KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ge geometrische elementen komen alleen bij de nationale grenzen voor, er wordt geen verfijnde aanpassing van de geometrie uitgevoerd, en complexe kartografische generali- satie gebeurt siechts marginaal. Uitvoering van het project betekent niettemin dat een enorme inspanning moet wor den geleverd. De grenzen van de automatisering worden goed zichtbaar, zelfs met zulke duidelijke gegevens als de administratieve grenzen. Het leveren van meta-informatie voor de harmonisatie van heterogene gegevensbestanden is bijzonder nuttig. Er zijn nauwelijks bestanden die met succes verder verwerkt had- den kunnen worden zonder aanvullende kennis over het origineel dat is gebruikt om te digitaliseren, de procedure van gegevensinwinning en de nationale administratieve structuren. Zulke metagegevens zijn niet alleen noodzake- lijk voor het Service Centrum als gegevensverwerkende in- stantie, maar ook voor de potentiele gebruikers zijn ze van groot belang. Als de gegevens zijn verkregen uit verschillen- de bronnen kan de beschrijving van de betreffende bronnen en de werkmethoden een beslissende basis zijn voor beoor- deling van de kwaliteit van de gegevens. Automatisering van de harmonisatieprocedure is niet alleen gewenst vanwege een versnelling van de procedure en het economisch gebruik van mankracht, het waarborgt ook dat het proces herhaalbaar is. De resultaten van menselijke in- teractie kunnen daarentegen slechts in beperkte mate wor den herhaald. Dat zou wel eens pijnlijk duidelijk kunnen worden bij latere actualisering van het bestand. Met de hui- dige stand van de ontwikkeling is het gebruik van automa tische gereedschappen echter alleen in beperkte mate moge- lijk. Vooral het verwerken van de semantische informatie vraagt nog een hoge mate van interactie. Automatisering kan hier alleen worden bereikt door specifieke programme- ring voor de overgang van een nationale gegevensbestand naar het standaard model. Voor meer flexibele programma- tuur is formalisatie van modelbeschrijvingen en semanti sche informatie vereist. Harmonisatie op de hier beschreven schaal kan nauwelijks worden verwacht van een potentiele gebruiker van omvang- rijke heterogene gegevensbestanden. Als de noodzakelijke inspanningen in ogenschouw worden genomen, zal de ge bruiker zonder twijfel de heterogene gegevens afwijzen, en de voorkeur geven aan het volledig nieuw inwinnen van de benodigde gegevens onder eigen verantwoordelijkheid. Om dit te voorkomen moeten de leveranciers van digitale gege vens öfwel harmonisatie als onderdeel van hun diensten aanbieden, öfwel zieh vanaf het begin strikt houden aan uniforme standaards voor modellen, gegevensformaten en interface. I996-XXII-4 Literatuur [1] Jessip, M.B. (1991), Systematic horizontal adjustment of positional error in digital line graphs. Technical papers, acsm-asprs Annual Convention, vol. 2, Baltimore, usa. [2] Morgenstern, D., K.-M. Prell, H.-G. Riemer (1988), Di gitalisierung, Aufbereitung und Verbesserung inhomo gener Katasterkarten. Allgemeine Vermessungs-Nachrich ten, no. 8-9/88, pp. 314-324. [3] Guptill, S.C. (1993), Describing spatial data quality. Pro- ceedings 16, International Cartographic Conference, Cologne, Germany, pp. 552-558. [4] Salge, F. (i995)> Standardization in the field of geographic information: the European ejforts. Proceedings 17, Inter national Cartographic Conference, Barcelona, Spain, pp. 2620-2635. [5] Mc Master, R.B. (1987), Automated Line Generalisa- tion. Cartographica, vol. 24, no. 2/87, pp. 74-m. Noten 1. Dit artikel is een enigszins geactualiseerde versie van de voordracht die door de auteurs tijdens de 17c ICA-Conferentie in Barcelona, Spanje (1995) werd gehouden. De vertaling van de Engelse tekst naar het Nederlands is gedaan door Connie Blok. 2. gie' Staat voor Croupe d'Interet Economique, een organisatievorm die binnen de Franse wet een legale Status heeft, en aan een consor- tium van organisaties de mogelijkheid biedt om samen te werken. De gie megrin is gevormd na ondertekening van een contract door achttien nationale karteringsinstanties op 25 September 1995 in Budapest. Het contract heeft een looptijd tot november 2000. Voor verdere informatie kunt u terecht bij de deelnemende instan- ties en bij megrin, abs. ign France, B.P. 68, Avenue Pasteur, 94160 Saint Mande, France. Op het Internet is er tevens een Web-site: http://www.ign.fr/megrin/megrin.html. Summary A. liiert I. Wilski - Integration and harmonisation of con- tributions to a European data set Keywords: produetion of geo information, standardisation, applications The joint usage of data sets from dijferent sources requires the harmonisation of the data with regard to the data model, the data strueture and the georeference. The dijfculties with this task are exemplified by the produetion ofthe Seamless Admini strative Boundaries of Europe (sabe) data set. This data set has been created from contributions of the National Mapping Agencies. It became clear that not all tasks can be fully auto- mated with existing Software tools. Resume A. liiert I. Wilski - Integration et harmonisation des ele- ments d'une base de donnees europeenne Mots-cles: produetion de geo-information, standardisation, applications L'utilisation simultanee des bases de donnees d'origines diverses exige l'harmonisation des donnees en ce qui concerne leurs modeles, struetures et references geographiques. Les difftcultes que Ton rencontre en la matiere sont analysees, k titre d'exem- ple, dans le cas du sabe Seamless Administrative Bounda ries of Europe) une base de donnees des frontieres et limites ad ministratives de TEurope, creee au depart des elements fournies par des instituts cartographiques nationaux. II s'y est avere que toutes les Operations ne pourraient pas ete automatisees en uti- lisant les logiciels existants. 20

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 22