DeVrede van Munster en de atlaskartografie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 P.C.J. van der Krogt Geschiedenis van de kartografie, atlaskartografie, achtergronden trefwoorden History of cartography, atlas cartography, background KEYWORDS Histoire de cartographie, cartographie d'atlas, Information de reference mots-CLES Het hoogtepunt van de Nederlandse atlasproduktie ligt tussen ca. 1630 en 1670. Onder invloed van de hevige concurrentie tussen de uitgevershuizen Hondius-Jans- sonius en Blaeu worden atlassen steeds groter en steeds mooier. In 1648, midden in deze ontwikkeling komt de Vrede van Munster tot stand met diverse territoriale wijzigingen. Ter gelegenheid van het herdenkingscon- gres '1648 Vrede van Munster' is in verschillende atlas sen van vöör en na 1648 nagegaan in hoeverre deze wij zigingen in de atlassen hun neerslag vonden. Inleiding Het einde van het communisme zorgde ervoor dat vanaf 1989 de kaart van Centraal-, Oost- en Zuidoost-Europa ge- heel opnieuw getekend werd. Bondsstaten vielen uiteen in zelfstandige staten, denk vooral aan de Sovjetunie en Joego- slavie, maar 00k Tsjechoslowakije werd gesplitst. Daarente- gen werden Oost- en West-Duitsland weer samengevoegd en bovendien werden tientallen plaatsnamen die aan de communistische tijd herinnerden veranderd (Leningrad werd weer Sint-Petersburg, Karl-Marx-Stadt weer Chemnitz enz.). Alle veranderingen werden door de kaart- en atlasuitgevers op de voet gevolgd. Wolters-Noordhoff bijvoorbeeld publi- ceerde in 1991 een geheel nieuwe atlas, de Wolters-Noordhoff Wereldatlas. De sluitingstermijn van de redactie was 1 au- gustus 1991. Vijf maanden later werd de Sovjetunie ontbon- den, in de loop van 1991 en 1992 splitsten vier van de zes deelstaten van Joegoslavie zieh af en 00k in 1992 splitste Tsjechoslowakije zieh. Binnen een jaar was de nieuwe atlas sterk verouderd! De uitgeverij zag zieh genoodzaakt een Supplement uit te brengen met 30 geactualiseerde kaarten. De Vrede van Westfalen in 1648 had 00k territoriale ver- schuivingen tot gevolg. Het einde van de Tachtigjarige oor- log betekende een definitieve scheiding van de Zeventien Provincien: de noordelijke zeven vormden de Republiek van de Verenigde Nederlanden en werden van het Duitse Rijk afgescheiden, de zuidelijke tien provincien bleven onder Habsburgs gezag als 's Konings Nederlanden. Het einde van de Dertigjarige oorlog had nog meer territo riale gevolgen: de Zwitserse bondsstaat werd definitief van Dr. P. C.J. van der Krogt is docent- onderzoeker aan de Faculteit Ruimtelij- ke Wetenschappen, Universiteit Utrecht (Postbus 80.II3, 3308 TC Utrecht, tel. 030- 233 20 32, e-mail: p. vanderkrogt@frw .ruu. nl). het Duitse Rijk afgescheiden; aan Frankrijk kwamen gebieden in de Elzas en in Lotharingen; Zweden ver- wierf een deel van Pommeren en de bisdommen Bremen en Verden; Bran denburg kreeg de rest van Pommeren en de bisdommen Halberstadt en Minden. Hebben deze veranderingen, die in de ogen van de iye-eeuwer wellicht even ingrijpend waren als de wijzigingen ten gevolge van het verdwijnen van de communistische staten, een overeen- komend invloed gehad op de atlaskar tografie? Om deze vraag te kunnen beantwoor- den moeten we eerst iets weten over de situatie van de commerciele atlaspro duktie. Geschiedenis van de atlaspro duktie De atlas is een betrekkelijk jong pro- dukt in de commerciele kartografie. Pas in 1570 verscheen de eerste moder ne atlas. Wat is eigenlijk een atlas? In de ruim- ste zin van het woord is een atlas een verzameling kaarten die in een of meer banden samengebonden is. Bij een at- lasuitgave worden echter meer eisen gesteld. Op de eerste plaats moet er van gedrukte kaarten sprake zijn, an ders kunnen we niet eens van een uit- gave spreken. De keuze van de kaarten mag 00k niet willekeurig zijn; tussen de kaarten moet een zekere onderlinge samenhang zijn. Een derde belangrijke karakteristiek van een atlas is dat de kaarten alle op hetzelfde formaat zijn - uitzonderingen daargelaten - en bij 30

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 32