papier drukinkt droogtrommel 1996-XXI1-4 de inkt in de beeldvorm achterblijft. Absorberend papier of ander materiaal zuigt de achrergebleven inkt uit de beeldvorm. Een bewerkelijke methode die verbeterd werd door de rakeldiep- druk. De afbeeldingen worden längs fotochemische weg verdiept op kope- ren cilinders aangebracht. Om deze ci- linders een längere levensduur te geven worden zij vaak vernikkeld. Door het aanbrengen van rasters op volvlakken kan bij het drukken een verschil tussen volvlakken en grijstonen worden be- reikt (figuur 6). tegendrukcilinder drukcilinder papierrol KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur 5. De degelpers. De afbeelding wordr op het papier overgezet. Kenmerken van diepdruk zijn mooie vloeiende overgangen in de ge- drukte (gekleurde) afbeeldingen maar onscherpte in de tekst omdat door het raster de letters kartelrandjes vertonen (figuur 9). Omdat de vormvervaardiging kostbaar is en een grote produktiesnelheid vraagt, heeft diepdruk alleen voor zeer grote oplagen rendement. Voorbeelden zijn de bekende bladen als Libelle, Margriet, Panorama, Story, Prive, alsmede de catalogi van Klingel en Wehkamp, alhoewel hier 00k combinaties van druk- procedes worden gebruikt. Figuur 8. Principe van de De diepte van de putjes van het raster, 00k wel 'napjes' genoemd staan garant voor het vasthouden van de hoeveel- heid inkt die later op het papier zal verschijnen. De roterende cilinder wordt door de inktbak in zijn geheel van inkt voorzien en een rakel schraapt de overtollige inkt weg (figuur 7) De rasterlijnen moeten voorkomen dat te veel inkt wordt weggehaald. Bij de roterende beweging wordt het papier door een met rubber beklede cilinder tegen de beeldvorm gedrukt (figuur 8). Vlakdruk Vlakdruk is een systeem waarbij van een vlakke beelddrager gebruik gemaakt wordt. Uit de steendruk (Senefelder, ca. 1800) ontwikkelde zieh omstreeks 1900 de offsetdruk. Het te drukken beeld ligt hierbij op gelijke hoogte met de niet te drukken delen van de drukvorm. Het te drukken gedeel- te is inktaantrekkend en de niet te drukken delen vochtaan- trekkend gemaakt. Dit gebeurt met fotografische technie- ken waarbij via belichting het gevraagde beeld op film wordt gezet. Daarna wordt dit beeld op de drukplaat be licht zodat na ontwikkeling (etsing) een positief beeld ont- staat. De drukplaten kunnen van papier, kunststof of me taal gemaakt zijn, dit afhankelijk van de gevraagde oplagen. Deze materialen hebben vöör- en nadelen met betrekking tot slijtage en corrosie. Na vervaardiging van de plaat wordt deze om de drukcilin der van de offsetpers gespannen. Dit geschiedt op de mo derne machines automatisch. De offsetpers bestaat in feite uit drie gedeelten, de plaatcilinder (beelddrager), de rubber- doekcilinder (beeldoverdrager) en de tegendrukcilinder waarover het papier (beeldontvanger) loopt (figuur 12). Vocht en inktwerk zorgen ervoor dat de offsetmachine het papier Figuur 7. Schema rotatiediepdrukpers SC Figuur p. Diepdrukletters met kartelrandjes Figuur 6. De vellenraster- diepdrukpers. 39

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 41