<1 w. - ,13=0 1 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT slotte geen nieuweling in de kaartenuitgeverij was - hen op adasgebied ging concurreren. Zij lieten het er niet bij zitten en wilden zo snel mogelijk ook een aanvullende atlas' uit- geven. Ook zij publiceerden hun appendices. De concurerende uitgeverijen van Hondius-Janssonius (vanaf het midden van de jaren 1630 onder leiding van Jo hannes Janssonius) en Blaeu (onder leiding van Joan Blaeu, die zijn in 1638 overleden vader opgevolgd was) probeerden elkaar de loef af te steken met steeds we'er grotere atlassen: de eendelige Atlas werd na een paar jaar een driedelige Atlas Novus, de drie delen groeiden uit tot zes delen en ontwik- kelde zieh daarna tot de Atlas Maior, die door Blaeu in 1662 en door Janssonius' erfgenamen in 1675 uitgegeven is. De atlassen in 1648 In 1648 was de situatie als volgt. Joan Blaeu had een vierdelige atlas, het Theatrum Orbis Ter- rarum sive Atlas Novus in vier verschillende talen: Latijn, Nederlands, Frans en Duits. De samenstelling van de ver schillende taaledities is ongeveer gelijk: Band 1, eerste gedeelte: wereldkaart, kaart van Europa en kaarten van de Noord- en Oost-Europese landen (24 kaar- ten), gevolgd door 60 kaarten van het Duitse Rijk zonder de Nederlanden maar met Zwitserland) Band I, tweede gedeelte: 36 kaarten van de Nederlanden. Band 2, eerste gedeelte: 48 kaarten van Frankrijk. Band 2, tweede gedeelte: 14 kaarten van Spanje en Portugal, gevolgd door 31 kaarten van Azie, Afrika en Amerika. Band 3 bevat kaarten van Italie (58 kaarten) en Griekenland (4 kaarten). De verdeling van kaarten in deze drie delen was sedert 1640 niet gewijzigd. De vierde band, die geheel gewijd is aan Engeland (58 kaar ten), is in 1645 gepubliceerd. In voorbereiding was een vijfde deel, dat kaarten van Schotland en Ierland zou bevatten. Dit deel verscheen eerst in 1654. Dir vierde en vijfde deel zijn voor ons verder niet van belang, aangezien Groot-Brittannie niet (territoriaal) bei'nvloed werd door de Westfaalse vrede. Johannes Janssonius had eveneens een vierdelige atlas, de Atlas Novus sive Descriptio geographica totius orbis terrarum, en ook in dezelfde vier taaledities als Blaeu. De indeling komt sterk overeen met die van Joan Blaeu: Band 1, eerste gedeelte: wereldkaart, kaart van Europa en kaarten van de Noord- en Oost-Europese landen (22 kaar ten). Band 1, tweede gedeelte, 74 kaarten van het Duitse Rijk {zonder de Nederlanden en zonder Zwitserland) Band 2, eerste gedeelte, Frankrijk en Zwitserland (62 kaar ten), Band 2, tweede gedeelte, De Nederlanden (40 kaarten) Band 3, eerste gedeelte, Spanje en Portugal (13 kaarten) en Italie (55 kaarten). Band 3, tweede gedeelte, Azie, Afrika en Amerika (36 kaar ten). Band 4 bevat bij Janssonius kaarten van Engeland, Schot land en Ierland (36), het in voorbereiding zijnde deel 5 ging zeekaarten bevatten (1650), ook hier blijven delen vier en vijf buiten beschouwing. De behandeling van de Nederlanden volgt bij Janssonius de traditionele, hierarchische volgorde: eerst de hertogdom- 1996-XX11-4 Figuur 3. Volgorde van de kaarten van de Zeventien Provin cien in Blaeu 's Theatrum. Figuur j. Volgorde van de kaarten van de Ze ventien Provincien in Janssonius' Atlas Maior. 1 -8 Verenigde Nederlanden (zonder Generaliteitslanden!) 9-17 's Konings Nederlanden, äncl. Artois en Kamerijk Figuur 4. Volgorde van de kaarten van de Ze ventien Provincien in Blaeu 's Atlas Maior. -9 Zuidelijke Nederlanden 3a Prinsbisdom Luik 0-17 Noordeliike Nederlanden grens 1648 I -9 's Konings Nederlanden 10-17 Verenigde Nederlanden Staats-Brabant men Brabant (met Mechelen en Ant werpen), Limburg, Luxemburg en Gelderland, dan de graafschappen Viaanderen, Artois, Henegouwen, Holland, Zeeland, Namen en tenslotte het sticht Utrecht, het graafschap Zutphen, Overijssel, Drenthe, Fries land en Groningen. Het prinsbisdom Luik is geplaatst bij het Duitse Rijk, 32

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 34