m 4» v s KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I Van deze karteringswerkzaamheden van Barentsz - en mo- gelijk 00k van enkele van zijn metgezellen - is waarschijnlijk niet al te veel via uitgegeven kaarten in de openbaarheid ge- raakt. Er valt namelijk maar een kaart aan te wijzen waar- van mag worden aangenomen dat ze naar aanleiding van deze tochten is vervaardigd. Het betreft de Beschrijvinghe der zeecusten vant nordelicxste deel van Norwegheneen pas- kaart van de wateren ten noorden van Noord-Noorwegen en Lapland, gemaakt door Willem Barentsz en daterend uit 1596. Het is weihaast zeker dat in deze kaart informatie is verwerkt die Barentsz op zijn eerste tocht heeft opgedaan [Burger, 1915]. Het is niet onmogelijk dat hij de kaart pas heeft getekend op het laatst van 1595 of in het begin van 1596, toen hij terug was van zijn tweede tocht. In dat geval bevat de kaart 00k gegevens die tijdens deze tocht zijn ver- zameld. Tijdens de eerste twee tochten van Ba rentsz naar het hoge noorden, in res- pectievelijk 1594 en 1595, zal men zeker nieuwe kennis hebben opgedaan van de wateren en kusten die werden be- zeild. Uiteraard zal men meer te weten zijn gekomen van de kusten van Noor- wegen en Lapland. Daarnaast zal tij dens de eerste tocht 00k reeds de west- kust van Nova Zembla zijn gekarteerd, terwijl men tijdens de tweede tocht de topografie en hydrografie van de om- geving van het eiland Vaigach en het westelijk deel van de Karazee beter in kaart zal hebben gebracht. We mögen dit aannemen op grond van het feit dat Willem Barentsz al vöör 1594 zee- kaarten vervaardigde [Burger, 1915]in elk geval hij zal dus tijdens de twee eerste reizen naar het noorden hebben gekarteerd. Figuur 9. Uitsnede van een kaart van Europa, vervaar digd door Jodocus Hondius (Amster dam, 1595). Behalve deze kaart zijn er nog enkele kaarten aanwijsbaar waarin informatie opgedaan tijdens de eerste twee pool- tochten is opgenomen. Het betreft de herziene poolkaart van Mercator uit 1595 (ßguur 8), een kaart van Europa door Jodocus Hondius uit 1595 (figuur 9) en een wereldkaart, op- nieuw van Jodocus Hondius en daterend uit 1596 of 1597 (figuur 10). Op de kaart van Mercator Staat het water tussen Nova Zemla en het Russische vasteland aangegeven als Fre- tum Nassouiumdat wil zeggen als Straat Nassau. Deze naam was tijdens de eerste tocht gegeven [Okhuizen, 1992]. Op de kaart van Europa staan enkele teksten die betrekking hebben op de eerste tocht [Schilder, 1984]. De kustlijnen van de Streek rondom de Barentszzee op deze kaart stoelen echter vermoedelijk niet op tijdens deze tocht verworven kennis, want ze lijken verdacht veel op een combinatie van de lijnen van de hoofd- en inzetkaart die eerder door Plan- cius waren vervaardigd (figuur 7). De contouren van het vasteland bezuiden de Barentszzee en van de ten noorden daarvan liggende eilanden op de wereldkaart lijken even- eens te zijn ontleend aan Plancius' kaart van Europa uit 1594. Dit echter met een uitzondering: de westkust van Nova Zemla. Deze vertoont een zodanig afwijkend verloop van die op eerdere kaarten en is bovendien dusdanig over- eenkomstig het werkelijke verloop dat men mag aannemen dat ze is weergegeven op basis van waarnemingen door Wil lem Barentsz en zijn metgezellen tijdens de eerste pool- tocht. AI met al voegen deze vier kaarten niet erg veel toe aan de informatie die men in de Nederlanden al voör Barentsz' tochten had over dit noordelijke gebied. Dit is natuurlijk 00k niet zo verwonderlijk. Spectaculaire ontdekkingen wer den er tijdens deze reizen niet gedaan. Men kreeg alleen een meer gedetailleerd beeld van zeeen en kusten die reeds in meerdere of mindere mate bekend waren. Dit verklaart enerzijds waarom er siechts weinig kaartmakers gei'nteres- seerd waren in de opname van de nieuwe gegevens en an- derzijds waarom de paar kaarten die deze gegevens bevatten weinig of geen echt nieuwe informatie opleveren. Geheel anders liggen de zaken als we de kartografische oogst van Barentsz' derde reis beschouwen. Voor een derge- lijke beschouwing kunnen we ons concentreren op een kaart, namelijk de poolkaart vervaardigd door Willem Ba rentsz zelf en uitgegeven na diens dood, in 1598, door Cor- nelis Claesz (figuur 11). Aangezien Willem Barentsz na de overwintering op de terugtocht is overleden, moet het con- cept van deze kaart nog in 1597, voör het verlaten van Nova Zembla, voltooid zijn. Het is dus erg waarschijnlijk dat Ba- f S E. P TEKTRIO NALIVM Tcrranim de: fenptio. pooleilanden gehandhaafd, maar zijn wel de door Plancius gemaakte correc- ties voor wat betreft de zuidelijke Ba rentszzee overgenomen. De ontdekkingen van Barentsz en zijn reisgenoten Figuur 8. Kaart van het noordpool- gebied, vervaardigd door Gerard Mer cator (Duisburg, 1595)- 11

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 17