m Randstad jroL'tcn mt KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT de hierarchie die in bestaande kaarten met behulp van typografie, namelijk grotere en kleinere plaatsnamen, wordt gemaakt is weggelaten. Rotterdam, een wijk van Rotterdam en een kleine plaats buiten de stad zijn met hetzelfde font, in dezelfde korpsgrootte aangege- ven. De gelijkwaardigheid van het ge- bied wordt zo bevorderd. De Randstad als een continu stedelijk veld dat van de kaart afloopt." Vertel eens wat meer over het Statement waar de kaart een gevolg van is? "Ik heb de kaart gemaakt vanuit een stedebouwkundig-culturele invals- hoek. De Randstad wordt steeds vaker als een stad gebruikt en genoemd, Utrechtenaren gaan dansen in Amster dam en Hagenaren recreeren in Gouda. Wie in metropolitane termen denkt, kan vaststellen dat Randstad op te vatten is als een 'gewone' metro- pool, een stad met een oppervlakte (350 km2) gelijk aan die van Los Ange les, een inwonersaantal (6 miljoen) ge lijk aan St. Petersburg met het wegen- net van Moskou. Het doel van de kaart is het begrip Randstad van een beeld, dus een Randstadplattegrond te voorzien. Ik wil met de kaart aantonen dat de Stelling 'Randstad is een metro- pool' al werkelijkheid is. Ook wil ik nieuw licht werpen op de verstedelij- king van het Groene Hart en wil ik het werken aan de 'eigen identiteit van be staande Steden of provincies in de Randstad relativeren. Kortom, ik wil het 'Randstaddenken' stimuleren en de mentale actieradius van de Randstede- lingen vergroten." De schaal van de kaart, 1:100.000, is best klein voor een stadsplattegrond. "De kaart zit eigenlijk tussen een auto- kaart en een stadsplattegrond in. Hij zou prima in een toeristisch boekje passen. De meeste buitenlandse toeris- ten richten zieh op Amsterdam. Ze komen aan op Schiphol, Amsterdam Airport, en vinden kaarten van Am sterdam. Rotterdam en Den Haag lij- ken verder weg, terwijl Leiden bijvoor- beeld dichterbij is dan het centrum van Amsterdam. De kaart is daarom ook een goede manier om meer aan- dacht te vestigen op het zuidelijke deel van de Randstad." Waarom is de Randstad om de noord- zuid-as gekanteld? "De kanteling heeft in de eerste plaats te maken met het karakter van het ge- bied. Ik heb geprobeerd de meest krappe uitsnede van het gebied te vin- 1996-XX11-4 Als een vervolg op de 'Stadsplatte grond van de Randstad' heefi Lucas Verweij een aantal ansichtkaar- ten uitgebracht. Op deze kaart zijn en- kele van de vele culturen uit de Randstad te zien. 6 milioen inivotters; 163 culturen den. Uiteindelijk is dat een kanteling van 45 graden gewor den. Op deze manier geeft de kaart ook echt het gebied weer waar het om gaat. Het water van de Noordzee is voor deze kaart niet zo interessant. Een prettig neveneffect is dat op deze manier ook het vertrouwde beeld wordt verstoord. Je moet opnieuw kijken naar iets bekends, waardoor den ken en verbazing worden aangewakkerd! Zo ontdekte ik, terwijl ik met de kaart bezig was de 'Randstadring'. Deze interpretatie van de snelwegen past goed bij de boodschap van de kaart." Kun je wat verteilen over het kleurgebruik in de kaart, bij- voorbeeld over het vrijwel ontbreken van groen en de grijze kleur voor de legenda-eenheid 'ontoegankelijk'? "Esthetiek is voor mij een erg belangrijke drijfveer bij de keuze van kleur. Ik benader de kartografie als ontwerp, als een kunstwerk met een verwijzing naar de werkelijkheid. Zo heb ik een aaneensluitende legenda gemaakt; losse le- genda-blokken vind ik niet mooi. De Randstadkaart heeft de verschijningsvorm van een stadsplattegrond. Daarom is, in overleg met de uitgever, gekozen voor een gele rand. Ook herkenbaar zijn de titel en vakaanduiding. Dit geeft de kaart een vertrouwde vorm, terwijl het tegelijkertijd een ontraditioneel produkt is. Het ontraditionele is ook zicht- baar in het kleurgebruik. Bijvoorbeeld al het water heeft een kleur. Dat op bestaande kaarten kleine wateroppervlak- ken donkerder zijn dan grote oppervlakken is een absurdi- teit. Ik denk dat dit een esthetische oorzaak heeft; men is bang voor een groot donkerblauw vlak in de kaart. Dat er weinig groen in de kaart voorkomt hangt samen met het stedebouwkundig uitgangspunt van de kaart. Voor de ste- deling is het van belang te weten of het gaat om publieks- toegankelijk groen, zoals een park, een recreatiegebied of een natuurgebied waar je kan wandelen. Landelijke gebie- den waar landbouw wordt bedreven Valien hier dus niet onder. Het is wel groen, ja er staan veel grassprieten, maar je kunt er niet in. Je kunt er alleen längs, over de weg. Het is gelijkwaardig aan de achtertuin van iemand, privebezit dus! Vanuit dit perspectief heeft de Randstad met zijn Groene Hart bizar weinig publiekstoegankelijk groen. De ontoegankelijke gebieden zijn in de kaart als grijze gebieden terug te vinden. Dat in bestaande kaarten dezelfde gebieden met groen worden aangegeven is puur associatief. Het geeft een vals beeld." Een fragment van de 'Stadsplattegrond van Randstad' van Lucas Verweij - Büro Schie is digitaal gedrukt (dpa, Zoeter- meer) en als bijlage bij dit nummer van het KT gevoegd. 45

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 47