Stadsplattegrond van de Randstad een interview met de auteur KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 Winnifred Broeder Verweij, L., Stadsplattegrond van de Randstad. 66 x 90 cm, tweezijdig kleur, gevouwen tot 11 x 25 cm. Rotterdam: 010 pu- blisbers, 1996. ISBN 90-6450-245-5. In de dagen dat een groep kartografen zieh verzamelde tij- dens het NVK-congres te Helvoirt om zieh te buigen over thema Communicatie (Glamour of Efficiency), haalde Lucas Verweij de landelijke pers met een voorproefje van zijn RandstadkaartEen opvallende uitgave, waarmee de maker wil laten zien welke invloed kaarten hebben op het beeld dat we hebben van de Randstad. Over communicatie gesproken! Het NRC Handelsblad van 17 april jl. schrijft: "Door de manier waarop West-Nederland doorgaans op kaarten wordt afgebeeld, lijkt het Groene Hart veel groter dan het is, en lijkt de verstedelijking minder dominant dan in werkelijkheid. Stedebouwkundig vormgever Lucas Ver weij pleit voor een ander kaartbeeld, een kaart van de Randstad als metropool." De in de kaart gebruikte kleuren zijn behoorlijk donker, het voor de Nederlandse topografische kaarten zo kenmerkende groen ontbreekt vrijwel geheel. Een rode zweem van bebou- wing overheerst het kaartbeeld. De snelwegen die Amster dam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag verbinden, worden aangeduid als Randstadring en zijn extra breed en wit om- rand weergegeven, waardoor deze snelwegen enorm opval- len. Met donkergrijs is een legenda-eenheid ontoegankelijk' aangegeven. Het ontoegankelijke gebied vult de ruimte tus- sen de bebouwde gebieden bijna helemaal op. De kaartlezer zoekt tevergeefs naar grote, opvallende tekst bij grote plaat- sen, want alle tekst is in eenzelfde korpsgrootte weergege ven. Ook opvallend is de kanteling van Nederland om de noord-zuid-as, zö dat de noordrichting naar linksboven wijst, wat voor stadsplattegronden niet gebruikelijk is. Want dat zet de kaartlezer op het verkeerde been; dat de kaart in de vorm van een stadsplattegrond wordt aangebo- den. Alle opvallende dementen zijn ongetwijfeld eerder in kaarten toegepast, zoals donkere kleuren in een kaart met de nachtdienstregeling van het openbaar vervoer of een pianologische kaart met bepaalde wegdelen sterk overdre- ven. Elementen die in een thematische kaart goed kunnen worden toegepast, werken echter bevreemdend in een stads plattegrond. Reden genoeg om de auteur hiervoor zelf aan Drs. Winifred Broeder is werk- zaam als zelfstan- dig kartograafte Rotterdam. het woord te laten. Daarom een ge- sprek met Lucas Verweij. Je hebt een kaart gemaakt van de Rand stad, een gebied dat toch op behoorlijk wat kaarten terug is te vinden. Waarom een nieuwe kaart van dit gebied? "Het klopt wel dat de Randstad op een aantal kaarten voorkomt, maar er is geen enkele kaart, plattegrond van de Randstad in de handel. Ik geloof dat er wel ooit een is gemaakt, maar als je nu een beeld wil hebben van de Randstad, moet je een aantal kaarten gebruiken. De Randstad komt er als het wäre toevallig op voor. Het ging mij overigens aanvankelijk niet om het maken van een kaart. De kaart is het gevolg van een Statement, fungeert als een rniddel om een boodschap over te brengen. Dat middel is bij toeval een kaart geworden." Uit het artikel in de nrc blijkt dat je ook kridek hebt op de bestaande kaarten. "Ja, bijvoorbeeld de weergave van de bebouwing is in veel kaarten niet vol- gens de werkelijkheid. Met name op wegenkaarten is een hierarchie aange bracht. De grote Steden zijn wel topo- grafisch weergegeven, maar kleinere plaatsen zijn vervangen door een stip. Hierdoor lijkt het alsof er veel meer open ruimte is dan in de werkelijkheid het geval is. Ook zijn veel kaarten ver- ouderd. Hele woonwijken vind je niet terug. Toch zijn de bestaande kaarten wel erg bepalend voor het beeld dat mensen van een gebied hebben. Ik wil met deze kaart mensen aan het denken zetten. De bebouwing is daarom weergegeven als op een topografische kaart, terwijl 44

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 46