Druktechniek op de grens van oud en nieuw KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT W.H. ßroeder Chr.J. Snabilie TREFWOORDEN kaartproduktie, druktechnieken, praktijk map production, printing techniques, applicadons keywords production de cartes, techniques d'impression, applications mots-cles De opkomst van digitale technologie in de grafische in- dustrie heeft een aantal wezenlijke veranderingen op gang gebracht. Deze ontwikkeling had echter tot voor kort geen invloed op het drukprocede, dat feitelijk on- veranderd is gebleven. De introductie van 'digitaal drukken' heeft hierin echter verandering gebracht. In dit artikel worden eerst de voor papier gangbare traditionele druktechnieken hoogdruk, diepdruk, vlakdruk en zeefdruk beschreven. Vervolgens wordt de nieuwe techniek van digitaal drukken beschreven. Daarbij worden zowel de relatie met de traditionele druktechniek als nieuwe toepassingen besproken. Drs. Winifred Broeder (l) is werk- zaam als zelfstan- dig kartograafte Rotterdam. Chr.J. Snabilie (r) is werkzaam bij de Faculteit Ruimtelij- ke Wetenschappen van de Universiteit van Amsterdam. Het drukproces vormt het sluitstuk in de rij van grafische produktieproces- sen. Immers na het drukken is het eindprodukt, het gedrukte model of de gedrukte vorm, het resultaat van een aaneenschakeling van grafische tech- nieken. Het doel is het optimaal door- letterhoogte Figuur I. De losse letter. geven van informatie. Hiervoor zorgen in het voorportaal het ontwerp, de vorm(en) en het zetsel. Het geheel vereist een goede voorbewerking en een perfecte afwerking. Het zal vrijwel niemand zijn ontgaan dat de opkomst van digitale technologie in de grafische industrie een aantal we zenlijke veranderingen op gang heeft gebracht. De intro ductie van Desk Top Publishing (dtp) heeft inmiddels zijn sporen achtergelaten. Deze ontwikkeling had echter tot voor kort geen invloed op het drukprocede, dat feitelijk on- veranderd is gebleven. De introductie van 'digitaal drukken' brengt verandering in deze situatie. Inmiddels wordt de eer- ste generatie digitale drukpersen met succes commercieel ingezet. Hun aantal neemt daarbij snel toe. Ongeveer twee jaar geleden werd de eerste digitale pers in Nederland in ge- bruik genomen, nu zijn er al meer dan dertig operationeel. Wat veroorzaakt de snelle opkomst van de nieuwe techniek? Wat zijn de gevolgen voor de traditionele offset? Wat zijn de toepassingen? Biedt deze techniek nieuwe mogelijkheden voor de kartografie? Alhoewel de ontwikkeling nog heel nieuw is, eigenlijk nog in de kinderschoenen Staat, is er sinds de introductie toch al enige ervaring opgedaan met deze nieuwe techniek, die volgens sommigen net zoveel ver andering teweeg zal brengen als de introductie van dtp. Traditionele druktechnieken Hoogdruk Hoogdruk, waarmee het eerste drukwerk werd vervaardigd, wordt in ons land toegeschreven aan Laurens Jansz. Koster (ca. 1450). Hij maakte gebruik van in hout uitgespaarde let ters. Bij hoogdruk ligt het beeld verhoogd op de drager en druk ken de lager liggende delen niet mee. De hooggelegen de menten nemen dus de inkt aan die zonder tussenfase op pa pier wordt afgegeven. Het drukelement bestond uit hand- zetsel, losse kleine loden staafjes met bovenop een verhoogd onleesbaar beeld, de letter (figuur 1). Deze staafjes werden gegroepeerd in een regelzethaak en door toevoeging van niet meedrukkende delen, het wit, werden de woorden en regels van elkaar gescheiden en op de juiste afstand gezet. In beide gevallen werd dit zetsel op 37

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 39