KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Transformatie naar een standaard referentiesysteem De gegevensbestanden zijn met siechts enkele uitzonderin- gen gebaseerd op nationale referentiesystemen. Zij verschil- len niet alleen met betrekking tot de geodetische datum, maar er zijn bovendien specifieke kaartprojecties gebruikt. Voor gemeenschappelijk transnationaal gebruik moeten de gegevens worden getransformeerd naar een standaard ruim- telijk referentiesysteem (figuur 3). I996-XXII-4 Y X Nationale kartografische coördinaten Kaartprojectie {parameters} Nationale ellipsoide {a,b} Nationale geografische coördinaten Nationale ellipsoide X -g Nationale datum X Z ETRF89 of WGS84 Nationale ellipsoide a,b Nationale Cartesische coördinaten Transformatie {rotatie, verschuiving, schaalverschil} Internationale Cartesische coördinaten Standaard ellipsoide {a,b} XJ7 Internationale geografische coördinaten GRS80 Als referentiesysteem is gekozen voor geografische coördina- Figuur 3. ten op de GRs8o-ellipsoi'de volgens datum WGS84 of ETRF89. Transformatie naar Transformatie van de gegevensbestanden naar dit standaard een standaard referentiesysteem wordt uitgevoerd in vier stappen: referentiesysteem. De kartografische coördinaten moeten worden getransfor meerd naar geografische coördinaten op de nationale el lipsoide. Voor dit doel is kennis vereist van de projectie die gebruikt is, haar specifieke parameters en de nationale ellipsoide. Vervolgens moeten de nationale geografische coördinaten worden getransformeerd naar nationale rechthoekige coördinaten. Daarvoor is kennis nodig van de parameters van de gebruikte ellipsoide. Als resultaat worden Cartesi sche coördinaten verkregen die zijn gebaseerd op de na tionale datum. De nationale rechthoekige coördinaten worden getrans formeerd naar een standaard referentiesysteem (WGS84 of ETRF89 in dit geval). Om dat te kunnen doen is kennis vereist van de translatie-, de rotatie- en de schaalparame- ters. Deze parameters worden over het algemeen niet ge- publiceerd door de verantwoordelijke topografische instel- lingen, maar in de meeste gevallen kunnen tenminste be- naderingen worden verkregen die voor kartografische doeleinden volstaan. Tenslotte worden de internationale rechthoekige coördi naten getransformeerd naar geografische coördinaten die zijn gebaseerd op de standaard ellip soide grs8o. Vanuit het standaard referentiesysteem kan het geharmoniseerde gegevensbe- stand later worden getransformeerd naar elke kartografische projectie door inversie van de transformaties. Harmonisatie van de geometrie Als de individuele gegevensbestanden eindelijk beschikbaar zijn in een uni form gegevensmodel en met een uni form ruimtelijk referentiesysteem moeten ze zodanig met elkaar worden verbonden, dat een consistent niet-re- dundant gegevensbestand ontstaat, en dat de geintegreerde geometrie zo ho- mogeen mogelijk lijkt. Omdat de nationale gegevensbestan den zieh beperken tot de verschillende nationale territoria komt redundantie alleen voor bij gemeenschappelijke grenzen. Deze hebben in de regel al het attribuut 'nationale grens' en kun nen daardoor gemakkelijk worden ge- vonden. In alle gevallen wordt de geo metrie genomen van het bestand dat oorspronkelijk op de grootste schaal is gedigitaliseerd, er vanuit gaande dat het bewuste bestand een hogere nauw- keurigheid heeft. De topologie van het andere bestand wordt aan deze geome trie aangepast. Een lokale aanpassing vindt niet plaats. Als de twee grenslij- nen sterk van elkaar verschillen moet de oorzaak van de discrepantie worden bepaald in overleg met de leveranciers van de gegevens. Figuur 4 laat zo'n si- tuatie zien in het grensgebied van twee staten, a en b. Op het eerste gezicht lijkt de reden voor de afwijking te liggen in een ster- kere mate van generalisatie van de in ternationale grens van bestand A. Dit is tegenstrijdig met het feit dat a een nauwkeuriger origineel heeft gebruikt voor het digitaliseren, hetgeen blijkt uit de details van de grens. In de be standen zijn waarschijnlijk grensdefini- ties uit verschillende tijden gebruikt. Dit voorbeeld bewijst dat zorgvuldig onderzoek nodig is, en het illustreert de moeilijkheden die zieh kunnen voordoen bij het zoeken naar fouten en de analyse daarvan. De nationale gegevensbestanden laten aanzienlijke verschillen zien als gevolg van de enorme variatie in schaal van de kaarten die als bronnen zijn ge bruikt. Harmonisatie van de uiterlijke vorm betekent daarom tevens generali- 18

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 20