeld mo- gelijk maken om administratieve een- heden te aggregeren naar structuren op een hoger niveau. Speciale gevallen - zoals enclaves, gemeenschappelijk be- stuurde gebieden of grenzen zonder duidelijk gedefinieerde geometrie - moeten geen probleem opleveren. Het zoeken naar een gemeenschappelijke noemer wordt bemoeilijkt door het feit dat de administratieve structuren die in de verschillende databestanden zijn vastgelegd, sterk verschillen. De 16

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 18