Willem Barentsz en de kartografie van het hoge noorden KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKELEN VVA Ligtendag geschiedenis van de kartografie, overzicht history of cartography, survey cartographie historique, etude TREFWOORDEN KEYWORDS M OTS-CL^S Over de geografische gesteldheid van het hoge noorden bestonden tot ver na de Middeleeuwen de nodige on- duidelijkheden. Zo'n vierhonderd jaar geleden begon nen Nederlandse kartografen interesse te tonen in dit gebied. Zij dachten er een doortocht te kunnen vinden naar de rijke handelsgebieden in het verre oosten. Deze nieuwe belangstelling leidde tot een drietal Nederland se ontdekkingsreizen naar het noordpoolgebied onder leiding van de stuurman en kartograaf Willem Ba rentsz. In dit artikel zal de aandacht worden gericht op de geografische kennis van het hoge noorden en de rol die Willem Barentsz' reizen hebben gespeeld bij de ver- groting daarvan. Bij de tochten van Willem Barentsz en zijn metgezellen speelden kaarten on- getwijfeld een grote rol. Voor de stuur- lieden van de schepen die in de jaren I594~I597 de reis naar China om de Noord ondernamen, was het namelijk belangrijk om zo goed mogelijk gei'n- formeerd te zijn over de geografische gesteldheid van de landen en zeeen die zij onderweg tegenkwamen. De gerin ge kennis die men hierover toen had weten te verzamelen, was nu juist voor een groot deel genoteerd op kaarten. De kaarten vervulden niet alleen een rol als gids bij de tochten. Ze hadden ook nog een tweede belangrijke func- tie, namelijk die van middel ter opte- kening van nieuwe ontdekkingen. In deze bijdrage zal worden ingegaan op deze beide functies van de kaarten. Twee vragen zullen daarom centraal staan: 1. Wat was de stand van de kennis van de geografie van het hoge noorden op het moment dat Barentsz en de zijnen op weg gingen en waar haalde men die kennis vandaan? 2.Wat hebben Barentsz' tochten aan de Dr. Wim Ligten dag is historisch- geograaf. Hij is als postdoc-onder- zoeker verbonden aan het Arctisch Centrum van de Rijksuniversiteit Groningen (Oude Kijk in 't Jatstraat 26, 9712 EK Groningen). geografische kennis over het hoge noorden toegevoegd? Voordat deze beide vragen kunnen worden beantwoord, is het nodig om over enige achtergrondinformatie te beschik- ken. Daarom zal nu eerst kort het een en ander worden ge- zegd over het kaartmakersbedrijf aan het einde van de i6e eeuw. Het kaartmakersbedrijf aan het einde van de 16e eeuw Tegen het einde van de i6e eeuw was de kaart een belang rijk navigatiemiddel geworden voor de zeevaart. Rond 1500 waren de stuurlieden voor de navigatie nog vooral aangewe- zen op het eigen geheugen en op (al dan niet op schrift ge- stelde) mededelingen van collega's. Maar zo'n honderd jaar later was in deze situatie verandering gekomen. Hoewel men toen ook nog veel en graag gebruik maakte van ge- schreven zeilaanwijzingen, werden dikwijls ook kaarten ge- bruikt als hulpmiddel bij de koersbepaling. Deze toename van het gebruik van kaarten had haar oorzaak in het feit dat in het vierde kwart van de i6e eeuw de actieradius van de Nederlandse zeevaart sterk toenam. Men kwam steeds vaker in onbekende wateren en het werd steeds moeilijker alle re levante gegevens te onthouden van alle zeeen die men be- voer [Schilder Mörzer Bruyns, 1976] De stijgende behoefte van de zeelieden aan kaarten uitte zieh in de opkomst van een bloeiende kartografische bedrij- vigheid in de stad die zieh in diezelfde periode ontwikkelde tot internationaal handelscentrum: Amsterdam. In de laat- ste decennia van de i6e eeuw en gedurende de gehele 17c eeuw produeeerden Amsterdamse kaartmakers een zeer groot aantal kaarten, die vaak de eiders gemaakte kaarten in kwaliteit overtroffen en die kaartproducenten van buiten Amsterdam tot voorbeeld dienden [Stefoff, 1995]. Onder de Amsterdamse kaartmakers bevonden zieh enkele die een zeer groot Stempel op de iye-eeuwse kartografie hebben ge- drukt. Te noemen vallen hier onder meer: Petrus Plancius, Cornelis Claesz, Hessel Gerritsz, Jodocus Hondius en Wil lem Jansz Blaeu. De eind-i6e-eeuwse zeeman was bekend met een tamelijk grote verscheidenheid aan kaartsoorten. Naast de gedrukte kaarten, die toen al voor heel wat wateren op vrij grote 5

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 11