KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I996-XXII-4 aantrekkelijk is de reliefkaarten te voorzien van kleuren ten behoeve van slechtzienden. Deze twee laatste delen hebben de meeste tijd in beslag geno- men. Verder bleek dat in de reliefkaar ten de kartografische grammatica niet altijd juist doorgevoerd is. Dat heeft geleid tot een lijst met aanbevelingen. Alle digitale vormingstechnieken zijn uitgebreid onderzocht op hun moge- lijkheden voor reliefkaarten. Verder zijn verschillende kleurtechnieken los- gelaten op pvc, waarna deze platen va- cuüm gevormd zijn. De digitaal ge- freesde of gelaserde mallen hebben veel pluspunten, maar de extreem lange graveertijd maakt deze optie financieel (nog) niet interessant. Kleur aanbren- gen op reliefkaarten blijkt, behoudens enkele uitzonderingen, het beste te gaan met de penplot-techniek. Deze techniek is echter niet meer in de han- del. Voor de toekomst blijft enkel zeef- drukken over. J.W.H.J. Geurts Cursussen Technisch Kartograaf gis 1 en 11 Onder auspicien van de nvk worden al enige jaren cursussen Technisch Karto graaf gis 1 en 11 gegeven. De organisa- tie daarvan ligt in handen van de Stichting ogcu, Opleidingsinstituut voor de Grafische en Communicatie- industrie Utrecht, een naam die recent is veranderd in Contractafdeling van het Grafisch Lyceum Utrecht. De cur sussen kunnen in zekere zin worden beschouwd als opvolgers van de pbna- cursus Kartografisch Tekenaar, die af- gebouwd wordt. Vanaf 1994 zijn er vier cursussen ge- weest, twee voor mensen met minder en twee voor mensen met meer erva- ring. Afgezien van de ervaring van po- tentiele deelnemers speelt 00k het reeds aanwezige opleidingsniveau een rol bij de beslissing welke cursus het meest geschikt is voor een kandidaat: de cursus Technisch Kartograaf gis ii gaat uit van een hoger niveau dan deel I. In het verleden zijn er soms andere coderingen aan de cursussen gegeven (bijvoorbeeld a en b in plaats van 1 en II, of 1 voor personen met meer erva ring en 11 voor de minder ervarenen), maar de namen zijn inmiddels gestan- daardiseerd. Het aantal deelnemers aan de diverse cursussen varieert van 13 tot 20. In to taal hebben tot nu toe 66 deelnemers een cursus afgerond. Er zijn 61 getuig- schriften uitgereikt en 5 bewijzen van deelname. Aan de cursussen voor mensen met minder ervaring hebben de volgende personen deelgenomen: oktober 1994- maarti999 B. van Breemen, Gemeente Lelystad; I.J. van Dijck, Provincie Groningen, Groningen; P. Dijkstra, Ministerie van Defensie, 's-Gravenhage; H. Drost, Provincie Overijssel, Zwolle; E. Goudkuil, Gemeente Almere; W. de Groot, Provincie Overijssel, Zwolle; H.A.M.W. van Hooren, Provincie Limburg, Maastricht; H.M. Keller, Gemeente Almere; R. Van Loon, Gemeente Ridderkerk; R. Lübbes, Gemeente Lelystad; A.J.G. van de Meerendonk, Provincie Noord-Brabant, 's-Hertogenbosch; H.J. Meulblok, Provincie Zeeland, Middelburg; M.S. Prinsen, Provincie Noord-Bra bant, 's-Hertogenbosch; R.J.M. Reiters, Provincie Limburg, Maastricht; F. Rettob, Provincie Noord-Brabant, 's-Hertogenbosch; A.M.C.G. Slijters, Provincie Noord- Brabant, 's-Hertogenbosch; G.J. van Vilsteren, Provincie Overijs sel, Zwolle; H.W. Visser, Gemeente Almere; H.H.E. Vos, Provincie Noord-Bra bant, 's-Hertogenbosch; J.G. de Witte, Provincie Zeeland, Middelburg. januari - juni 1996 A.M.P. van Berkel, Waterschap de Aa, 's-Hertogenbosch; H. Blomsma, Provincie Drenthe, Assen; S. Bootsma, Waterschap Wold en Wie den, Steenwijk; J. Borren, Vereniging Natuurmonu- menten, 's-Graveland; B. Brouwenstijn, Universiteit van Am sterdam; C. Gibcus, Tauw Civiel Bouw B.V., Deventer; J.H. Heidotting, Gemeente Emmen; A.B. Hendriks, Provincie Utrecht, Utrecht; R. Martens; A.P.J. van den Oetelaar, Cartan, Hou- ten; J. Pattiwael, Provincie Drenthe, Assen; G. van Rossum; C. Smid, Universiteit van Amsterdam. Deelnemers van de cursus voor men sen met meer ervaring zijn: februari - juni 1994 F. Arnoldussen, Landinrichtingsdienst Noord-Brabant, Tilburg; L.J. Beumer, Provincie Overijssel, Zwolle; H. Blikman, Natuurmonumenten, 's-Graveland; J. Burger, Gemeente Gouda; W.J.M. Claassens, Provincie Limburg, Maastricht; A.L.H. Jansen, Landinrichtingsdienst Zuid-Holland, Voorburg; M.J. van de Laar-Zolik, Waterschap de Aa, 's-Hertogenbosch; W.H.P.M. Roijen, Provincie Limburg, Maastricht; D.J. Schippers, Gemeente Gouda; W.A. Spaan, klm Aerocarto B.V., 's-Gravenhage; N. Steinvoort, Provincie Gelderland, Arnhem; L. Vermijs, Landinrichtingsdienst Noord-Brabant, Tilburg; R.H. Wienke, Landinrichtingsdienst Zuid-Holland, Voorburg; J.H. van Zanten, Provincie Gelder land, Arnhem. februari - juni 1999 R. van den Anker, Provincie Overijs sel, Zwolle; W.A.P van Deijzen, Provincie Gelder land, Arnhem; N.R.J. Eilers, Landinrichting Beheer/Landbouw, Zwolle; L.P.M. van der Eist, Provincie Noord- Brabant, 's-Hertogenbosch; H. van den Hout, Gemeente Dor- drecht; J. Hülst, Waterschap Roer/Overmaas, Sittard; R.J. Jongman, Provincie Drenthe, Assen; J.A.A.M. Jurriens, Waterschap De Dommel, Boxtel; E. Kopp, Provincie Gelderland, Arn hem; A. Kreeft, Meetkundige Dienst Rijks- waterstaat, Delft; W.H. Maarse, Provincie Overijssel, Zwolle; R.E. Middendorp, Provincie Overijs sel, Zwolle; J. Mosman, Provincie Zuid-Holland; 's-Gravenhage; J.W. Muller, Stedelijk Beheer L&V, Amsterdam; E.B. Nijland, Landinrichtingsdienst, Arnhem; J.H.M. van Sambeek, Provincie Noord-Brabant, 's-Hertogenbosch; D. Siemonsma, Provincie Friesland, 55

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 57