KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 papier werk. Er hoeven immers geen films en platen te worden ge- maakt. Hierdoor is de oplagegrens laag. Volgens de meeste bedrijven die beschikken over een digitale drukpers is een oplage van 25 goed mogelijk, zonder op extreem hoge stuk- prijzen uit te komen. Wordt de stukprijs als norm be- schouwd, dan ligt het oplagegebied grofweg tussen de 50 en 800 stuks. Voor minder dan 50 is het goedkoper om kleur- kopieen te maken, voor meer dan 800 is het traditionele drukproces financieel aantrekkelijker. Een hogere of lagere oplage hoeft echter niet alleen door de prijs te worden inge- geven. Digitaal drukwerk kan in de regel sneller worden af- geleverd. Een hogere stuksprijs is in zo'n geval minder be palend voor de keuze digitaal- of traditioneel drukwerk. Aan de andere kant kunnen hoge kwaliteitseisen, ongeacht de oplage, de keuze op traditioneel drukwerk doen vallen. Wat betreft de mogelijke aan te leveren bestandsformaten is er weinig verschil met de mogelijkheden die er zijn om van- uit het bestand films uit te draaien. De meeste gangbare DTP-programma's worden ondersteund. Verbrsding toepassingsgebied De gevolgen van digitaal drukwerk beperken zieh niet al leen tot het drukprocede zelf. Het vergroot het toepassings gebied van drukwerk aanmerkelijk. Aangehaald is al de mo- gelijkheid om in een relatief kort tijdsbestek in kleine opla- gen, bijvoorbeeld huisstijlhandboeken, in kleur te drukken. Digitaal drukken biedt daarnaast de mogelijkheid databases te koppelen aan grafische bestanden. Op deze manier kan er variabel gedrukt en gepersonaliseerd drukwerk worden vervaardigd; printing-on-demand. Een voor de hand lig- gende toepassing voor gepersonaliseerd en variabel drukken is de produktie van 'direct-mail'. Naast persoonlijke gege- vens kan tekst variabel, bijvoorbeeld per regio worden ver werkt. Ook binnen de kartografie betekent dit een scala aan nieu- we toepassingen. Een voorbeeld hiervan is een uitgave van de anwb, de ANWB Routewijzer, voor u op maat gemaakt (fi- guur 17). De Routewijzer heeft een oplage van een. Per aan- vraag wordt een unieke Routewijzer samengesteld en ver- volgens digitaal gedrukt. Er is een route uitgestippeld die wordt weergegeven in een tabel, en in een overzichtskaart en een aantal gedetailleerde kaarten. Het tolgeld en de be- nodigde brandstof zijn berekend en de wisselkoersen zijn Figuur 15. Digitale drukpers, Xeikon dcp-i. opgevraagd. Verder zijn in de Route wijzer enkele interessante plaatsen in de buurt van de vakantiebestemming beschreven. Bijzonder aan deze uitgave is dat zowel de samenstelling, de op- maak en de produktie van de Route wijzer geheel is geautomatiseerd. Tot slot Kan het drukprocede geheel verschil- lend zijn, het eindresultaat dient altijd aan de gestelde eisen te voldoen, al- hoewel voor reclamefolders de kwali teitseisen anders zullen liggen dan voor een encyclopedie. Traditionele druk- technieken als hoogdruk, diepdruk, vlakdruk en zeefdruk zijn nog steeds in meer of mindere mate in gebruik. De digitale drukpersen die op dit mo- ment in gebruik zijn behoren tot de eerste generatie van dit type drukper sen. Ze geven een indicatie van de mo gelijkheden. De kwaliteit is op dit mo- ment niet vergelijkbaar met die van traditionele druktechnieken. Het is echter in de druktechniek eerder voor- gekomen dat de introduetie van een nieuw procede aanvankelijk een ver- slechtering van de kwaliteit inhield. Vaak gaven de mogelijkheden die de nieuwe techniek bood de doorslag. De introduetie van digitale drukprocede's lijkt op dit moment eerder een aanvul- ling op de bestaande druktechnieken dan een concurrerende factor. Met name de mogelijkheid om in kleine oplagen in kleur te drukken werd tot voor kort beperkt door hoge kosten. Het digitale drukprocede vult zo de leemte tussen kleurenprint en traditio nele drukprocede's op. In hoeverre de traditioneel drukwerk in de toekomst zal worden vervangen door digitaal drukwerk hangt af van onder andere een verbetering van de kwaliteit, een groter bedrukbaar papierformaat, mo gelijkheden om op meerdere papier- soorten en andere materialen te druk ken en een hogere snelheid van de di gitale drukpersen. Ook milieu-aspec- ten kunnen een rol gaan speien, omdat de digitale techniek beduidend 'schö ner' is. Op dit moment zijn het vooral prepress-bedrijven die een digitale drukpers aanschaffen en in mindere mate de drukkerijen. Het is zeker mo gelijk dat traditionele en digitale druk procede's nog lange tijd naast elkaar blijven bestaan. Zo wordt in de offset momenteel gestreefd naar een steeds hogere kwaliteit (resolutie). Echter de database en het prepressbestand krij- gen ook een steeds belangrijkere rol en 42

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 44