KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1 I997-XXIII-I Zo begon zijn carriere als panorama- kaartentekenaar, hoewel het zeker niet het soort werk was wat hij het liefste deed. Hij zag en ziet zichzelf in de eer- ste plaats als kunstschilder, maar ik ben blij dat hij daar nauwelijks aan toe gekomen is, en om brood op de plank te krijgen toch steeds met panorama- kaarten bezig is geweest. Zijn schilde- rijen staan vol kolkende rotsmassa's en wervelende luchten, een en al pathos of verbondenheid met de aarde, vol knoestige oude herders en wulpse boe- rinnen, technisch knap maar voor mij verder weinig overtuigend. Alleen als hij in exotische gebieden schildert spreken zijn doeken me aan. Ik blijf me verbazen over de discrepantie dat iemand die zulke fraaie panoramakaar- ten maakt tegelijkertijd zulke barokke tekeningen en schilderijen fabriceert, en dat nog liever doet 00k! Op het ogenblik schildert hij alleen nog maar en kan zieh dat permitteren - hij is waarschijnlijk de enige karto- graaf die door kaarten te tekenen mil- jonair geworden is, en in een van de weinige artikelen van zijn hand be- schrijft hij hoe het op het hoogtepunt Figuur 1. Fragment van zijn carriere toeging: van de panorama- kaart xiv Olympic Winter Games Sa- Berann's werkwijze rajevo 1984, door H.C. Berann, 1984. De telefoon gaat in Lans: "Here is Was hington, the National Geographie So ciety. Hallo Mr Berann, would it be possible for you to draw a panorama of Mount Everest?" [Berann, 1968]. Een maand later is hij dan op weg naar Nepal. Daar moet hij eerst drie weken wachten voordat hij toestemming krijgt van de Nepalese regering om met een vliegtuig rond de Everest te vliegen, en dat wordt de tijd van zijn leven omdat hij nog nooit eerder met de orientaalse culturen in contact gekomen is en van 's morgens vroeg totdat het donker wordt schilderen moet. Het komt goed uit dat hij 00k nog een week op het goede weer moet wachten en dan pas een week kan rondvliegen en foto's maken. Om de opnamen goed met el- kaar in verband te kunnen brengen is er Figuur 2. Detail een topografische kaart nodig. Die van de panorama- wordt pas in de loop van het jaar ge- kaart The Alps, vonden, en dan kan hetzelfde jaar de Europe's top at- panoramakaart nog worden afgewerkt traction all year en opgenomen in het tijdschrift, en met round, door een oplage van xo miljoen over de we- H.C.Berann. Joint reld verspreid, tegelijk met een over- Publicity Commis- zichtskaart van een deel van de Hima- sion for the Alpine laya. De National Geographie is dan Countries. Inns- blijkbaar in Staat geweest hem geduren- bruck, ip/8. de een jaar in te huren. LAC iSman 20

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 26