KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur io. Principe van de vlakdruk. juiste percentage vocht ontvangt en de juiste hoeveelheid inkt over de drukplaat verdeeld. Bij iedere hele omwente- ling zet de plaatcilinder een afdruk van het plaatbeeld (lees- baar) over (offset) op het rubberdoek (onleesbaar)waarna de rubberdoekcilinder hetzelfde beeld met behulp van de tegendrukcilinder op het doorgevoerde papier (leesbaar) overzet. Er bestaan ook directe methoden. Het offsetdruk- ken kan op Vellen en op rollen. De omvang en breedte van de cilinder bepalen het grootst mogelijke drukformaat op de pers. Bij zwart en een steunkleur bijvoorbeeld zal men twee platen op stand dezelfde instelling) moeten gebrui- ken. Bij meerkleurendruk zal men de gevraagde kleurscha- keringen meestal uit geel, cyaan, magenta en zwart opbou- wen en moet men met vier platen werken. Hierbij kunnen dan een of meerdere separate kleuren als steunkleur worden toegevoegd. Meerkleurenpersen hebben de mogelijkheid meerdere kleuren in een drukgang te drukken. AI naar gelang de grootte van de machine spreken we van klein- of grootoffsetdruk. Kleinoffset heeft meestal de maten A4 of A3 (figuur 11). De filmvervaardiging is hierbij vaak niet noodzakelijk omdat de platen in een speciale Ca mera worden belicht. De oplagen zijn klein maar de kwaliteit is meestal behoor- lijk tot goed. Bij grootoffset, zeker bij kleurendruk, komt het op sluitwerk aan en hier speien de kwaliteit van rubber doek, drukplaat en papiersoort een belangrijke rol (hguur 12). Vooral boeken, tijdschriften en kranten worden met dit procede vervaardigd maar ook reclame- en advertentiewerk wordt in offset gedrukt. Zeefdruk Zeefdruk werd in eerste instantie niet tot de druktechnie- ken gerekend omdat de mogelijkheden beperkt waren en de apparatuur minder geschikt. Een zeef maken kostte veel tijd, inspanning en geld en omdat het gebruikte weefsel meestal grof was, was het resultaat bescheiden te noemen. Toch zou dit sjabloneerprocede, stammende uit begin 1900, het ver brengen. De zeefdruk bestond oorspronkelijk uit een zeefbak met 'ßjnmazig' weefsel en een rakel (hguur 13). Op het weefsel werd een met de hand in folie uitgesneden model gelegd en hierop werd de inkt aangebracht. De inkt werd handmatig met behulp van een rakel over de zeef ver deeld. Op de niet afgedekte delen liet het gaas dus inkt door op het onderliggende papier. Het produkt dat na het wegnemen van de hulpattributen achterbleef was een grove afbeelding van het niet afgedekte oppervlak met een dikke inktlaag zodat elke afdruk separaat moest drogen. Dit be- Figuur 11. reikte men door smalle droogrekken boven elkaar te maken Kleinoffietpers. I996-XXII-4 waarop telkens een afdruk werd inge- schoven hetgeen veel ruimte vroeg. Klein en nauwkeurig werk was met deze techniek dus uitgesloten. Toen op fotograßsche wijze een zeef- drukbeelddrager vervaardigd kon wor den was dit een enorme vooruitgang. Hierbij wordt een positief model geko- pieerd en op de lichtgevoelige gelatine- laag van het zijdegaas overgebracht. Dit gaas zit op een spanraam (in elk gewenst formaat te vervaardigen). De door het licht verharde delen vormen dus het sjabloon, de onverharde delen worden met water weggespoeld. De nu opgebrachte inkt wordt door het rakel door de openingen van het zijdegaas geperst. Door verbetering van het zij- deweefsel, zeefdruk wordt ook wel silkscreen genoemd, en de technische mogelijkheid om de zeef te mechanise- ren kon men niet alleen grotere vlak- ken maar ook allerlei vormen bedruk- ken. Tenslotte is het de textielindustrie ge- lukt het weefsel zo ßjnmazig te produ- ceren dat zelfs heel ßjn drukwerk met zeefdruk te realiseren is. Ook de zeef druk is geautomatiseerd (figuur 14) en de zeefdrukmachines bieden steeds meer mogelijkheden om de beeiden met foto- en computertechniek naar het drukprocede over te dragen. Met het bedrukken van niet vlakke voor- werpen deed de zeefdruk opnieuw een stap vooruit. Het zeefdrukprocede is op deze wijze uitgegroeid tot een vol- waardige druktechniek. Een voordeel van zeefdruk is dat het drukwerk licht echt is en indien op plastic gedrukt ook weerbestendig. Kaarten in abri's zijn daarom veelal met dit procede uit gevoerd. Digitaal drukken Computer-to-paper, Shortrun Coulor Printing, Digital Printing, Printing- on-demand. Het zijn veel gebruikte termen als er gesproken wordt over di gitaal drukken. En eigenlijk geven deze termen de eerder genoemde ver- drukinkt plaatcilinder vocht papier 40

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 42