KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I997-XXIII-I (links) Figuur 8. Detail van de voor de National Geographie in igyg geprodueeerdepanoramakaart Indian Ocean, door FL. C. Berann. (rechts) Figuur 9. Detail van een kaart van de Caribische eilan- den (waarschijnlijk St. Vincent) door H. C. Berann vervaardigd voor de National Geographie. R esume F.J. Ormeling - Cartes panoramiques de Fleinrich Berann Mots-cles: visualisation, orographie, etude La technique proposee par H. C. Berann pour la realisation des cartes panoramiques avait domine la scene et determine les tendances partir de 1936 - oü il a gagne un concours pour la publication d'un poste sur la 'Grossglockner Hochalpenstrasse - jusqu'ä l'introduction des techniques CAD. L'article analyse Re volution de ce style et de la methode de produetion de ces car tes, utilisees aussi bien pour des brochures de promotion touris- tique que pour des objectifs scientifiques; parmi ces derniers sont mentionnes les cartes panoramiques du relief sous-marin dresseespour le National Geographie Magazine. DE KAART OP STRAAT Charlotte In Charlotte, in de Amerikaanse Staat North Carolina, Staat het hoofdkwartier van de Southern Bell Company. Tegen de zuidgevel van dit gebouw Staat op de begane grond een beeld van David Astor Dowdy jr, getiteld Bringing the World together. Het is natuurlijk een afgrijselijke, Coca Cola-achtige naam, maar het beeld, en dat moet misschien 00k wel om het publiek aan te spreken, is in elk geval geografisch: een werknemer die de aarde bekabelt onder het wakende 00g van Alexander Graham Bell. Hij heeft 00k wel wat van een cowboy die een wilde mustang vangt, en dat heeft het publiek hier misschien wel graag. Het is in elk geval de kaart op straat. F.J. Ormeling AiU ff 24

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 30