Efficientere klasse-indeling en kleurgebruik in choropletenkaarten KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ^^6 X F.A.N. Dedercq F.L.M.L.J. Depuydt visualisatie, thematische kartografie, onderzoek trefwoorden visualisation, thematic cartography, research keyword S visualisation, cartographie thematique, recherche mo i s-clks In een choropletenkaart worden kwantitatieve gegevens zoals gemiddelde intentsiteiten, dichtheden of relatieve waarden voor gebieden weergeven door middel van een Serie geordende vlaksymbolen. Om de leesbaarheid van de kaart te bevorderen zijn de waarden meestal geclassi- ficeerd. Hoe goed kan de kaartlezer de kwantitatieve in formatie uit zo'n geclassificeerd beeld halen? In onder- staand artikel wordt beschreven hoe is nagegaan in welke mate het aantal klassen, de afronding van de klassegrenzen en de symboolkeuze daarbij een rol spe ien. Dr. FrankyA.N. Declercq (l) is werkzaam als pro- jectleider Geodesie en Geo-informatie bij Ingenieursbu reau Soresma nv, Britselei 25 bus I, B-2000 Antwerpen (tel. 52 (0)3 2056800) en prof. dr. Frans L.M.L.J.. Depuydt r) doceert Kartografie aan de K. U. Leuven (tel. +52 1 6226920). Door de explosieve groei in het ge- bruik van gis en Desktop Mapping Software is de aanmaak van themati sche kaarten een activiteit geworden waar een kartograaf niet meer aan te pas hoeft te komen. Het doel van de visualisatie blijft echter het creeren van een kaartbeeld dat de gebruiker inzicht wil verschaffen in de verspreiding van ruimtelijk gerelateerde informatie. In het hier beschreven onderzoek is nagegaan hoe efficient de lezer van choropletenkaarten de in beeld ge brachte kwantitatieve informatie uit de kaart kan halen. Op basis van een kaartgebruikstest wordt bepaald in hoeverre verschillen in beeldverander- lijken (vlakvulling), het aantal ge- bruikte klassen en de afronding van de klassegrenzen hierin een rol speien. De resultaten laten toe om praktische richtlijnen op te stellen voor de aanmaak van choropletenkaarten en deze kennis in te bouwen in te ontwikkelen expertsystemen. Resultaten van theoretisch onderzoek naar sym- boolgebruik Eastman [1] steh dat visuele gegevensverwerking een opeen- volging is van Information capture (perceptie) en knowledge acquisition (cognitie). De ogen scannen hierbij de kaart en onderscheiden Symbolen of symboolgroepen. Het relateren van Symbolen aan een legendawaarde en de interpretatie van cijfer- en symboolverschillen (o.a. gebruik makend van de titel, eenheden in de legenda, vroegere informatie) vindt dan plaats in het körte- en lange-termijn geheugen. Bij een choropletenkaart fungeert elk vlaksymbool als een visuele Stimulus die door het brein moet worden omgezet naar informatie over de klassewaarde en de lokatie (ruimte- lijke spreiding). Het komt er dan voor de kaartontwerper op neer die vlaksymbolen te kiezen, waarvan de visuele waarneming zo nauw mogelijk samenvalt met de informatie die wordt gekarteerd. Het streven naar visuele samenhang tussen vlaksymbolen en kaartinformatie kan worden om- schreven in een aantal basisregels, o.a. 'grafische beeldtaaf genoemd. Bij choropletenkaarten is het essentieel dat vlak symbolen behorend tot verschillende klassen zo goed moge lijk onderling te onderscheiden zijn en dat tevens de orde in de kwantitatieve informatie wordt uitgedrukt. Een ideale reeks van vlaksymbolen is dan deze die een maximale per ceptie van orde weergeeft bij een maximaal contrast tussen elke klasse. Volgens Bertin dienen de visuele variabelen tint (grijswaar- de) of rastergrootte (grein) hierbij voor vlaksymbolen ge- bruikt te worden om de orde uit te drukken [2, p. 96]Een combinatie van deze selectieve variabelen met andere, asso- ciatieve variabelen (kleur, richting, vorm) kunnen het mo gelijk maken het onderscheid tussen de vlaksymbolen te vergroten. Er is echter weinig bekend over de perceptie-ei- genschappen van dergelijke combinaties: een reeks vlakjes bestaande uit variaties van zowel kleur, tint en grein bezit 21

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 23