ITC - Vijfentwintig jaar Kartografische Afdeling KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT F.J. Ormeling sr. internationaal instituut, kartografische afdeling, overzicht trefwoorden international institute, cartographic department, survey keyword s institut international, section cartographique, etude Mots-CLES AJhoewel het itc een internationaal gericht instituut voor opleidingen, onderzoek en advisering op het ge- bied van de geo-wetenschappen is, geniet het binnen Nederland ook een zekere hekendheid. De meeste le- zers van dit tijdschrift zullen bijvoorbeeld van het be- staan van een afdeling Kartografie aan dit instituut op de hoogte zijn. Die afdeling viert dit jaar haar zilveren jubileum, en ter gelegenheid daarvan geeft degene die de afdeling heeft opgebouwd en als eerste de functie van hoogleraar Kartografie aan het itc heeft bekleed een boeiend overzicht van haar activiteiten. Inleiding Begin 1949 nam oud-minister Presi dent prof. Willem Schermerhorn deel aan een vergadering van de Verenigde Naties in Lake Success (v.s.). Scher merhorn was sedert de jaren 1930 in vakkringen bekend als baanbrekend fotogrammeter en als adviseur bij de exploratiekartering van de Nederland- se Nieuw-Guinea Petroleum Maat- schappij. In Lake Success werd gespro- ken over de mogelijkheden om lucht- kartering op te nemen in Technische Hulpprogrammas voor ontwikkelings- landen. Bij die gelegenheid werd hem door de Verenigde Naties gevraagd te willen onderzoeken of er in Nederland een mogelijkheid bestond tot oprich- ting van een internationaal opleidings- centrum voor luchtkartering. Teruggekeerd in Nederland nam Schermerhorn met voortvarendheid de realisering van deze gedachte, die hem zelf bijzonder aansprak, ter hand. Als oud minister-president kende hij de weg in Den Haag en na een reeks be- sprekingen met ministeries, met de toenmalige Technische Hogeschool te Delft en de Landbouwhogeschool te Prof dr. F.J. Orme ling sr. is emeritus hoogleraar in de kartografie (Meye- rinkswegg, 7524 am Lonneker). Wageningen slaagde hij er in het päd te effenen. Op 11 juli 1951 werd de stichtingsakte van het Internationaal Oplei- dingscentrum voor Luchtkartering gepasseerd. Met de aan- stelling van een wetenschappelijke en technische staf werd de nodige spoed betracht en nog in hetzelfde jaar kon met de eerste cursussen in fotogrammetrie, luchtfoto-interpreta- tie en in luchtfotografie worden begonnen. Kartografie Van meet af aan kwam kartografie voor in verschillende cursusprogrammas, onder meer als bijvak in de fotogram- metrie-opleiding. Onder de docenten die deze lessen ver- zorgden verdienen de latere hoogleraar ir. Cor Koeman, Al bert van der Waag, oud-docent kartografie aan de Hogere Krijgsschool, Edzard Bos, fysisch-geograaf en toekomstig conrector itc en tevreden bouwpatroon, en ir. Luuk van Zuylen van de Topografische Dienst vermelding. Onder Schermerhorn's opvolger rector A. J. van der Weele werd in 1970, op herhaald aandringen van Van der Waag, destijds secretaris van de hoofdafdeling Fotogrammetrie, besloten een afzonderlijke Kartografische Afdeling met eigen cursus sen in het leven te roepen. De oprichting van de afdeling viel ongeveer samen met de internationale separatistische kruistocht van de kartografen die, ontevreden met hun marginale positie in de geodesie en de geografie, een eigen probleemgebied en invloedssfeer afbakenden. In 1958 werd op initiatief van Zweedse en Zwitserse kartografen een eigen vereniging, de International Cartographic Association (ica), opgericht. De inrichting van de nieuwe afdeling in de loop van 1971 viel eveneens samen met de verhuizing van het ITC van Delft naar Enschede in het kader van de spreidingspolitiek van de regering. In de 'long hot summer' van 1971 kwamen wij in Enschede aan met 80 verhuiswagens, 200 man perso- neel en 400 Studenten. We werden verwelkomd door de burgemeester en de middenstand. Het werd een enerveren- de tijd. Wekenlang getuigden de verlichte iTC-torens tot laat in de avond van de inzet van talrijke medewerkers om de verhuizing te laten verlopen zonder de opleidingen te verstoren. Van de nieuwe kartografische afdeling werd verwacht dat ze 7

Kartografisch Tijdschrift | 1996 | | pagina 9