KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT de volgende conclusies getrokken. mop biedt uitkomst voor de wat kleinere bedrijven die relatief kleine hoeveelhe- den informatie willen weergeven en meer waarde hechten aan vormgeving dan aan analysefuncties. Voor specifie- ke databasefuncties is een mop niet ge- schikt: het koppelen van een externe database is in principe mogelijk, maar in de praktijk zeer lastig te realiseren. Binnen een mop zijn geen standaard functies beschikbaar voor dynamische kaarten, maar deze kunnen via trucs en handigheidjes toch ontwikkeld worden. Het mop Director is geschikt om gecompliceerde applicaties te ont- wikkelen, mede door de krachtige in- gebouwde scripttaal. Een mop is veel goedkoper dan een Gis-pakket, maar beschikt niet Over een echt dbms en ook niet over goede analysefuncties. Naar onze mening zou het ideale pak- ket geschapen zijn, wanneer de Sterke presentatiemogelijkheden van een mop gei'mplementeerd zouden worden in een Gis-pakket. 2. Toeristische Kaart Utrecht Een type stadskaart van Utrecht die nog niet op de markt was, is een kaart die specifiek op toeristen is gericht. Deze scriptie handelt over het vervaar- digingsproces van zo'n kaart van Utrecht. De informatie is uit verschil- lende bronnen verkregen: de topogra- fie is van de topografische kaart 1:25.000 en 1:50.000 overgenomen; de thematiek is van de vw, de gemeente Utrecht, de banken en veldwerk ver kregen. Er is gekozen voor de volgende opbouw: centrumkaart, overzichts- kaart, legenda, straatnamenregister, toeristische index en de voorkant. Het thema toeristische informatie is met puntsymbolen, gebouwiconen en vlak- objecten in beeld gebracht. De cen trumkaart bestrijkt een gebied dat iets groter is dan het oude stadshart bin nen de singels. De belangrijkste weer- gegeven toeristische elementen zijn: musea, theaters, hotels, bioscopen, ver- trekpunten van rondvaartboten, ker- ken, vw- en informatiepunten, betaal- automaten en hulpverlenende instan- ties als politiebureaus en ziekenhuizen. De overzichtskaart bestrijkt geheel Utrecht met directe omgeving en heeft als belangrijkste functie het aangeven van de afslagen naar het centrumge- bied. De legenda heeft betrekking op beide voorgaande kaarten. Het straat namenregister bevat enkel de namen die aangegeven zijn op de centrum kaart. De toeristische index bevat de namen van een aantal toeristische at- tracties. De voorkant is het gezicht van de kaart in gevouwen vorm. De kaart is met behulp van de volgende pro- grammatuur vervaardigd: FreeHand, Photoshop en Pixar Typestry. A. Hilhorst J. de Haan 1. MapMaker, Plotroutine SC-DLO Op de hoofdafdeling Ruimtelijke Planvorming en Openluchtrecreatie van het Staring Centrum te Wagenin gen bestond de behoefte aan een plot- programma voor Arc/Info-grids. Dit programma werd geschreven in AML, de Arc/Info Macro Language. De kaar ten kunnen op eenvoudige wijze ge- plot worden en hebben alle dezelfde lay-out. Doordat het programma ook de gebruikers-instellingen bewaart, is het geschikt voor het plotten van een Serie kaarten. Om het programma ge- bruiksvriendelijk te maken wordt ge- bruik gemaakt van menu's. In het hoofdmenu kan men een grid kiezen en een kartografische set. In zo'n set staan de instellingen voor onder meer de titel, legendatekst, schaal, papier- formaat en de naam van de printer. Vanuit het hoofdmenu kan gekozen worden om het grid volgens de karto grafische set te plotten, of om de in stellingen via het settingsmenu te wij- zigen. Het programma test of alle ge- gevens bij de gekozen schaal en papier- formaat op het papier passen, anders wordt de kaart verschaald tot deze wel past. Ook kan men vanuit het settings menu een voorbeeld op het scherm krijgen. Het programma controleert verder of de ingevoerde waarden, bij- voorbeeld bestandsnamen, correct zijn. Als het programma voor de eerste keer opstart worden een aantal standaard I996-XXII-4 instellingen gebruikt; bij iedere vol gende sessie worden de instellingen uit de vorige sessie gebruikt. Bij het pro gramma hoort een gebruikershandlei- ding waarin de functionaliteit wordt beschreven. 2. Recreatieve Aantrekkelijkheid Land- schap Het Staring Centrum te Wageningen houdt zieh bezig met onderzoek van het landelijk gebied in Nederland. Voor het SEOPS-project (Strategische Expertise Ontwikkeling Plattelands- vernieuwing en Scenariomethodiek) is een kaart ontworpen waaruit de recre atieve aantrekkelijkheid van het land- schap in Nederland blijkt. De kaart is zo ontworpen dat af te lezen is door welke combinatie van landschapsken- merken deze aantrekkelijkheid bepaald wordt. De kaart kan gebruikt worden voor het vinden van gebieden in Ne derland waar kansen liggen voor ont wikkeling van recreatie en toerisme (potenties). De kansen zijn overigens mede afhankelijk van bij voorbeeld be- stemmingsplannen of de toegankelijk- heid van een gebied. Omdat de kaart wordt gebaseerd op gegevens die zijn opgeslagen per vierkante kilometer, wordt gebruik gemaakt van de Grid- module van Arc/Info. De landschaps- typen zijn een combinatie van ken merken op het gebied van grondge- bruik, oevers en relief. Er zijn 126 combinaties van kenmerken mogelijk, maar door samenvoeging op basis van landschappelijke en numerieke over- eenkomsten, zijn er uiteindelijk 15 nieuwe ontstaan. De recreatieve aan trekkelijkheid wordt per km2 gerela- teerd aan het gemiddeld aantal ver- blijfsrecreatieve overnachtingen per nacht. Deze overnachtingen worden voor weergave op de kaart ingedeeld in 3 klassen. Er is een legenda ontworpen waarin de 15 landschapstypen en de mate van recreatieve aantrekkelijkheid tot uitdrukking komen. F. van Doorne P. Geurts 1. LGN2 Demonstratie voor sc-DLO eml is de macrotaal van het (satelliet)beeldverwerkingspakket erdas Imagine. De afdeling Remote Sensing van het dlo Staring Centrum heeft behoefte aan meer kennis over eml. Door in eml een demonstratie- applicatie te ontwikkelen waarin deze macrotaal getest wordt, is ook voldaan aan de tweede behoefte van de afde ling, namelijk een demo over de tot- standkoming van het LGN2-bestand (een grondgebruiksbestand voor heel jl/icale 1 6000 City map Carte du centre Stadtplan TVilndorp Ondiep WiK*- Kanalen- eiland Afjtuilkkrscrlutlk H. Dkurhcjf K von Mukljk/i spsdullsutlk Gk'j-In furwuScB Niel Huukschuul yuii U'.rkdii Juni 1MIG ysr/üürditjlny yun Ds "Ibsristlächa Ksiari Van Utrecht 52

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 54