KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I Carrara. Ze stammen uit de periode eind jaren vijftig. Daarna komen er lichtere tinten en grotere contrasten, en een enkele maal een abstechertje naar een vlakker gebied, zoals Neder- land, maar dat overtuigt niet echt. Soms gaat hij echt de mist in, bijvoor- beeld bij de panoramakaart van Karls ruhe, waar de zichtlijnen parallel lood- recht op ons afkomen, wat misschien in deze tussen twee bergruggen inge- klemde stad 00k moeilijk anders kan, maar tot een geforceerd beeld leidt. Ook als de gebieden te groot worden, zoals bij de Himalaya, lukt het soms niet te overtuigen, ook al zijn de de- tails nog zo knap weergegeven. Maar goed, we weten nu dat hij het wel kan, en dat hij het ook over weet te dragen. Het werk wordt nu door een staf van medewerkers gedaan in zijn studio, en er is sprake van lange wachttijden. En het werk is niet alleen door de toe- ristenindustrie maar ook door weten- schappers ontdekt. Een van de triom- fen van Berann, die in eigen land nooit enige erkenning van weten- schappelijke zijde kreeg, is dat hij door de Columbia universiteit in New York gevraagd werd panoramakaarten van de zeebodem te maken. U kent ze waarschijnlijk ook uit de National Geographie. De kritiek van weten- schappelijke zijde in Oostenrijk heeft altijd benadrukt dat hij de werkelijk- heid verdraait, geweld aandoet -maar die kritiek is dan afkomstig van lieden die zieh niet realiseren dat de karto- graaf altijd de werkelijkheid transfor- meert en altijd kunstgrepen uitvoert Figuur 7. Panora makaart van het ei- land Capri, door H.C.Berann, circa i960. om het wezenlijke voor een bepaalde doelstelling over te dragen. Michelin krijgt ook nooit kritiek op zijn verteke- ning van de werkelijkheid zoals bij verkeerspleinen die tot tienmaal groter worden getekend dan de werkelijkheid al leen om de automobilist te helpen bij het vinden van de juiste afslag. Berann's beeiden geven een goede indruk van het landschap, en daar gaat het om. Uitgangspunt van de panoramakaarten van het onderzeese relief vormden hier de lodingskaarten van de gebco, op basis waarvan op werkbladen dieptelijnen zijn ingetekend. Tevens werd beredeneerd wat de onderzeese terreinvormen moesten zijn. Dat ging aan de hand van kaarten van de ver- onderstelde struetuur van de schollen en de krachten die daarop werkten. Dat alles gaf Berann dan voldoende mate- riaal om een poging te doen een panoramakaart van de zee bodem te vervaardigen. De dimensies zijn echter dusdanig, dat hij alleen een sprekend relief kon verkrijgen door de on derzeese terreinvormen 200 maal te overdrijven. Ik laat daar in figuur 8 nog een detail van zien, en wel van de Rodriguez breukzone. De produetie van zo'n 'wetenschappelijke' panoramakaart is helemaal in lijn met de funetie van de kartografie die nu zo in vogue is, namelijk de wetenschap pelijke visualisatie. Toch zie ik Berann liever boven water, ook al is het in een maritieme omgeving. Hij heeft ook ooit eens voor de Na tional Geographie een serie kaarten gemaakt van de Caribi- sche eilanden, zoals de afbeelding in figuur 9 van naar ik meen St. Vincent - het zijn prachtige droomwerelden, die tegelijk uiterst funetioneel zijn en aan hun wervende doel stelling beantwoorden - als zodanig paste Berann's werk he lemaal in het programma van de studiedag Alledaagse Kar tografie (georganiseerd door de nieuwe werkgroep Karto- grafische Vormgeving) omdat het de alledaagse beslomme- ringen doet vergeten! Literatuur Berann, H.C. (1968), Aus meiner Panoramawerkstätte. Mitteilungen der Osterreichischen Geographischen Gesell schaft, Band 110, Heft 11/111. Ormeling, F.J. (1973), Verslag lezing Berann. In: Geude- ke, P.W. F.J. Ormeling (red.), Driedimensionale Karto grafie. Verslag Studiedagen Ede 1973, pp 30-39. Gronin gen: NVK. Summary F.J. Ormeling - The panoramic maps oft Heinrich C. Berann Keywords: visualisation, relief representation, survey From winning a contest for a poster for the new Grossglockner Hochalpenstrasse in 1936 until the advent oft CAD techniques Heinrich C. Berann has dominated the scene and set the trends in the produetion oft panoramic maps. This paper describes the development oft this style and the method oftproducing these maps, that are usedfor tourist brochures as well as for scientific purposes. Examples ofthe latter are the sea floor relief panora mic maps he drew for the National Geographie Magazine. 23

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 29