FOEDERATA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 M.\', Figuur 6. Titelpagina van het gedeelte met de kaarten van Belgica Regia ('s Körtings Nederlanden) in Blaeu 's Atlas Maior. De titelpagina was vervaardigd voor het stedenhoek (1649). Afgebeeld is het koninklijke Spaanse wapen en de wapens van de negen gewesten: links Brahant en Luxemburg, rechts Limburg en Viaanderen, onder Antwerpen, Henegouwen, Artois, Namen en Mechelen. (Atlas Blaeu-van der Hern, 14:02; foto: Wien, Osterreichische Nationalbiblitothek). het prinsbisdom Kamerijk echter na Henegouwen. Joan Blaeu houdt van meet af aan re- kening met de feitelijke verdeling in noord en zuid: bij hem zien we eerst de zuidelijke provincies Brabant (met Antwerpen), Limburg, Luxemburg, Viaanderen, Artois, Henegouwen en Namen, daarop volgt eerst het prins bisdom Luik, en vervolgens de noor- delijke provincies Gelderland, Zutphen, Holland, Zeeland, Friesland, Utrecht, Groningen, Overijssel en Drenthe. Kamerijk is door Joan Blaeu bij Frankrijk ondergebracht. Wat we hieruit af kunnen leiden is dat Janssonius zieh liet leiden door de tra- Figuur 7. Titelpagina van het gedeelte met de kaarten van Belgica Foederata' (de Verenigde Nederlanden) in Blaeu 's Atlas Maior. De titelpagina was vervaardigd voor het stedenboek (1649). Afgebeeld is het unie- wapen en de wapens van de negen gewesten: links Gelderland en Zutphen, rechts Flolland en Westfriesland, onder Overijssel, Utrecht, Zeeland, Friesland en Groningen. (Atlas Blaeu-van der Hem, 19:01; foto: Wien, Österreichische Nationalbiblitothek) ditionele 'de jure' situatie, terwijl Blaeu meer praktisch de 'de facto' situatie volgt. De positionering van Luik en Ka merijk is daar 00k getuige van. Veranderde er nu iets na 1648? Op deze vraag is een, kort en teleurstellend antwoord te geven: nee. Beide uitgevers verzorgen nieuwe edities tot in de jaren 1660 zonder 00k maar iets aan de volgorde van de kaarten te doen, evenmin zijn er kaarten vervangen of zelfs maar oude kaarten aangepast met de nieuwe grenzen. De Atlas Maior Maar misschien moeten we iets verder in de tijd kijken. Joan Blaeu vangt in de jaren 1660 aan met de uitgave van een Atlas Maior, zijn concurrent, de erfgenamen van de inmiddels overleden Janssonius volgen met een Atlas Maior in 1675. 33

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 35