KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I kaarten daarvoor (zie figuur 1) zijn in een oplage van 350 stuks digitaal ge- drukt op een Xeikon digitale drukpers, direct vanuit een in Arc/Info aange- maakt postscript-bestand. Dit bleek, gezien de kwaliteit, kosten en levertijd de meest aantrekkelijke optie te zijn. Het belang van gis is overigens niet al- leen gebleken uit de snelle wijze waar- op nieuwe versies van de kaarten gele- verd konden worden, maar 00k uit bij- voorbeeld het opstellen, vergelijken en afstemmen van ondermeer zoneringen bij onveilige zones, stiltegebieden, vliegroutes, vaarroutes en dergelijke. Hierbij bleek weer eens dat men vaak wel hetzelfde bedoelt, maar dat de aan- geleverde bestanden en analoge gege- vens niet altijd gelijkluidend waren en nog moesten worden afgestemd om een eenduidig beeld te krijgen. Het Beheersplan Op basis van de sector-notities is de integrale versie van het Beheersplan Waddenzee geschreven en voorzien van 16 kaarten op A/pformaat. Hier- voor zijn de Arc/Info-bestanden ge- converteerd naar een kartografisch sys- teem (Apple Macintosh Computer met FreeHand-programmatuur) en geheel opnieuw opgemaakt. Dat was 00k voorzien, omdat verkleining naar A4- formaat (schaal ongeveer 1:750.000) de nodige generalisatie zou vergen. Eerder was voor intern gebruik al een serie op A/pformaat vervaardigd met Arc- View2. De kwaliteit hiervan was echter onvoldoende door gebrek aan karto- grafische mogelijkheden van Arc- View2, met name wat betreft generali satie, ontwerp van punt- en lijnsymbo- len en kleurkeuze. Voor de inspraak-ronde van het Be heersplan is eind 1995 een kleine opla ge van deze beheersplankaarten via een Canon kleurenkopieerapparaat (in feite een hoge resolutie inktjetprinter) gemaakt. De binnengekomen inhou- delijke reacties zijn weer in Arc/Info verwerkt en opnieuw geplot. Aan de hand van deze plots zijn de wijzigin- gen handmatig (met de muis) 00k in FreeHand doorgevoerd. Flet Arc/Info- bestand werd dus niet opnieuw gecon- verteerd. Dit bleek in de praktijk snel- ler te werken, ondanks de extra inte- griteitscontrole. Vervolgens zijn deze A4-kaarten (zie figuur 2) samen met het Beheersplan in een oplage van 2000 stuks in offset gedrukt. Legenda recreatief medegebruik vaarroute beperkt recreatief medegebruik geen of nauwelijks recreatief medegebruik 1 jachthaven trailerhelling surfopstapplaats voorziening Strand wadlooproute Figuur 2. Fragment van beheersplan- kaart 14: Recreatie. Een goede informatiehuishouding, van belang voor de Waddenzee In de PKB-Waddenzee is aangegeven, dat besluitvorming over nieuwe of gewijzigde activiteiten plaats dient te vinden op grond van de best beschikbare informatie over de te ver- wachten gevolgen daarvan, met name voor het natuurlijke milieu op de Waddenzee. Deze informatie wordt via een monitoring- en onderzoek- programma verzameld door de verschillende beherende diensten. Deze activiteiten zijn dan 00k essentieel voor een zorgvuldig en integraal afstemmen en afwegen van menselijk gebruik in de Waddenzee. Door een doelgerichte inwinning, opslag en presentatie van kennis en gegevens kan steeds op basis van de best beschikbare informatie besluitvorming plaatsvinden. Er zal dus in toenemende mate aandacht besteed moeten worden aan het bepalen, verzamelen, beschikbaar stellen en actueel houden van kennis en (basis)gegevens die nodig zijn om de effectiviteit van beheersmaatregelen te kunnen be- oordelen. In overleg met alle beheerders wordt dan 00k ge- streefd naar een doelmatige en uniforme opslag en ter be- schikkingstelling van (beheers)gegevens over de Waddenzee. gis is hierbij onmisbaar. De basis hiervoor is al gelegd met het Beheersplan Wadden zee. In dat kader wordt 00k gewerkt aan het actueel houden IJsselmeer [Den V y v ÜHelder NOORD HOLLAND Ameland Texel FRIESLAND Terschelling Vlieland/ Harlingen 17

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 23