16 m KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I Rottum Delfzijl GRONINGEN Leeuwarden Groningen larlingen FRIESLAND E)en Helder NOORD-HOLLAND Legenda Provmoacns* PKB-frwB HaaMvcriinlnc I /-V Hoofdvqtmding en VueiUmnaea Beheersplan Waddenzee SectorVerkeer en Vervoer Hävens en vaarroutes het onderzoek en de gegevenshuishouding met betrekking Figuur 1. Sector- tot de Waddenzee. kaart 6: Verkeer en veruoer verkleind). Inzet van gis Voor her opstellen van een beheersplan is veel ruimtelijke informatie nodig. gis kan daarbij een zinvol hulpmiddel zijn, reden waarom al in een vroeg Stadium aan de inzet van gis is gedacht. In een 'plan van aanpak' zijn de voordelen en randvoorwaarden van Gis-inzet op een rijtje gezet en gepre- senteerd aan de stuurgroep en sector-werkgroepen. Daarbij werd benadrukt, dat gis niet alleen tijdens het samenstellen van het beheersplan dienst kan doen, maar 00k bij het daadwerkelijke beheer daarna. Bovendien kon de directie Noord Nederland hiervoor gebruik maken van het reeds aanwezige Arc/Info-systeem. De ruimtelijke informatie diende zowel geschikt te zijn voor de juiste visualisatie als voor analyses. Daarom er zijn afspraken gemaakt over de grondslag, de mate van gedetail- leerdheid van de gegevens, de juiste omschrijving van de ge- gevens, het gebruik van een metagegevens-systeem en het uitwisselingsformaat. De sector-notities Bij het opstellen van het datamodel is uitgegaan van in to taal 36 thema's of entiteiten, verdeeld over de acht verschil- lende sectoren, plus de topografie. Later zijn daar nog enige thema's bijgekomen. Als grondslag is de stereografische projectie genomen, met de ligging in RD-coördinaten en de hoogten in nap. Bij de opbouw van het Gis-bestand is bewust gekozen voor de schaal 1:250.000. Deze schaal maakt het mogelijk om desge- wenst 00k kaarten op 1:100.000 of 1:500.000 te produceren. In dit laatste geval past de gehele Waddenzee op A3-for- maat. De aanvankelijke wens was 1:50.000, omdat een aan- tal thema's daarin al beschikbaar waren. Maar andere gege vens waren in het geheel niet digitaal beschikbaar en het zou (te) veel inspanning vergen, om die 00k zo gedetailleerd in te winnen. Voor het beleid is een dergelijke mate van detaillering 00k niet nodig. Zo is het voor een beleidsmaker voldoende, dat hij kan zien welke vaarroutes zijn gemarkeerd; maar de onderhouds- dienst moet een kaart hebben met de precieze locatie van de verschillende tonnen, boeien en bakens. Het is vanaf het begin de bedoeling geweest, het op te bouwen bestand geregeld te actuali- seren ten behoeve van de verplichte jaarlijkse evaluatie en vijfjaarlijkse her- ziening van het Beheersplan. Een be stand 1:50.000 zou voor dat doel 00k te omvangrijk en moeilijk te beheren zijn. Voor vastlegging van de meta-informa- tie is gekozen voor het programma Geokey, waarvoor destijds een prototy- pe beschikbaar was en dat inmiddels een standaard is bij Rijkswaterstaat. Bij het samensteilen van de sector-no tities zijn tekst en kaarten gelijk opge- trokken. De in totaal 15 verschillende kaarten werden direct uit Arc/Info op schaal 1:250.000 geplot op een HP De- signjet inktjetprinter en in de diverse vergaderingen besproken. ledere aan- passing werd direct in het gis doorge- voerd en was vervolgens weer beschik baar voor de volgende bespreking. Deze 'praatkaarten' zijn zo meege- groeid met de sector-notities en uitein- delijk verkleind tot schaal 1:500.000 op A3-formaat opgenomen in de de- finitieve gebundelde sector-notities. Deze dienen als achtergrond-docu- ment voor de specialisten. De sector-

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 22