KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 argumenteerd. Het digitaliseerwerk werd uitgevoerd bij de vakgroep Fysi- sche Geografie van de Universiteit Utrecht. Dit gebeurde met Arc/Info op een Unix Werkstation. De kaart is verder afgewerkt in FreeHand 3.1 voor Windows. J. van Delfit L. de Graaff 1. Idrisi voor Windows Idrisi is een geografisch informatie- en beeldverwerkings-pakket, met karto- grafische weergavemogelijkheden en database faciliteiten. Idrisi voor Win dows (IdrisiW) is vergeleken met de oorspronkelijke Dos-versie. IdrisiW gebruikt voor de weergave van beeld- schermkaarten een systeem dat bestaat uit 5 verschillende componenten: Dis play Launcher (opent een map win- dow), Map Window (is het kaartblad), Composer (presenteert de kaart), Sym bol Workshop (weergave vectorbeeld), Palette Workshop (weergave raster- beeld). IdrisiW is voorzien van een da tabase management systeem, in de vorm van de module Database Work shop. Deze module bevat de elemen- taire database management mogelijk- heden. IdrisiW biedt uitgebreide mo- gelijkheden voor dataconversie van raster naar vector en vice versa. 2. Produktie Europese Unie De scriptie is de rapportage van de vervaardiging van de thematische kaart Produktie binnen de Europese Unie. Het doel van de kaart is op overzichtelijke, beeldvormende wijze informatie te verschaffen aan gei'nteresseerden over de produktie van goederen en diensten binnen de e.u. De gegevens die weergegeven worden, zijn: de locatie van de industrie; de hoogte van het b.b.p. per hoofd van de bevolking per land; de samenstelling van de beroepsbevolking per land, on- derverdeeld naar sector; de handelsver- houdingen tussen Nederland en de overige E.u.-lidstaten; nettoresultaat van het toerisme per land. De prijscal- culatie, gebaseerd op produktie van de kaart in een fictief kartografisch pro- duktiebedrijf, geeft een prijs per exem- plaar van 39,37 excl. b.t.w. R. de Jonge B. Roosendaal 1. Menugestuurd Plotprogramma rws De Rijkswaterstaat Directie Oost-Ne- derland is verantwoordelijk voor de ri- vieren en uiterwaarden in Gelderland en Overijssel. De onderafdeling anic (ic Informatie en Crisisbeheer) heeft als taak informatie te leveren aan inter ne en externe gebruikers over zaken als waterhoogten, stroomsnelheden, kwa- liteit van kribben en dijken enz. Veel van deze informatie is opgeslagen in een gis. Hieruit worden kaarten ge- maakt met behulp van plotprogram- ma's, gemaakt in de Arc/Info-macro- taal. Bij anic is er grote behoefte aan een goed gestructureerd plotprogram ma dat diverse soorten kaarten kan plotten. Daarvoor moet 00k een uni forme lay-out ontwikkeld worden. Verder wil men een gebruikersvriende- lijk menugestuurd programma, dat 00k door niet-Arc/Info-specialisten be- diend kan worden. Door met een reeks variabelen te werken is het gelukt om met een programma kaarten met verschillende themas en papierforma- ten te maken. Het programma bestaat uit een aantal algemene macro's voor het kiezen van de kaart, de instellingen en het tekenen van de kaart. Per thema wordt een aparte macro aangeroepen met daarin de specifieke instellingen en tekencommando's voor die kaart- soort. Het programma zelf is met be hulp van Arc/Info formmenu's geheel menugestuurd gemaakt. 2. Uitbreiding Arc/Info met tekenpakket Onderzocht is of met de tekenpakket- ten CorelDRAW en FreeHand het maken van kaarten vanuit Arc/Info (pc-versie) kartograßsch verbeterd kan worden. De tekenpakketten hebben door de vele tekenfuncties en eenvou- dige bediening meer grafische moge- lijkheden dan Arc/Info. Ook zijn de mogelijkheden van het Gis-presentatie- programma ArcView onderzocht, zowel voor het maken van kaarten als voor de conversie van Gis-gegevens naar de tekenprogramma's. Voor een directe conversie komen in aanmer- king het CAD-uitwisselingsformaat dxf en het HPGL-plotbestandsformaat. Beide leveren bij conversie dezelfde Problemen op: er kan geen laag- of an dere attribuutinformatie mee gecon- verteerd worden, er treden passings- problemen op en er zijn problemen met vlakvullingen. Deze methode is daarom niet bruikbaar. Met ArcView kunnen eenvoudig selec- ties uit en kaarten van Gis-gegevens ge maakt worden. De kartografische mo gelijkheden zijn echter beperkt. Wel kan ArcView gebruikt worden om een compleet kaartbeeld naar de tekenpro gramma's te converteren, waarna een voudig de randbeschrifting gemaakt kan worden. Ook deze methode levert problemen op: puntsymbolen en arce- ringen worden niet geconverteerd en het beeld komt gespiegeld binnen. Deze conversiemethode is een goed en snel alternatief bij kaarten met weinig of geen teksten, puntsymbolen en ar- ceringen. Het heeft ook grote voorde- len door de flexibele lay-out en de mo gelijkheden om bijvoorbeeld diagram- men te maken. Deze methode is echter ongeschikt voor ingewikkelde kaarten. De tekenpakketten bieden voor som- mige kaarten een goed alternatief, maar kunnen het genereren van kaar ten met Arc/Info niet vervangen. R. van Mulken D. Voets 1. Route Plan Systeem In Nederland zijn er diverse instellin gen die zieh bezighouden met wandel-, fiets- en toertochten. Tot nu toe geven zij hun routebeschrijvingen voorname- lijk uit in boek- of kaartvorm. Maar in deze tijd van vergaande computerise- ring zijn velen op zoek naar een goede manier om hun produkten digitaal uit te brengen, bijvoorbeeld in de vorm van een Route Plan Systeem. Een van die instellingen is Stichting Lange-Af- stand-Wandelpaden in Amersfoort. In samenwerking met deze stichting heb ben wij gepoogd een systeem onder Windows te creeren waarmee men een verscheidenheid aan routes kan ver- vaardigen en weergeven op een beeld- scherm. Hiervoor hebben we gebruik gemaakt van de programmeertaal Delphi. De achterliggende gedachte bij dit project was om te kijken of men met behulp van Delphi eenvoudige Gis-ap- plicaties kan vervaardigen, ter vervan- ging van dure en omvangrijke Syste men als Arc/Info of MicroStation. Bij veel instellingen wordt de Gis-functio- naliteit van die Systemen niet volledig benut. 2. Ruimtelijke Informatieoverdracht Vi- sueel Gehandicapten Voor mensen met een visuele handicap produeeert de Blindenbibliotheek Le Sage ten Broek in Nijmegen als enige in Nederland reliefkaarten met braille- tekst. Deze kaarten bestaan uit een plaat pvc of polystyreen, die over een mal bij smeltpunttemperatuur vacuiim gevormd wordt. Deze mal is een posi- tief model van de te vormen kaart en wordt tot op heden geheel met de hand gemaakt. Deze afstudeerop- dracht had als doel: het toetsen van de bestaande reliefkaarten aan de karto grafische grammatica; onderzoeken of de mallen niet middels digitale pro- duktietechnieken gemaakt kunnen worden; onderzoeken of het financieel 54

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 56