SS KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 J. Konniger S. Rozdeiczer-Krys- kowski 1. LandschapsSimulator RPD Bij de Rijksplanologische Dienst in Den Haag bestaat grote behoefte aan Systemen die landschappen driedimen- sionaal weer kunnen geven. Met be- hulp van de LandschapsSimulator krijgt de gebruiker inzicht in de ver- schillende typen landschappen in de Europese Unie. De LandschapsSimu lator bestaat uit drie componenten, namelijk het hoofdscherm, een pro- gramma om de landschapsbeelden mee te genereren en een hulpmiddel om de doorgerekende beeiden te behe- ren. In het hoofdscherm kan in een landschapstypenkaart het gewenste landschap gekozen worden. Ook kan de projectie (orthogonaal of in vogel- vluchtperspectief) en de mate van de- taillering ingesteld worden. Het hoofdmenu en het beeldenbeheer zijn met de programmeertaal Delphi ont- wikkeld. De landschapsbeelden wor den gegenereerd in Vistapro. De Land schapsSimulator en Vistapro draaien onder Windows 3.x en Windows 95. In de scriptie wordt naast de huidige werkwijze van de LandschapsSimula tor een methode beschreven die de ge bruiker de mogelijkheid biedt verschil- lende ruimtelijke processen te stimule- ren of af te remmen. Deze processen zijn: verstedelijking, intensivering en extensivering in de landbouw en na- tuurontwikkeling. Vanzelfsprekend re- sulteert een verandering in een van deze ontwikkelingen in een ander landschapsbeeld. In het verslag wordt tevens een inventarisatie en beschrij- ving van de landschapstypen in de Eu ropese Unie gegeven. 2. Toeristenkaart Bergün De afstudeeropdracht betreft het ver- vaardigen van een toeristische folder van Bergün en is uitgevoerd bij dpa buro voor kartografie pre-press in Zoetermeer. Bergün is een Zwitsers dorp met ongeveer 500 inwoners. Het ligt tussen de plaatsen Chur, St. Mo ritz en Davos. Hoewel er tal van toe ristische mogelijkheden zijn, is er wei nig goed toeristisch kaartmateriaal van deze omgeving beschikbaar. Met de toeristische folder is geprobeerd in deze behoefte te voorzien. Het kleur- gebruik in de folder is zo gekozen dat de kleuren aan de linkerkant geasso- cieerd worden met de zomer en de kleuren aan de rechterkant met de winter. Dit idee wordt ondersteund met zomerse en winterse illustraties. De folder bevat vier kaarten: een van Zwitserland, een kaart van Graubün den (het kan ton waarin Bergün ligt), een van de omgeving van Bergün (de hoofdkaart) en een plattegrond van de dorpskern. In de hoofdkaart, een wan- delkaart, zijn bergschaduweringen toe- gevoegd die geautomatiseerd vervaar- digd zijn. Hiervoor is het programma Vistapro gebruikt. In de scriptie wordt aandacht besteed aan de drie hoofdon- derdelen van het proces, namelijk de redactie, produktie en reproduktie. Te vens is een berekening opgenomen van de kosten, die gemaakt zouden moeten worden als de kaart commercieel ge- produceerd zou worden. J. Groen L. Naaijen 1. Nieuw-Vennep Digitaal De digitale atlas van Nieuw-Vennep op cd-rom bevat een topografisch en een thematisch deel. Het topografische deel bestaat uit een kleinschalige over- zichtskaart van de gemeente Haarlem- mermeer, waartoe Nieuw-Vennep be- hoort en uit een gedetailleerde platte grond van Nieuw-Vennep zelf met ob- jectinformatie. Het thematische deel betreft een drietal onderwerpen die als kartogram weergegeven zijn, te weten: bevolkingspiramiden, vliegbewegingen op Schiphol en verkiezingsuitslagen. Bij het opstarten verschijnt een kaart van de gemeente Haarlemmermeer in beeld, waarop ingezoomd kan worden. Als op Nieuw-Vennep ingezoomd wordt, verschijnt een plattegrond, welke als clickable map' fungeert. Elk willekeurig vlakje kan aangeklikt wor den, waarna er informatie in beeld ver schijnt, zoals een straatnaam of de functie van het betreffende geografi- sche object. Van openbare gebouwen e.d. is informatie beschikbaar in de vorm van een foto, voorzien van bege- leidende tekst. De topografische be standen die als ondergrond dienen, zijn opgebouwd met behulp van de softwarepakketten Microstation en Arc/Info. Hieromheen is een Win- dows-applicatie onrwikkeld in Borland Delphi, een objectgeorienteerde pro grammeertaal onder Windows. 2. Nieuwe Leidingkaart pwn Het afstudeerproject bij het Provinci aal Waterleidingbedrijf Noord-Hol- land (pwn) bestond uit de vervaardi- ging van een nieuwe overzichtskaart van het gehele verzorgingsgebied op de schaal 1:100.000. Als bronmateriaal is gebruik gemaakt van digitale topogra fische bestanden, geleverd door de provincie Noord-Holland en gevecto- riseerde rasterbestanden, verkregen door het scannen van bijgewerkte films van de vorige leidingkaart. De kaart is vervaardigd met het Gis-pakket pc Arc/Info. Een lastig onderdeel bij de vervaardiging van de kaart lag in de generalisatie van de leidingen. Hierbij zijn buiten de bebouwde kom leidin gen dunner dan 100 mm weggelaten. Binnen de bebouwde kom lag deze grens bij 150 mm. De transportleidin- gen zijn afgebeeld als dikke cyaankleu- rige lijnen en de minder belangrijke hoofdleidingen zijn in twee diktes zwart weergegeven. De WRK-leidingen, voor het transport van half gezuiverd water, werden donkergroen. De topo- grafie is in lichte kleuren onder de lei- dinginformatie geplaatst. Stadsbebou- wing en industriegebieden moesten echter redelijk goed zichtbaar blijven in verband met de gehanteerde genera- lisatienormen voor de leidingen. Van de in de kaart voorkomende grenzen werden vooral de districtsgrenzen van de pwn als belangrijk ervaren. Het be- langrijkste produkt dat is geleverd, was een plot van 64 x 112 cm. H. Deurhof P. van Hoeijen I. Digitale Vakantiegids Om de mogelijkheden van een multi- media ontwikkelingspakket (mop) als alternatief voor een Gis-pakket te on- derzoeken, is een Digitale Vakantiegids ontwikkeld met behulp van het multi- mediapakket Director. Deze is ge- bouwd bij Cartostudio en bedoeld als demo voor het reisbureau Frantour, specialist in reizen naar Frankrijk. De applicatie toont wat zoal mogelijk is met muitimediapakketten binnen de kartografie. Na ontwikkeling van de applicatie zijn 51

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 53