KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 goritmen besproken voor het oplossen van vragen als: past een bepaalde vorm (na translatie en rotatie) in bepaald ge- bied, en: zijn de vormen in laag 1 (bijv. uit Landsat- of Spotbeeiden) gelijk aan die in laag 2 (bijv. uit een topografi- sche kaart). Er was 00k een sessie gewijd aan de kwaliteit van data. Een goede definitie daarvan luidde: "de kwaliteit van de data is goed, als de klanten terugko- men en niet de data". Tevens werd het belang van meta-data voor de kwaliteit onderstreept, maar met de kantteke- ning dat de klant daar alleen de lusten en niet de lasten van wil. De sessie over interfaces bevatte een le- zing over het visueel vastleggen van een analyse-procedure in gis. Daarbij worden in een apart venster de acties en de data met verschillende gekleurde iconen als een stroomschema weerge- geven. Door dit venster te bewaren, houdt men 00k een visuele herinne- ring aan de analyse. Na de terugblik in de openingslezing, mocht J. Raper in zijn slotrede een kijkje in de toekomst geven. Hij Steide dat het begrip 'ruimte' en de presenta- tie daarvan in veel wetenschappelijke disciplines aan de orde is en daardoor vele betekenissen heeft. Dat houdt in dat de ruimtelijke informatie weten- schap breed van opzet moet zijn en dat Gis voor allerlei niet-geografische toe- passingen kan worden ingezet. Maar binnen de klassieke geografische ruim te zijn er 00k nog voldoende nieuwe aandachtsvelden. Een daarvan betreft real-time 3-D toepassingen, waarbij een verschijnsel zowel in plaats als tijd va- rieert, zoals in vliegcorridors en ge- luids(overlast)kaarten. Hij benadrukte tenslotte dat een ruimtelijke relatie meer is dan alleen de metrische af- stand. Naast alle inhoudelijke dementen was er op SDH'96 00k ruimte voor wat cul- turele aspecten. Zo waren alle deelne- mers uitgenodigd voor een receptie op het stadhuis in Delft. Verder was er een diner georganiseerd op het Prin- senhof, een bij uitstek historische loka- tie. En het weer werkte 00k mee, zodat vooraf een drankje op de binnenplaats genoten kon worden. AI met al was SDH'96 een geslaagd Symposium, zeker voor onderzoekers die in een of meer van de behandelde thema's werkzaam zijn. En de procee- dings vormen, mede door de vaak uit- gebreide literatuurverwijzingen bij de lezingen, 00k een goed naslagwerk. M.A. Damoiseaux Elektronische atlassen in Praag en Den Haag In Praag werd in augustus 1996 door de iCA-commissie voor nationale en re gionale atlassen een 3-daags Symposi um georganiseerd over elektronische atlassen. Na afloop van dit Symposium ging een deel van het gezelschap door naar Den Haag, waar de belangrijkste delen van het Prager programma, aan- gevuld met nieuwe bijdragen, op 8 au gustus aan de geografen werden aange- boden die voor het 28e internationale geografische congres van de Internatio nale Geografische Unie in Den Haag bijeenkwamen. iCA-symposium in Praag, 31 juli-2 au gustus 1996: Electronic atlases: from cd-rom to Internet Met Tomas Beranek als plaatselijke Or ganisator, werd in de Kareis universi- teit voor een dertigtal deelnemers een driedaags programma gebracht met als thema Elektronische atlassen, van CD- ROM tot Internet. Het Symposium werd geopend door Bengt Rystedt, vice-pre- sident van de ica, prof. Cepek van de Kareis Universiteit en Timothy Trai- nor, voorzitter van de betreffende ica- commissie. Er werd eerst een overzicht gegeven van de Tsjechische produktie van na tionale atlassen in het verleden en de plannen voor de toekomst. Prof. Frei tag gaf een overzicht van de plannen voor een nieuwe nationale atlas van Duitsland (net als in Nederland krijgt men deze door financiele problemen nog niet van de grond) en Laszlo Bassa gaf een presentatie van de Supplemen ten van de Hongaarse nationale atlas die nu met hulp van Arc/Info worden gemaakt. Timothy Trainor deelde mee dat er voor de körnende vijf jaar 5 mil- joen dollar ter beschikking gesteld zal worden voor de produktie van een na tionale atlas voor de Verenigde Staten, en dat deze vooral 00k gepland wordt als user interface voor de National Spatial data Infrastructure, om tot de veelheid van gegevensbestanden toe- gang te krijgen. Op het Congres van de North American Cartographic In formation Society, dat in Texas gehou- den zal worden in oktober 1996, zullen deze plannen officieel worden bekend gemaakt. Bogodar Winid, uit Polen gaf een overzicht van de eisen die men aan nieuwe nationale atlassen zou moeten stellen. Ferjan Ormeling deed hetzelfde met betrekking tot de func- tionaliteit van schoolatlassen. Olev Koop gaf een overzicht van de mogelijkheden om met Europees geld een gemeenschappelijke schil voor re gionale atlassen in Europa te maken; tijdens de discussie kwam het begrip national atlas on demand' naar voren, een afgeleid produkt uit een database, dat aan individuele eisen is aangepast. Eva Siekierska liet zien hoe er via het Canadese Schooinet door scholieren verbinding met de nationale atlas kan worden verkregen, en de scholieren er hun eigen kaarten mee kunnen ver- vaardigen. Timothy Trainor bracht een paper over dads, het nieuwe Data Access and Dissemination System van het Ameri- kaanse Bureau of the Census; het is een systeem waarmee de Census in de toekomst de uitgave van papieren Pro dukten sterk wil terugbrengen. dads brengt zowel gegevens als de mogelijk- heid tot karteren via Internet; met ver schillende toegangsniveaus. Barend Köbben bracht tenslotte verslag uit over de manier waarop men een atlas voor het Internet kan produceren. Er was bovendien gelegenheid voor de de- monstratie van nieuwe elektronische atlassen: in dat kader was er een in- drukwekkende demonstratie van een elektronische atlas van het voormalige MicMac gebied in Canada, vervaar- digd door een MicMac indiaan. Tijdens de commissievergadering waarmee het Symposium werd beslo- ten werd afgesproken dat de volgende bijeenkomst van de commissie een ge meenschappelijke iCA-commissies Se minar zou zijn over Elektronische at lassen vanuit het perspectief van de ge- bruiker, te houden voorafgaand aan het iCA-congres in Stockholm, eind juni 1997. Tomas Beranek nam op zieh de proeeedings van het Symposium in Praag te produceren, eventueel uit te breiden met belangwekkende bijdra gen aan de bijeenkomst in Den Haag. Electronic Atlases, a new way of pre- senting geographical information Onder bovenstaande titel was op 8 au gustus door de ica tijdens het igu- congres een heel dagprogramma over elektronische atlassen aangeboden aan de in Den Haag bijeengekomen geo grafen. Er werd al naar dit Symposium 49

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 51