KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT op de Mac uitgevoerd) voldoen goed. De enige uitzondering daarop is bij het hoofdstuk over terreinweergave, waar ze te sterk zijn verkleind. De structuur van het boek is niet meer zo duidelijk als vöör deze laatste com- plete omwerking van de stof, door de incorporatie van het materiaal over de digitale kartografie. Maar door de uit- gebreide index en het vet weergeven van de sleutelwoorden in de lopende tekst blijft het boek goed toegankelijk. Het is zeer duidelijk geschreven, zoals alle Amerikaanse leerboeken en, zoals gezegd, goed ge'illustreerd. F.J. Ormeling Herdrukken van gekleurde over- zichtskaarten van Java, Madoera en Bali 1:1.000.000 uit 1951 in 2 bin den, van Sumatra 1:1.650.000 uit 1922 en van de plattegrond van Ba- tavia 1:20.000 uit 1940. Prijzen: Java f 15,- per blad, set van 2 bladen f 25,-; de overige bladen elk f 20,-per blad excl. verzendkosten van f 4,50. Te bestellen bij de Topografische Dienst, Postbus 115, 7800 AC Emmen. Drie maal binnen körte tijd heeft de Topografische Dienst kaartminnend Nederland aan zieh verplicht met de uitgave van een herdruk van een kaart uit het koloniale verleden. In 1995 ver- raste de Dienst met een herdruk in kleur van de uit 1930 daterende kaart in twee bladen van Java en Bali 1:1.000.000. Vervolgens werd in sa- menwerking met het Koninklijk Insti- tuut voor de Tropen te Amsterdam een herdruk in kleur vervaardigd van de laatste vooroorlogse plattegrond van Batavia, schaal 1:20.000. Tenslotte ver- scheen in 1996 een herdruk van de uit 1922 daterende overzichtskaart van het eiland Sumatra 1:1.650.000. De herdruk van de plattegrond van Batavia biedt hen die de stad van vöör de souvereiniteitsoverdracht hebben gekend gelegenheid tot een nostalgi sche wandeling. Daarom wordt aan deze kaart een nadere bespreking ge- wijd. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het interessante fotoboek Batavia- Beeld van een stad door drs. R.P.G.A. Voskuil (1989), waarin tevens de veran- deringen van het stadsbeeld sedert 1949 zijn beschreven. In de langgerekte stad zijn van noord naar zuid vier wijken te onderschei- den, elk met een eigen karakter: de Be- nedenstad met de oude haven, banken 1996-XX11-4 en handelskantoren; Weltevreden, het Batavia-Centrum van de jaren dertig, met de Benedenstad verbonden door de Molenvliet; de woonwijken voor de gegoede burgerij Menteng en Gon dangdia, aangelegd in de jaren twintig en Meester Cornelis, waar het militair garnizoen was gelegerd. Kennismaking met de herdruk leidt dadelijk tot de ontdekking dat wat kleurstelling betreft de traditie van de koloniale topografische kaarten is ge- volgd, in dien zin dat onderscheid is gemaakt in de weergave van stads- en kampongbebouwing. De uit stenen gebouwen bestaande woonwijken zijn in rood weergegeven, terwijl inheemse kampongs met woningen uit bamboe en bilik groen zijn gekleurd. Dit ge bruik, dat oorspronkelijk teruggaat op militaire motieven, riekt in de tegen- woordige tijd naar sociale discrimina- tie. Vergelijking van het stadsbeeld van ko- loniaal Batavia met circa 400.000 in- woners met het huidige brengt vervol- gens aanzienlijke verschillen aan het licht. Door een gigantische toestro- ming van migranten heeft de stad zieh sedert 1949 door de bouw van nieuwe woonwijken, zoals de in 1947 gestarte satellietstad Kebajoran, als een olievlek uitgebreid. Voorts heeft het streven om de stad een eigen Indonesisch gezicht te geven, op grote schaal geleid tot af- braak van vele aan het koloniaal verle den herinnerende gebouwen, tot nieuwbouw van imposante regerings- en handelskantoren, van monumentale hotels en winkelcentra en tot verbre- ding van bestaande en de aanleg van nieuwe wegen en boulevards. Het ge- volg is dat in de thans 9 miljoen inwo- ners teilende stad het oude Batavia, op enkele uitzonderingen na, nauwelijks meer terug te vinden is. Van de vier genoemde stadswijken heeft Batavia- Centrum de grootste veranderingen ondergaan, terwijl Gondangdia en Menteng het karakter van Nederlandse tuinsteden vrijwel intact hebben be- waard. Het hart van Batavia-Centrum werd en wordt nog steeds gevormd door Koningsplein en Waterlooplein. Op het Koningsplein, in 1949 omge- doopt in Medan Merdeka, prijkt thans het 137 meter hoge Vrijheidsbeeld. Op het Waterlooplein, thans Lapangan Banteng, eens paradeplaats van Daen- dels, herinnert tegenwoordig een mo- nument aan de overdracht in 1963 van Westelijk Nieuw-Guinea. In het Wil helminapark verrees de enorme Istiq- lalmoskee. De naam Wilhelminapark is een voorbeeld van een aantal betrek- kelijk onschuldige koloniale straatna- men. Daarnaast komen namen voor die voor de Indonesiers kwetsend moe- ten zijn geweest, zoals de Jan Pieters- zoon Coenweg en de Van Heutszbou- levard, vernoemd naar de bedwinger van Atjeh. Zlj hebben uiteraard alle voor Indonesische eponiemen plaats- gemaakt. Talrijke op de herdruk herkenbare ge bouwen, zoals Hotel der Nederlanden, Hotel des Indes, de bekende herenso- cieteit De Harmonie en haar militaire tegenhanger de societeit Concordia aan het Waterlooplein, jarenlang in ge bruik als zetel van het Indonesisch par- lement, zijn verdwenen. Evenwel heb ben de autoriteiten een aantal bouw- werken, die in de Indonesische vrij- heidsstrijd een rol hebben gespeeld, gerestaureerd en in ere hersteld. Zo is het gebouw van de Volksraad waar ir. Soekarno zijn beroemd geworden rede hield over de Pancasila, de vijf ideolo gische grondslagen van de republiek, tot nationaal monument gepromo- veerd. Maar 00k andere markante bouwwerken, aantrekkelijk vanuit his torisch oogpunt en waardevol als toe- ristisch object zijn bewaard gebleven. Hieronder ressorteren onder andere het oude stadhuis in de Benedenstad, thans Historisch Museum, het fraaie uit de i8e eeuw daterende landhuis aan Molenvliet, thans Arsip Nasional, het museum van het Bataviasch Genoot- schap en natuurlijk het bekendste ge bouw aan Koningsplein-Noord, het paleis van de gouverneur-generaal, thans bewoond door president Soehar- to. Zij zijn alle op de herdruk terug te vinden en voldaan over mijn ontdek- kingen besluit ik de rondwandeling. Volgens de heer Rob Braam, kaartbe- heerder van de Topografische Dienst, overtreft de belangstelling voor de drie herdrukken, met oplagen van elk 1000 exemplaren, de verwachtingen. Batavia en Java worden het best verkocht en zijn intussen alweer herdrukt. Onder de kopers bevinden zieh vele oud-mili- tairen uit de tijd van de politionele ac- ties die door aankondigingen in het veteranentijdschrift De Opmaat op de uitgaven attent werden gemaakt. Vol gens Braam is thans een herdruk in voorbereiding van de kaart van de ge- hele archipel uit de Atlas van Neder- landsch Oost-Indie van Stemfoort en Ten Siethoff uit de periode 1898-1907. Wij wensen die nieuwe herdruk even- veel succes toe als haar voorgangers. F.], Ormeling sr. 60

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 62