KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 toegewerkt door de hele week aan deze donderdag voorafgaand vijf Computer systemen op de iGU-tentoonstelling klaar te zetten waarop bezoekers met de beschikbare elektronische atlassen konden experimenteren. Hierbij wer den ze geholpen door kartografie-stu- dent Maurice Willemsen. Het pro- gramma was vorig jaar door Edzard Bos georganiseerd toen hij nog ica vice-president was; de plaatselijke or- ganisatie was in handen van Ferjan Ormeling. iCA-president Michael Wood opende het Symposium met een welkoms- woord namens de ica, Bengt Rystedt gaf vervolgens een overzicht van de State of the art' op het gebied van elektronische-atlasproduktie. Timothy Trainor zette de plannen voor de na tionale atlas in de Verenigde Staten uiteen. Fräser Taylor, voormalig ica- president, vertoonde de indrukwek- kende elektronische nationale econo- mische atlas van China. Ernst Spiess demonstreerde de eerste delen van de in produktie verkerende elektronische nationale atlas van Zwitserland. Olev Koop hield zijn pleidooi voor een Eu- ropese samenwerking op het gebied van de produktie van regionale elek tronische atlassen. Eva Siekierska gaf zoals in Praag een overzicht van de mogelijkheden van Internet voor elek tronische atlassen, en Ferjan Ormeling gaf weer aan welke functionaliteit elek tronische schoolatlassen moeten heb- ben. William Cartwright behandelde de metaforen die men gebruiken kan voor multimedia en hypermedia atlassen, en Iain Stevenson behandelde kort de pro duktie van de New Social Atlas of Bri- tain (een produkt van Daniel Dor- ling) .Vervolgens waren er demonstra- ties van de elektronische nationale at lassen van China (prof. Liu Yue en Chu Chiqiang), Japan (Kei Kanazawa), Zwitserland, Slovenie (door Milan Adamic), de Donaudelta (door Julian Nichersu), MicMac gebied in Canada (Eva Siekierska) en tenslotte de atlas Agenda 21 (Marek Baranowski) Bezoekers kregen, 00k aan de hand van de discussie, een goed overzicht van de stand van dit nieuwe medium en zijn mogelijkheden, en kregen met de atlassen van China en Zwitserland 00k meteen een paar topstukken te F.J. Ormeling opieidingen Afstudeerprojecten Geo-infor- matica Hogeschool van Utrecht 1996 Samenvattingen van de afstudeerpro jecten 1995/1996 aan de Hogeschool van Utrecht, afdeling Geodesie, specia- lisatie Geo-informatica. Het eerstge- noemde werkstuk betreft telkens een project op het gebied van Gis-technie- ken (bestandsopbouw en/of program- ma-ontwikkeling), bij het tweede ligt het accent op de vervaardiging van een kaart (redactie en produktie). K. Kersten G. Pap 1. Gebouwenkartotheek Gemeente Nunspeet Als afstudeeropdracht is een geogra- fisch informatiesysteem gebouwd in de vorm van een gebouwenkartotheek. Deze is binnen de gemeente Nunspeet opgezet voor de kern Hulshorst. De gebouwenkartotheek moet dienst doen voor informatieverstrekking op beeld- scherm en papier van selecties en ana- lyses. Het gehele project is opgezet binnen het Gis-pakket Infocad voor Windows. De scriptie zet uiteen hoe de gebouwenkartotheek in een aantal produktiefasen is opgebouwd en vormt daarnaast een praktische hand- leiding. De eerste fase betreft de inventarisatie van de gegevens van gebouwen. Dit is gebeurd aan de hand van vraag en aan- bod, omdat elke gebruiker zijn eigen specifieke gegevens wenst. Daarna worden de gegevens (groepen) gedefi- nieerd en gestructureerd. Daarmee wordt voorkomen dat dezelfde gege vens worden opgeslagen en bijgehou- den onder meerdere benamingen. Een volgende stap is een model samenstel len van de gegevens (groepen), waaruit wordt afgeleid hoe deze met elkaar zijn gerelateerd. De volgende fase is de keuze van een database management system (dbms). Maar voor de gebou wenkartotheek viel er niet veel te kie- zen, omdat Infocad alleen met een eigen interne database werkt. Na deze fase volgt een normalisering, waarmee onder meer voorkomen wordt dat er redundante gegevens in zitten. Als laatste kan nu het project praktisch worden opgezet binnen een Gis-pak- ket, zoals Infocad. Daarbij zijn appli- caties ontwikkeld om de informatie verstrekking naar de verschillende ge- bruikers toe in goede banen te leiden. 2. Plattegrond Nunspeet Falkplan-Suurland verzorgt al enige jaren de produktie van de plattegron- den van de bebouwde kommen in de gemeente Nunspeet. De huidige plattegronden zijn verou- derd, ogen niet bepaald goed en is naar onze mening voor verbetering vatbaar. Aan ons dus de taak de kaart te vernieuwen en een 'kartografisch verantwoord' eindresultaat te leveren. In deze scriptie worden de eisen, waar- aan de kaart moet voldoen, beschre- ven. Deze eisen worden tevens ge- bruikt voor een vergelijking tussen het nieuwe produkt en het produkt van Falkplan-Suurland. Uit dit vergelijk zal duidelijk worden, dat het nieuwe pro dukt aanzienlijk beter is. Verder is be- keken of de produktie van onze kaart en eventuele andere kaartprodukties binnen de gemeente kunnen worden gerealiseerd. Uit dit onderzoek bleek dat men wel voldoende hard- en Software in huis heeft, maar niet de kennis heeft om tot een verantwoord produkt te komen. Verder bestaat de scriptie uit een uitge- schreven produktspecificatie, waarbij de volledige produktie van de kaart wordt beschreven. KOMKAARTEN SCHAAl 1:7500 NUNSPEET ELSPEET VIERHOUTEN EN HULSHORST 50

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 52