KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1996-XXI1-4 De lessen thematisch karteren/genera- lisatie mögen wat mij betreft worden uitgebreid. De theorielessen - en met name de in Atlas*Gis lessen uitgevoer- de opdrachten - hebben mij duidelijk gemaakt waar het begrip gis voor Staat. Het aanschaffen van een Gis- pakket is in mijn huidige werksituatie op dit moment nog niet aan de orde. In de toekomst echter zal de tijdens de cursus opgedane kennis zeker van pas komen bij de aanschaf van, en het werken met, een Gis-programma. Ver- der hebben vooral de lessen thematisch karteren en kaartredactie mij veel meer inzicht in de kartografie gegeven. De contacten met de docenten heb ik als plezierig ervaren. B. Brouwenstijn Cursussen stichting go In het voorjaar van 1997 starten bij de Stichting Gemeenschappelijke Oplei- ding (go) de twee cursussen voor het beheren van kartografische documen- ten: Oude kartografische documenten (start: 14 januari) en Moderne karto grafische documenten (start: 18 febru- ari). Beide cursussen worden gegeven in Utrecht en maken deel uit van de opleiding Beheer van Visuele Docu menten go-h. De cursussen zijn be- doeld voor beheerders van kartografi sche documenten in onder andere ar- chieven, topografisch-historische atlas sen en kaartencollecties en tevens voor particuliere verzamelaars, gebruikers en beheerders die zieh bezig houden met de lokale en/of regionale geschie- denis. Cursus Oude kartografische docu menten Het doel van deze cursus is een indruk geven van de ontwikkeling van de kaartvervaardiging tot aan de 2oe eeuw, een overzicht geven van de kar tering van Nederland en van de in de loop der eeuwen gemaakte kaarten, en een toelichting geven op het gebruik van oude kaarten bij historisch onder- zoek. Cursus Moderne kartografische docu menten Het doel van deze cursus is het verkrij- gen van inzicht in de mogelijkheden en beperkingen van het ontlenen van informatie aan kaarten, het verkrijgen van een overzicht van wat in Neder land op kartografisch gebied wordt ge- produeeerd en van de gebruiksmoge- lijkheden daarvan. De cursussen beslaan elk in totaal 15 contacturen (3 lesdagen, 1 dag per week). Het cursusgeld bedraagt 775,- per cursus. Informatie en inschrijving: Stichting go, Celebesstraat 89, 2585 tg Den Haag, tel. 070-3512380, fax 070- 3549789- aankondiging nvk publikatiereeks In 1996 verschijnen zeker weer drie nieuwe nummers in de nvk publika tiereeks. Nummer 18, getiteld Capita selecta uit de geschiedenis van de kartografie, is de eerste publikatie in de reeks van de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie. En dit werd onmiddel- lijk een groot succes! Door alleen al een aankondiging binnen de beperkte kring van historisch kartografen raakte de hele gebruikelijke voorraad in körte tijd uitverkocht. Als u echter toch nog graag een exemplaar van deze publika tie wilt bestellen, dan kunt u dat laten weten aan: C.P.J.M. van Elzakker, itc, Afdeling Kartografie, Postbus 6, 7500 aa Enschede. Bij voldoende belangstel- ling zullen er nog enkele exemplaren worden bijgedrukt. De prijs bedraagt 13,-. De artikelen in nummer 18 zijn als lezing gepresenteerd op de studie- dag van de werkgroep voor de Ge schiedenis van de Kartografie, die op vrijdag 24 november 1995 bij de Uni- versiteit Utrecht werd gehouden. De lezingen die werden gepresenteerd op de Onderwijsdag Iii van de werk groep Onderwijs en Onderzoek (op 8 december 1995, 00k in de Universiteit Utrecht) staan bij elkaar in nummer 20. De titel is Visualisatie in het Gis- onderwijs en de prijs is 12,-. In nummer 19 staan de artikelen die als lezingen werden gepresenteerd op het NVK-congres dat in april 1996 werd gehouden in Helvoirt. Bovendien bevat dit nummer een uitgebreid ver slag van het fietskaartgebruiksonder- zoek dat tijdens dit congres plaats vond. Congresdeelnemers hebben deze publikatie automatisch toegestuurd ge- kregen. Anderen kunnen een exem plaar bestellen op het hiervoor ge- noemde adres. Op het moment van schrijven van deze aankondiging was nummer 19 nog in produktie en waren prijs en titel nog niet bekend. Bij Corne van Elzakker kunnen 00k nog worden besteld de volgende num mers, die reeds eerder versehenen in de NVK publikatiereeks: 2. Kartografisch onderzoek in Belgie en Nederland. Redactie: EJ. Orme- ling. Werkgroep Onderwijs en On derzoek, 1991. Prijs: 20,-. 4. Computergebruik in het kartografie- ondertuijs. Redactie: R.T. de Wijs. Werkgroep Onderwijs en Onder zoek, 1992. Prijs: 8,-. 7. Ruimtelijke informatie: beheer en documentatie. Redactie: P.G.M. Mekenkamp EJ. Ormeling, 1993. Prijs: f 16,-. 8. Kartografisch onderzoek en Gis. Pro duktie: Y.T. Bouma voor werk groep Onderwijs en Onderzoek, 1993. Prijs: 12,-. 10. GIS - Kartografie. Produktie: Y.T. Bouma voor werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1994. Prijs: 11,-. 11. Kartografie in het Gis-tijdperk. Re dactie: P.G.M. Mekenkamp, 1994. Prijs: 27,-. 13. Kaartvervaardiging door Steden. Re dactie: Chr.J. Snabilie. Werkgroep Kartografische Produktietechnie- ken, 1995. Prijs: 10,-. 14. Rampenkartografie. Redactie: B.J. Köbben, F.J. Ormeling M.L. Straus voor werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1995. Prijs: 12,-. 15. Is uw kaart up to date? Visies op kaartrevisie. Redactie: Chr.J. Snabi lie. Werkgroep Kartografische Pro- duktietechnieken, 1995. Prijs: 11,-. 16. Towards the 2ist Century with the nvk. National Report, the Nether lands, fior the 10 th General Assembly and the lyth International Carto- graphic Conference ofthe ica, Barce lona, 1995. Redactie: M.J. Kraak, 1995. Prijs: Gratis. 17. GIS en visualisatie. Redactie: M.A. Damoiseaux. Werkgroep Nieuwe Visualisatie Technologie, 1995. Prijs: 13,-. De nummers 1, 3, 5, 6, 9 en 12 zijn in- middels helaas uitverkocht. De ge- noemde prijzen zijn exclusief 5,- ver- zendkosten. C.P.J.M. van Elzakker agenda 22 - 28 juni 1997 - i8e iCA-conferentie in Stockholm, Zweden. Nadere informatie over de genoemde activiteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de secretaris van de nvk, respectievelijk van de werk- groepen (voor adressen zie pagina 2). 58

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 60