KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Nederland). Voor dit onderzoek is de Windows NT-versie van Imagine ge- bruikt. De demo is opgebouwd uit drie onderwerpen op verschillend ken- nisniveau. Allereerst wordt een inlei- ding in remote sensing gegeven, ver- volgens een gedeelte over classificatie van satellietbeelden en tenslotte iets over de totstandkoming van het LGN2- bestand. Deze onderdelen zijn op twee manieren geprogrammeerd. De onder delen remote sensing en het LGN2-be- stand zijn vervaardigd door het toevoe- gen van programmacode aan bestaan- de eml's. Bij het onderdeel classificatie worden uitsluitend bestaande eml's aangepast. Bij het programmeren van de demo is gebleken dat eml een goed gestructureerde macrotaal is, waarmee op eenvoudige wijze applicaties te ont- wikkelen zijn. Maar wanneer de be staande structuur op lager niveau wordt gewijzigd, wordt het voor de ge- bruiker ondoorzichtig. Dit is te wijten aan een siecht naslagwerk, onduidelij- ke foutafhandeling en het door elkaar voorkomen van typische Unix- en Windows-eigenschappen. De toekom- stige C-toolkit voor de NT-versie zal een krachtig instrument vormen om Imagine nog meer aan te passen aan de wensen van de gebruikers. 2. Uniforme Kartografische Presentatie De Gemeente Nijmegen heeft de te- kenpen geautomatiseerd. Bij een der- gelijk project, uitgevoerd door de pro- jectgroep cad-reo, hoort ook een nieuw uiterlijk. Het is de tevens de laatste stap die gemaakt wordt. Uit een inventarisatie, uitgevoerd bij de deel- nemende afdelingen Beplantingen, Geo-Informatie Landmeten, Stede- lijke Inrichting, Verkeer Vervoer en Weg Waterbouw, blijkt dat de hui- dige vorm van kaartmaken niet op elk punt voldoet aan de kartografische leer. Daarom is een nieuw ontwerp op- gesteld, welke past binnen de huidige manier van werken en eenvoudig in de organisatie is te implementeren. Het ontwerp gaat uit van een algemene lay- out voor alle afdelingen en hun meest voorkomende kaartsoorten. Omdat de topografie van de afdeling Geo-Infor matie Landmeten meestal dient als basis voor andere afdelingen, wordt deze ook voorzien in een vernieuwde symbolenbibliotheek. Deze is opge- steld is aan de hand van de nieuwe nen 3256, waarbij tevens is gekeken naar de bestaande Boco-classificatie en de nen 3610, het Terreinmodel Vast- goed. Daarnaast wordt nog een advies gegeven hoe men verantwoord kleuren en lettertypen kan gebruiken. Deze scriptie is een voorzet om binnen de Gemeente Nijmegen te komen tot een Uniforme Kartografische Presentatie, met als doel de informatie-overdracht tussen afdelingen onderling en naar de burger toe te verhogen en om de kaar- ten een professioneel uiterlijk te geven. S. ten Arve K. Wijnsma 1. Da.taba.se Fundamenten Atlas GIS 3.0 Er is een aantal pakketten op de markt die als doel hebben de grafische uit- voer van illustratieprogramma's te kop- pelen aan Gis-functionaliteit. Een daarvan is Atlas gis. Voor het itc in Enschede zijn de Gis-fundamenten van Atlas gis onderzocht. Elk gis is ge- bouwd op een database, waarvan de structuur mede bepalend is voor de mogelijkheden van het pakket. Mag Atlas gis zieh met recht een Gis-pakket noemen? Om deze vraag te beant- woorden wordt eerst de gegevensorga- nisatie beschreven. Vervolgens worden de functionaliteiten behandeld, die ge- boden worden om gegevens te bewer- ken, te beheren en te analyseren. Daar- bij wordt gekeken wat de invloed van de database is. De conclusie luidt dat Atlas gis geen volwaardig Gis-pakket is. 2. Fietskaart Regio Rotterdam De fiets is een vervoermiddel dat steeds belangrijker wordt in de ver- voersplannen. In opdracht van Ge- meentewerken Rotterdam en de Dienst Stedebouw en Volkshuisvesting is ter stimulering van het fietsverkeer een Fietskaart van de Regio Rotterdam gemaakt. De kaart is bedoeld voor alle categorieen fietsers. Naast de kaart is extra informatie toegevoegd die voor een fietser van belang kan zijn, zoals de adressen van fietsenmakers in de regio en informatie over het meenemen van de fiets met het openbaar vervoer. De kaart is ontworpen voor gebruik op de fiets. Dit komt ondermeer tot uitdruk- king in de vouwwijze. Vanwege de grootte van de regio en het gewenste detailniveau van de agglomeratie Rot terdam, is ervoor gekozen de kaart dubbelzijdig uit te voeren: de hele regio is op schaal 1:75.000 afgebeeld, de agglomeratie op schaal 1:40.000. De kaart is met FreeHand gemaakt. H. van Dorp I. Invoermenu Scheepvaart Simulator Met de Scheepsvaart Simulator kan real time het vaargedrag van schepen onder invloed van Stromingen en/of wind worden gesimuleerd, ten behoeve I996-XXII-4 van het dimensioneren van vaarwegen en havens. De invoer voor zo'n simula- tie bestaat onder andere uit de con- tourlijnen van het betreffende gebied en een aantal grids met waterdiepten, met stroomsnelheden en -richtingen en met windsnelheden en -richtingen. Het aanmaken van deze input was tot nu toe een handmatig proces. Het doel van de opdracht was het ver- krijgen van een stuk gereedschap om de diverse ruimtelijke gegevens te con- verteren naar input voor de Simulator. De applicatie is gemaakt om mensen zonder Arc/Info-kennis op een een voudige manier bewerkingen uit te kunnen laten voeren op grids en cover- ages. Om de applicatie gebruiksvrien- delijk te maken is vrijwel alles menu- gestuurd. In siechts enkele gevallen is het nodig gegevens in te voeren met het toetsenbord. De gegevens zelf komen vrijwel allemaal uit Waqua (een model- en rekenprogramma van Rijks- waterstaat). Bij de bouw is gebruik ge maakt van het handboek Richtlijnen GIS applicaties van Rijkswaterstaat. Gezien het formaat van de applicatie is volstaan met een beknopte documen- tatie, maar toch voldoende voor der- den om er verder mee te kunnen wer ken. 2. Staatkundige Wandkaart van de We- reld Het doel van deze afstudeeropdracht was het maken van een staatkundige wandkaart van de wereld. Dit is ge- daan in opdracht van Uitgeverij Hebri in Amsterdam. Daar had men nog geen digitale versie van deze wand kaart. Bovendien was de oude kaart niet gedetailleerd genoeg, vooral met betrekking tot de tekst. Bij het maken van zo'n wandkaart zijn ook de eisen vanuit het onderwijs van belang. Daarom is een literatuuronder- zoek uitgevoerd naar een aantal ge- bruikte leermethoden, en de manier waarop een staatkundige wandkaart van de wereld daarbij past. Vervolgens is zo goed mogelijk getracht de ge- maakte kaart aan te laten sluiten op die methoden. Van groot belang was tevens de oude wandkaart die men reeds bij Hebri had. De tekst van de nieuwe kaart is hierop gebaseerd en aangevuld met een aantal namen uit de Grote Bosatlas. De spelling is geba seerd op de nieuwste Grote Bosatlas. Een aantal projecties die in aanmer- king komen voor een staatkundige wandkaart van de wereld is onderzocht en de meest geschikte daarvan is uitge- kozen. De mate van generalisatie is be- 53

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 55