mmi p.ra KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT voorkeur in overeenkomstige stijl gete- kend zijn. Een complete atlas bevat te- vens geografische beschrijvingen ter aanvulling van de kaarten - alhoewel men soms ook kan zeggen dat de kaar ten de geografische beschrijvingen aan- vullen. Vele atlassen uit de i6e en 17c eeuw werden in verschillende talen uitgege- ven. We moeten daarbij wel beseffen dat het verschil tussen de edities alleen de gedrukte teksten betreft. De in koper gegraveerde kaarten werden voor andere taal-edities niet aangepast. Teksten op de kaarten zijn in principe in het Latijn. Overigens, de gegraveer de koperplaten waren kostbaar en wer den daarom in alle volgende edities ge- bruikt, waarbij soms wijzigingen wer den aangebracht. Twee namen bepalen de ontwikkeling van de moderne atlas: Abraham Orte- lius en Gerard Mercator. Ortelius gaf als eerste een boek uit dat een atlas in moderne zin genoemd kan worden: het Theatrum Orbis Terrarum uit 1570. Aan Mercator danken we de aandui- ding atlas', alhoewel Mercator met zijn Atlas - postuum en incompleet uitgegeven in 1595 - meer bedoeld had dan een boek met geografische kaar ten. De koperplaten van Mercators Atlas kwamen in het begin van de 17c eeuw in handen van de Amsterdamse uitge- ver Cornelis Claesz. en de graveur Jo- docus Hondius. Gezamenlijk verzorg- den zij in 1606 een nieuwe editie van de Atlas, die met een aantal nieuwe kaarten voltooid was en die voorzien was van geografische beschrijvingen van de diverse landen, in het Latijn. Deze uitgave was de eerste grote wereldatlas die in Amsterdam werd uitgegeven. Reeds in 1607 volgde de tweede uitgave van de Mercator-Hon- I996-XXII-4 16) Hertogdom (1 t/m 4) Graafschap (5 t/m 11) Markgraafschap H.R.R. (12) Heerlijkheid (13 t/m 17) I Overig (A. B, C) Groningen Rrieslaftd A Drenthe Qyerijs'sel ■:/Rql(andsA;> GerreM-:?ri'tPAeä: hZeeland Bräbärit Antwerpen 5 V.läähdere'ri Limpurg •:::::Henegouwen; B erijk Luxemburg-:.-- Figuur 1. Hierarchische volg- orde van de kaarten van de Zeventien Provincien. Figuur 2. Volgorde van de kaarten van de Ze ventien Provincien in Janssonius' Atlas Novus. dius-atlas, zoals we deze atlassen thans noemen. In 1609 volgde de eerste uitgave in een andere taal, een Franse edi tie. In 1612 overleed Jodocus Hondius en de uitgave van de Atlas wordt voortgezet door zijn weduwe en zoons. Gedu- rende 25 jaar na de uitgave van de eerste Mercator-Hondius atlas konden de Hondiussen profiteren van hun monopolie op het gebied van atlassen. Er was geen enkele concurrent sinds Joan Baptista Vrients omstreeks 1612 gestopt was met de nieuwe uitgaven van Ortelius' Theatrum. Er was dus ook geen enkele Stimulans de atlas uit te breiden of te verbete- ren. De ontwikkeling van de atlas beleefde in deze 25 jaar een stilstand. Tien opeenvolgende uitgaven van de Merca tor-Hondius atlas verschillen nauwelijks van elkaar, kaarten zijn feitelijk niet veranderd en ook zijn er nauwelijks nieu we toegevoegd (de uitgave van 1606 telde 144 kaarten, die van 1630 had er 164). Behalve in het Latijn en het Frans zijn er ook geen uitgaven in andere talen gemaakt. Omstreeks 1630 kwam er echter een concurrent: Willem Jansz. Blaeu. De uitgave van een nieuwe atlas, die de verou- derende Mercator-Hondius atlas kon vervangen, moest een lucratieve bron van inkomsten gesehenen hebben. In 1630 verscheen bij Blaeu een kaartboek met 60 kaarten, dat hij zeer suggestief Atlantis Appendix, sive pars altera, dus een toevoeging bij Mercators Atlas ('atlas' was nog niet een alge- mene term voor een kaartboek) Het moet voor Henricus Hondius en zijn zwager Johannes Janssonius, die de leiding van de Hondius-uitgeverij had- den, een forse tegenvaller geweest zijn dat Blaeu - die ten- 31

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 33