Meerdere centroiden Missende centroide Niet-gesloten polygoon KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT gebruikte gegevensmodellen corres- ponderen gewoonlijk met de nationale omstandigheden, en kunnen niet zon- der problemen naar andere modellen worden overgeheveld. Om aan de eisen te kunnen voldoen is er een model ontworpen dat is geba- seerd op de gebieden van de admini- stratieve eenheden op het laagste ni- veau. Vanuit deze eenheden kan het nationale territorium worden samen- gesteld als een mozaiek. Elk gebied wordt geometrisch beschreven door de lijnsegmenten van de begrenzende po- lygonen en een centroi'de. De admini- stratieve eenheden op hoger niveau worden indirect beschreven door de gebieden van de eraan toegewezen een heden op het laagste niveau. Er wordt daarbij gerefereerd aan een eenheid op het laagste niveau als zetel van de ad- ministratie. Arc/Info is gebruikt voor de implementatie bij het ifAG. Formaatconversie De voor het megrin Service Centrum beschikbare gegevensbestanden wer den aangeleverd in bijna een dozijn verschillende uitwisselingsformaten. Verdere verwerking vereist conversie naar een gemeenschappelijk gegevens- formaat. Gedurende het proces moet de beschikbare informatie worden ge- transformeerd naar een vorm die over- eenkomt met het eerder gedefinieerde model. Bij het ifivG wordt Arc/Info met de uit wisselingsformaten EXPORT en GENE RATE gebruikt. Het converteren van gegevens met het Arc/Info-pakket wees uit dat aan de meeste eisen met betrekkmg tot de geometrie kon wor den voldaan; transformatie van de at- tributen en de relades bleek echter veel moeilijker te zijn. Elke poging tot au tomatische conversie mislukt als de co dering van de semantische informatie niet uitwisselbaar is met het model, of als er, in het ergste geval, gebruik is ge- maakt van grafische hulpmiddelen zoals pijlen voor de verbinding of tekstelementen in vectorformaat. Na men, verwijzingen en numerieke codes moeten daarom grotendeels manueel aan de bestanden worden onttrokken. Controle van de gegevens De individuele gegevensbestanden moeten worden gecontroleerd op con- sistentie en volledigheid. Deze eis heeft betrekking op de geometrische en de topologische kwaliteit, maar ook op de semantische kwaliteit van de gegevens. I996-XXII-4 Voor een zorgvuldige controle is eigenlijk vergelijking met de werkelijkheid nodig. Voor zo'n vergelijking heeft het Service Centrum echter nauwelijks onafhankelijke bronnen ter beschikking. Daarom is alleen een controle op een rudi- mentaire manier mogelijk. Tekortkomingen die zouden kunnen leiden tot conflicten met de voorwaarden van het model - zoals bijvoorbeeld de eis van precies een centroi'de per gebied - moeten echter onder alle omstandigheden wor den vermeden. In de praktijk is de controle van gegevens gericht op situ- aties met speciale fouten. Dergelijke fouten moeten al wor den onderkend in het conceptionele Stadium. Dan kunnen er namelijk testmethoden worden ontwikkeld om ze te ach- terhalen in de afzonderlijke gegevensbestanden. Voor het herkennen van fouten in de topologie en de geometrische consistentie bieden Gis-systemen zoals Arc/Info een aantal geschikte gereedschappen. Daarmee kan de geometrie onder andere worden gecontroleerd op niet gesloten poly- gonen en overbodige lijnen. Zulke tekortkomingen komen bijvoorbeeld voor als kust- of oeverlijnen buiten beschou- wing zijn gelaten (figuur 2). Figuur 2. Topologische en semantische tekort- De semantische aspecten kunnen, in tegenstelling tot de to pologie, slechts voor een klein deel door automatische tech- nieken worden geverifieerd. De meeste procedures voor de controle op semantische aannemelijkheid en volledigheid worden manueel uitgevoerd, op het scherm of op een af- druk op papier. Het achterhalen van fouten in afhankelijk van de kennis en de ervaring van degene die de taak uit- voert. Afgezien daarvan is voor een groot deel van de discre- panties die worden ontdekt in de gegevensbestanden over leg met de leverancier van de gegevens nodig. In veel geval- len blijkt dan dat er geen sprake van een fout is, maar dat de verzameling van speciale en bijzondere gevallen binnen de administratieve structuur uitgebreid moet worden. Het proces van gegevenscontrole is niet beperkt tot de hier beschreven stap in het harmonisatieproces. Integendeel, het controleren van de gegevens vindt plaats gedurende en na iedere afzonderlijke stap. Enerzijds kan elke stap in de ver werking van de gegevens nieuwe fouten aan het licht bren- gen. Anderzijds kan het bewerken van de gegevens een be stand zodanig beinvloeden, dat eerdere controleprocedures herhaald moeten worden. 17

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 19