KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Leeuwarden; A. Vuyk, Stedelijk Beheer L&V, Am sterdam; W.T.A. Willemsen, Provincie Gelder land, Arnhem. Begin 1997 gaat er weer een cursus Technisch Kartograaf gis ii van start. Meer daarover leest u eiders in dit tijd- schrift. C.A. Blok Cursus Technisch Kartograaf gis-ii in 1997 Ook in het voorjaar van 1997 zal er in Utrecht weer een bijscholingscursus voor technisch kartografen worden ge- geven. Die wordt afgestemd op karto grafen met enkele jaren ervaring op de geautomatiseerde apparatuur, die be- hoefte hebben aan een verbreding van hun kennis over geografische informa- tie-systemen (gis). Het is geen vervolg op de Gis-i cursus, maar Staat los daar- van op een hoger niveau. De cursisten moeten uiteraard over enige inhoude- lijke kennis van de kartografische vormgeving beschikken en ook over basiskennis van Computers en aanver- wante zaken. Ook deze cursus bestaat uit een theo retisch en een praktisch deel. In de theorielessen wordt de kartografische vakkennis opgefrist en uitgediept, waarbij de nadruk zal liggen op ruim- telijke informatiesystemen. Daarbij komen ook gegevensanalyse, het wer ken met nieuwe media en de theoreti sche basis van het kartografisch ont- werp ter sprake. De cursisten krijgen de beschikking over afdrukken van de aangeboden leerstof, zodat zij die goed kunnen bestuderen. In de praktijkles- sen wordt op de 'personal Computer' gewerkt met Gis-programma's in vec- tor- en rasterformaat. Er zal aandacht worden besteed aan het maken van ba- siskaarten en thematische kaarten, maar ook aan Gis-analyses en het pro- duktietraject van Gis-kaarten. Ook bij de praktijkinstructies worden toelich- tingen en handleidingen verstrekt. Het is niet de bedoeling om in de cursus een bepaald computerprogramma te leren (dat kan de leverancier veel beter!), maar om inzicht te krijgen in kartografische analyse en in produktie- systemen met de Computer. De cursus wordt gegeven in Utrecht; de theorielessen in de Hogeschool Utrecht of het Grafisch Lyceum; de praktijkoefeningen in de Universiteit I996-XXII-4 Utrecht in de Uithof. ledere dinsdag- of donderdagmiddag en -avond vanaf half januari tot juni worden de cursis ten daar verwacht. De volledige cate- ring van alle consumpties tijdens de lessen en de pauzes is inbegrepen. Aan het eind van de cursus volgt een eind- opdracht en wordt een getuigschrift uitgereikt. De cursus wordt georganiseerd door de Contractafdeling van het Grafisch Lyceum Utrecht (De nieuwe naam van het ogcu), en Staat onder begeleiding van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. Er is gebleken dat de opzet van de cursus zieh bijzonder goed leent voor aanpassingen, zoals nieuwe ontwikkelingen of bijzondere accenten. Voor nadere inlichtingen of opgave tot deelname wordt verwezen naar het Grafisch Lyceum Utrecht, telefoon 030-2883069, fax 030-2899215. Zie ook de advertentie in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift. A.H. Verroen Verslag van de ogcu-cutsus Technisch Kartograaf 1 Werkkring Tot 1 oktober 1996 was ik als grafisch vormge- ver/kartograaf werkzaam bij de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschap- pen van de Universiteit van Amster dam; sinds 1 oktober ben ik in dienst van de UvA-Kaartenmakers bv, een aan de Universiteit van Amsterdam ge- lieerd kartografisch bureau. Mijn taak bestaat uit het vormgeven van diverse (karto-) grafische produkten. UvA- Kaartenmakers rieht zieh in eerste in- stantie op de universitaire markt, maar daarnaast ook op een externe markt, bijvoorbeeld op uitgeverijen. Verzelf- standiging betekent in veel gevallen verruiming van het produktaanbod. Dit hield voor mijn collega's en mij in dat wij besloten ons te gaan orienteren op geografische' informatiesystemen (gis). Cursus Technisch Kartograaf 1 De Cursus Technisch Kartograaf 1 die het ogcu in samenwerking met de nvk organiseert leek een prima basis voor een eerste kennismaking met het begrip gis en de daaronder vallende programmatuur. Na het lezen van de informatie had ik er hoge verwachtin- gen van. Er zijn rwee cursussen, Tech nisch Kartograaf I en 11, die met tus- senpozen van een jaar worden gehou- den. Elk deel beslaat 20 weken (1 dag per week); deel 1 is op MBO-niveau en deel 11 op HBO-niveau. De lestijden van de door mij gevolgde cursus waren van 15.00 - 17.00 uur (theorie) en van 18.00 - 21.00 uur (praktijk). De bijeenkomsten werden deels in het Transferium van de Uni versiteit Utrecht (theorie en praktijk) en deels in de Hogeschool van Utrecht (thematische kartografie) gehouden. Cursusleiders waren Olev Koop, Ide Bouma, Barend Köbben (allen verbün den aan de vakgroep Kartografie, Fa culteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht) en de heer De Wijs (docent aan de Hogeschool van Utrecht). Het lesmateriaal bestond uit een handleiding van Atlas*Gis, een lesmodule thematische kartografie en een lesmodule gis 1. Per cursusdagdeel ontvingen wij een aantal A/ptjes met daarop de op die dag te behandelen onderwerpen. De eerste bijeenkomsten Het eerste cursusdagdeel werd besteed aan een kennismaking met de Compu ter en een basiscursus Windows. De avond was gewijd aan een introduetie van het programma FreeHand. Free- Hand is meer een algemeen tekenpak- ket dan een speeifiek kartografisch pakket. Het heeft wel belangrijke funeties voor het vervaardigen van kaarten, zoals het kunnen werken met lagen en het kunnen toepassen van stijlen, maar daarover straks meer. Tijdens de eerste twee theorielessen werd het begrip ruimtelijke informa tiesystemen nader verklaard. Wat zijn ruimtelijke informatiesyste men en hoe zijn ze toepasbaar bin nen de kartografie? Hoe ziet een ruimtelijk informatie- systeem er uit? Welke typen grafische gegevens kan zo'n ruimtelijk informatiesysteem in- nemen? Welk systeem moet ik aanschaffen? Wat zijn vector- en rasterstrueturen? Deze vragen werden uitvoerig behan- deld. Ervaringen met FreeHand De tweede tot en met de zesde cursus- avond betekende voor velen een eerste praktische kennismaking met het pak ket FreeHand van Macromedia. Wer ken met een tekenpakket als FreeHand 56

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 58