f Visualisatie van het Beheersplan Waddenzee Delft). Ing. Y.J. Zijlstra is projectleider van het Beheers plan Waddenzee en beleidsmede- werker bij de Di- rectie Noord-Ne- Het Beheersplan Waddenzee KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT M.A. Damoiseaux Y.J. Zijlstra TREFWOORDEN productie van geografische informatie, gis, overheidskartografie producdon of geographical information, gis, official cartography keyword s production de l'informadon geographique, sig, cartographie officielle mots-CLES De gezamenlijke overheden van rijk, provincies en ge- meenten hebben het beheer voor de Waddenzee nu vastgelegd in een integraaJ beheersplan, dat de twaalf bestaande beheersplannen vervangt. In dit beheersplan wordt kort en duidelijk het beheer voor de verschillen- de menselijke activiteiten op de Waddenzee beschreven. Met het uitbrengen ervan is de planstructuur voor de Waddenzee sterk vereenvoudigd. Bij de visualisering van het plan is gis een waardevol hulpmiddel gebleken. Drs. M.A. Da moiseaux is advi- seur voor GIS en Kartografie bij de Meetkundige Dienst van Rijks- waterstaat (Post bus 5023, 2600 GA derland van Rijkswaterstaat (Postbus 2301, 8901JH Leeuwar- den). Voorgeschiedenis Het beleid voor de Waddenzee is door het rijk vastgelegd in de Pianologische Kernbeslissing Waddenzee (PKB-Wad- denzee) en door de provincies in het Interprovinciaal Beleidsplan Wadden- zeegebied (ibw). Hoofddoelstelling voor de Waddenzee is hierbij: de duur- zame bescherming en ontwikkeling van de Waddenzee als natuurgebied. Mense lijke activiteiten met een economische en/of recreatieve functie zijn in begin- sel mogelijk, mits deze niet in strijd zijn met deze hoofddoelstelling. Voor het beheer van de Waddenzee zijn in totaal twaalf overheden verant- woordelijk, die aanvankelijk ieder hun eigen beheersplan hadden. Na de her- ziening van de PKB-Waddenzee in 1994, moesten 00k de afzonderlijke be heersplannen worden herzien. Op grond van deze pkb moesten de bestaande beheersplannen zoveel mogelijk worden gebundeld in een plan. Om de uit- voering van de plannen te bevorderen diende er 00k een maatregelenprogramma te komen. De planstructuur voor de Waddenzee wordt hiermee sterk vereenvoudigd. Het opstellen van het nieuwe Beheersplan en het maatrege lenprogramma werd in handen gelegd van een stuurgroep en acht sector-werkgroepen, waarin alle betrokken overhe den waren vertegenwoordigd. Het geheel werd gecoördi- neerd door de directie Noord-Nederland van Rijkswater staat. De Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat heeft daarbij ondersteuning verleend op het gebied van de geo- informatie. Het Beheersplan Waddenzee rieht zieh op het beheer van het ecosysteem en het reguleren van het menselijk gebruik van de Waddenzee. Dat laatste rieht zieh met name op het voorkomen dan wel beperken van verstoring, verontreini- ging en schade aan het natuurlijk milieu in de Waddenzee, in samenhang met een duurzaam gebruik. De basis van het plan is gelegd door acht werkgroepen, voor de sectoren: milieubeheer; natuur- en kustbeheer; civiele werken; verkeer en vervoer; visserij; energie; recreatie; militaire activiteiten. Deze sector-werkgroepen hebben, getrokken door de ver- antwoordelijke overheid en in samenspraak met de andere overheden, hun sector-beheer beschreven in een körte 'sec- tor-notitie'. Deze sector-notities leveren de onderbouwing van het sector-beheer en geven een toelichting hierop. Op grond van de sector-notities heeft de stuurgroep het inte- graal Beheersplan samengesteld. Hierin wordt 00k aandacht geschonken aan de inzet van het wettelijk instrumentarium, de coördinatie van inspectie en handhaving, de rol van voorlichting en educatie, de coördinatie van de monitoring, 15

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 21