KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 is gewijzigd in de verdeling in noord en zuid; beginnende met de noordelij- ke waaraan zowaar een nieuwe kaart van de Verenigde Nederlanden vooraf gaat en daarna de zuidelijke provin- cies. Het lijkt heel wat, maar met uit- zondering van die ene genoemde kaart zijn alle kaarten nog dezelfde uit de jaren 1630 en 1640, zonder wijzigin- gen. Zelfs zijn alle kaarten van de 'ge- splitste' provincies bij elkaar gehou- den: het vierde kwartier van Brabant, 's-Hertogenbosch (dat in 1648 aan de noordelijke Nederlanden toegewezen was), bevindt zieh netjes na de eerste drie kwartieren in het gedeelte dat aan 's Konings Nederlanden is toegewezen! De Stedenboeken In de jaren 1640 begon Joan Blaeu met een uitbreiding van zijn atlassenfonds. Naast de gewone atlas met 'land'kaar- ten wilde hij een stedenatlas uitgeven, waarin plattegronden van alle Steden op de wereld verzameld zouden wor den. Hij volgde hierin het stedenboek van Braun en Hogenberg na, dat tus- sen 1572 en 1618 in zes delen versehe nen was. Joan Blaeu ving aan met de stedenboeken van de Nederlanden. Evenals voor zijn Theatrum volgde hij de feitelijke situatie. Hij plande twee delen, het eerste met de Steden in de noordelijke provincies, het tweede met die in de zuidelijke provincies. In de produktiefase raakte Blaeu hiermee in verwarring. In de laatste jaren vöör de Vrede van Munster veranderden nogal wat Steden van kamp. Blaeu zag geen kans dit nog te wijzigen voor de eerste uitgave, die in 1649 plaatsvond. Beide delen zijn gelijk van omvang, ze bevatten niet alleen stadsplattegron- den, maar 00k kaarten van veldslagen en dergelijke. Zesentwintig Steden in het 'Konings'- deel behoorden eigenlijk in het Repu- bliek-deel, en voor vijf Steden gold het tegenovergestelde. In het register van het eerste deel wordt een en ander op- gelost met de mededeling: "Geachte lezer, opdat U ons Theatrum niet zult zien als een ongeordende massa, omdat U in dit deel Steden in het Gel- derse kwartier van Roermond vindt, die trouw aan de koning zijn, en in het andere deel, namelijk het Koninklijke, (steden) van Brabant en van Viaande ren, die aan de Unie toekomen, wil ik U laten weten dat ik rekening gehou- den heb met de volgorde die men ge- woonlijk vindt in beschrijvingen van deze gebieden en provincies, zodat wat bij elkaar hoort niet gescheiden is. De koninklijke plaatsen in dit deel zijn Roer mond, Venlo, Wachtendonk, Geldern, Straelen en Stevens- weert." In het tweede deel vindt men een soortgelijke me dedeling. Dat dit een 'noodoplossing' was blijkt uit de tweede editie, daarin vindt men alle Steden in het juiste deel: de Brabantse en Vlaamse Steden die aan de republiek waren toegewezen zijn in deel 1 opgenomen: nu is dus wel gescheiden wat bij elkaar hoort! Tenslotte In het begin maakte ik de vergelijking tussen de veranderin- gen die zieh op de kaart van Europa voltrokken in de perio- de 1989-1992 en die van 1648 en Steide de vraag of die van 1648 00k direct in de eigentijdse atlassen verwerkt zouden zijn of niet. Het is dus niet zo. Een nieuwe overzichtskaart met de territoriale wijzigingen is niet gemaakt, de wijzigin- gen zijn zelfs niet in de bestaande koperplaten veranderd. Meer dan een kleine verschuiving in de volgorde van de kaarten heeft de Westfaalse Vrede niet opgeleverd voor de atlasproduktie. De indruk die de Vrede van Munster gemaakt heeft op de zeventiende-eeuwse atlasuitgevers laat zieh nog het best illu streren door de tekst op de kaart van het bisdom Munster in Blaeu's Atlas Maior (citaat echter uit de Nederlandse edi tie van 1663). Op de achterzijde van de kaart Staat de ge- bruikelijke geografische en historische beschrijving van het bisdom. Wat is het laatste gememoreerde feit op de kaart van Münster in deze in 1664 - zestien jaar na de Vrede van Munster - uitgegeven atlas: de feestelijke intocht van de keurvorst van Keulen in 1612! Noten Lezing gehouden op het herdenkingscongres 1648 Vrede van Munster te Nijmegen en Kleve, 28-30 augustus 1996, georganiseerd door de werkgroep Zeventiende Eeuw en de Katholieke Universiteit Nijme gen. Deze bijdrage is geheel gebaseerd op het kartobibliografisch onder- zoek dat auteur verricht voor Koeman's Atlantes Neerlandicide bi- bliografie van in Nederland uitgegeven atlassen (herziening van C. Koeman, Atlantes Neerlandici uit 1967-1971). De uitgave van het eer ste deel is gepland voor eind 1996. Het idee van de 'volgordekaartjes' voor kaarten in atlassen is ontleend aan James R. Akerman, On the Shoulders of a Titan viewing the world of the past in atlas - Thesis, submitted in partial fulfillment of the re- quirements for the degree of doctor in philosophy, Pennsylvania State University, 1991. Voor het overzicht van de zeventien provincien is gebruik gemaakt van F.J. van Ettro, Welke waren de namen van de zeventien Neder landen? In: Jaarboek van het Centraal Bureau voor Genealogie en het Iconographisch Bureau 33 (1979), pp. 126-157. Summary P.C.]. van der Krogt - The Peace Treaty of Munster and atlas cartography Keywords: history of cartography, atlas cartography, back- ground 35

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 37