De panoramakaarten van Heinrich C. Berann KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT F.J. Ormeling I997-XXIII-I visualisatie, hoogtevoorstelling, overzicht visualisation, relief representation, survey visualisation, orographie, etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Een van de meest flamboyante en creatieve kartografen van onze tijd is Heinrich C.Berann, auteur van een uit- gebreid oeuvre van panoramakaarten. Niet alleen Euro- pese bergtoppen zijn door hem vereeuwigd en beroemd gemaakt, maar 00k de hoogste toppen van Noord-Ame- rika en Azie. Vanuit zijn studio in Lans bij Innsbruck heeft Berann de laatste dertig jaar Europa doorkruist met zijn stationcar, waarop hij een platform had ge- construeerd, zodat hij op bet dak kon zitten tekenen en zo zowel beter kon zien als ongestoord bezig kon zijn. Dit artikel wil een inzicht geven in zijn ontwikkeling en werkwijze. Een van de meest indrukwekkende ma- nieren om de verwoesting in Joegosla- vie na te gaan is de alledaagse TV-beel- den te vergelijken met de plattegrond van de gouden stad Sarajevo (figuur 1) die ter gelegenheid van de Olympische speien werd vervaardigd. Vanaf de Olympische winterspeien in Cortina d'Ampezzo (1956) en de Olympische zomerspelen in Rome (i960) had elke Olympiastad zieh laten portretteren door de Oostenrijkse meester van de panoramakaart, en de sportofficials uit Joegoslavie waren dus 00k naar Lans bij Innsbruck in Tirol getogen om Be rann te vragen 00k hun stad af te beei den. Ik heb zelf de tocht bij Innsbruck naar boven 00k eens gemaakt op een excursie met Studenten, in 1983, al slip- pend in de sneeuw met de vw-bus. De tocht naar beneden een paar uur later ging veel sneller omdat Berann alleen maar wijn schonk, ondanks het vroege uur. De glorieuze Nieuw-Zeelandse vriendin die we van de eerste kennis- making in Ede in 1973 kenden was niet meer in zijn gezelschap, al begon hij wel te glimlachen toen ik ernaar vroeg; daarvoor in de plaats zwaaide zijn Prof dr. F.J. Or meling jr. is als hoogleraar Karto- grafie verbonden aan de Universi- teit Utrecht, FFei- delberglaan 2, 3384 CS Utrecht, tel. 030 - 23313/3. dochter de seepter. Ze waarschuwde hem niet te veel te drin- ken in verband met zijn maag. Maar als dat al teleurstelde dan ging dat idee snel over tijdens het bezoek aan zijn stu dio, waar hij zijn manier van werken liet zien. Alleen al het uitzicht vanaf zijn alm boven Innsbruck en de atmosfeer daar gaf stof genoeg om uren over te verteilen. Berann's carriere Dat uitzicht was zonnig, de lucht was helder, en dat is 00k nodig in panoramakaarten, iets waar Berann zelf door scha de en schände achter gekomen is. "Einladende Bildwir kung, sonnige Stimmung, klaren Überblick" [Berann, 1968] - dus een uitnodigend effect van het beeld, een zonnige sfeer en een helder overzicht - dat zijn de eisen die de mo derne reclame steh. Berann heeft moeten leren dat je de es sende moet overdragen, je niet in details moet verliezen, een duidelijke struetuur moet aanbrengen door middel van de werking van licht en schaduw, en de verschillende tech nische gegevens zoals namen, plaatsen en skiliftjes zö in het panorama moet onderbrengen dat de totale indruk er niet door wordt verstoord. En dat heeft hij niet op de Fachschu le Dekorationsmalerei in Innsbruck geleerd, maar zichzelf moeten bijbrengen. Hij is in 1915 geboren, en in 1933 in de crisistijd was er geen geld voor een vervolgstudie op de kunstacademie in Wenen. Berann ging folders ontwerpen voor de toeristenindustrie, en in 1936 zag hij zijn kans schoon: in dat jaar kwam de Grossglockner Hochalpen- strasse gereed, en er werd een prijsvraag uitgeschreven voor een affiche, die ter gelegenheid van de opening gedrukt zou worden. Berann had helemaal geen ervaring met het ver- vaardigen van panoramakaarten, maar wel, net als Mijkse- naar nu, ideeen over de panoramakaarten die in die tijd ge- produeeerd werden, vooral door Rueb, de gedoodverfde grootmeester van die dagen. Diens kaarten waren over het algemeen vrij somber - wellicht wel in de juiste natuurlijke kleuren, maar ze waren in elk geval niet erg wervend. Be rann besloot zo'n panoramakaart heel anders op te zetten: lichte en vrolijke tinten en een vriendelijke en zonnige at mosfeer. Zijn ontwerp maakte zo'n indruk dat de jury de 21-jarige de opdracht verstrekte, wat heel bijzonder is in de Oostenrijkse maatschappij van die dagen. 19

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 25