KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 Administratieve grenzen van Staat A Staat B satie van de geometrie als die is verkre- gen van kaarten met een hogere reso- lutie dan de schaal van het geharmoni- seerde bestand. Om dit doel tegen mi nimale kosten te bereiken worden de gegevensbestanden slechts gegenerali- seerd door lijnen te vereenvoudigen en door kleine eilanden of exclaves weg te laten. Het vereenvoudigen van de lij nen gebeurt per segment met het Douglas-Peucker algoritme [5]. Een ei- land of exclave wordt verwijderd als de oppervlakte ervan beneden een bepaal- de drempelwaarde komt. Na de ver- eenvoudiging moet de topologie op- nieuw worden gecontroleerd op topo- logische en semantische consistentie. Complexere generalisatiehandelingen, zoals overdrijving van kleine maar be- langrijke structuren, worden niet nage- streefd om het interactieve aandeel in het werk zo klein mogelijk te houden. Automatisering Met het 00g op de grote hoeveelheid gegevens moet de harmonisatieproce- dure zo ver mogelijk geautomatiseerd worden. Het bleek echter dat de ge- Figuur 4. Inconsistente geometrie bij een gemeenschappelijke grens in twee gegevensbestanden. Figuur y. De naadloze administratieve grenzen van Euro pa (SABE). De fi guur laat het eerste en tweede niveau van de administra tieve hierarchie programmeerde gereedschappen van moderne Gis-systemen slechts gedeelten van deze taak aankunnen. Arc/Info voor- ziet bijvoorbeeld in geschikte gereedschappen voor de kar- tografische projecties, de conversie van de geometrie in standaard gegevensformaten en de herkenning van fouten in de topologie. Voor de overgang van attributen naar een ander model en het herkennen van semantische fouten ont- breken automatische gereedschappen. In sommige gevallen kan men z'n toevlucht nemen tot het programmeren van speciale controleroutines. Dergelijke routines moeten wor den afgestemd op elk individueel geval en op het respectie- velijke gegevensmodel. In de regel beperken de automatische gereedschappen die Gis-systemen bieden voor de harmonisatie van gegevens zieh tot de geometrie. Omdat het verwerken van attributen en relaties nauw samenhangt met een speeifieke toepassing zijn er momenteel nog geen algemene oplossingen voorhan- den. Het is aan de gebruiker om zijn speciale conversie voor de invoer van gegevensbestanden in een uniform model te realiseren. Het SABE-bestand De eerste versie van het bestand met naadloze administra tieve grenzen van Europa (sabe$)i) is beschikbaar gekomen in het voorjaar van 1996. Het geeft de administratieve hier archie weer zoals die was in 1991. Het bestand bevat de ad ministratieve eenheden van vijfentwintig Europese landen. Het wordt geleverd als een laag voor elk land. Internationa le grenzen tussen twee landen zijn identiek in beide lagen (figuur 5). Om tegemoet te komen aan de vraag van gebruikers biedt megrin twee versies aan met dezelfde semantische inhoud maar in verschillende resolutie: 30 m (ongeveer overeenko- mend met schaal 1:100.000) en 200 m (1:1.000.000). Beide versies zijn verkregen van het origineel door de parameters voor lijnvereenvoudiging en de drempelwaarden voor de oppervlakte van gebieden te veranderen. Omdat verschil lende landen de grenzen van hun administratieve eenheden door laten lopen in zee is er een scoLE-bestand (Seamless CoastLine of Europe) beschikbaar als aanvulling op de SABE-gegevens. Meer informatie over sabe en scole kan worden verkregen van elke Europese nationale karteringsin- stantie of direct van gie megrin2). megrin is van plan het SABE9i-bestand voor 1995, en ver- volgens jaarlijks, te actualiseren. De benodigde gegevens worden door de nationale karteringsinstanties aangeleverd. Verder zal het bestand worden uitgebreid omdat een aantal landen in Oost- en Zuidoost-Europa te kennen heeft gege- ven dat ze deel wil nemen aan het project. Terwijl megrin aan een procedure werkt om het SABE-bestand bij te hou den, wordt het 00k geconfronteerd met een project voor een meer uitgebreid Europees model voor de voorziening in topografische informatie. Conclusie Vergeleken met andere mogelijke toepassingen van integra- tie van gegevens lijkt het project van de harmonisatie van Europese administratieve grenzen vrij eenvoudig. Overtolli- 19

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 21