wis en TOPhoogteMD Twee landsdekkende bestanden van de Meetkundige Dienst KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT LANDSDEKKENDE BESTANDEN W. van de Guchte De Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat vervaar- digt en levert meerdere soorten bestanden voor aanleg, beheer en onderhoud van de rijkswegen, de grote wate- ren en de kust. De meeste bestanden beperken zieh tot de hoofdinfrastruetuur, maar een aantal is ook lands- dekkend. Twee van deze landsdekkende bestanden, die ook beschikbaar zijn voor gebruik buiten de eigen orga- nisatie, worden hier nader belicht: het wis met afwate- rings- en watervoorzieningsgegevens, en TOPhoogteMD met gedetailleerde hoogte-informatie. Het Waterstaatkundig Informa- tie Systeem: wis Algemeen De naam van het bestand is een sa- menstel van waterstaatkundige infor- matie, opgeslagen en te raadplegen in een geografisch informatiesysteem. Wat betreft inhoud is het eigenlijk een voortzetting van de reeds sedert 1864 bestaande Waterstaatskaart van Neder- land, destijds opgezet om een uniform landelijk inzicht te krijgen in de afwa- tering en de waterkering. Toen bestün den er nog zo'n 2500 waterschappen, die op vrijwel autonome wijze hun eigen waterbeheer uitvoerden en daar- bij niet altijd rekening hielden met hun omgeving. In het kader van het zieh beperken tot kerntaken, werd echter door Rijkswaterstaat besloten tot stopzetting van de kaart per 1 janu- ari 1994. Dit mede omdat het detail- waterbeheer nu wordt uitgeoefend door minder dan honderd grote en goed uitgeruste waterschappen. De tij- dens de voorbereiding voor de 6e edi- tie opgedane ervaring met de opzet van een digitale versie, is dankbaar ge- bruikt bij de opbouw van het wis. Na de overname van de Waterstaatskaart W. van de Guchte is senior-project- leider Themati sche Geo-informa- tie bij de Meet kundige Dienst van Rijkswater staat (Postbus 5023, 2600 GA Delft). door de Meetkundige Dienst in 1983, mag deze zieh nu dan ook eigenaar cq. bronhouder van het wis noemen. Inhoud van het bestand Met als uitgangspunt de verdeling van Nederland in water staatkundige oppervlaktewatersystemen (gebieden met inlig- gende wateren, die längs een punt lozen op een hoofdwater), is in het bestand een gedetailleerde weergave van de afwate- ringssituatie opgenomen, alsmede een iets grovere inventari- satie van de landelijke zoetwatervoorziening met oppervlak- tewater uit de hoofdrivieren. Daarnaast is een ge'integreerd Informatie Systeem Waterschappen gebouwd, met de com- ponenten liggingsgegevens van waterschappen (onderschei- den naar de taken kwantiteit, kwaliteit, kering, waterwegen- en wegenbeheer), alsmede de alfa-numerieke kenmerken van waterschappen. Tevens wordt momenteel nog partieipatie gezocht voor de bouw van een waterkeringenbestand. Voor een nadere omschrijving van de opgenomen coverages en daaraan gekoppelde attributen wordt verwezen naar het Loket Geo-gegevens van de Meetkundige Dienst. De in het wis opgenomen gegevens zijn hoofdzakelijk verkregen door conversie van de Waterstaatskaart 5e editie en, met name voor de noordelijke provincies, door vrij recente inwinning bij de betreffende waterschappen. Daarom gaat het bestand ook wel door het geo-informatie-leven als het 'wis 90 be stand'. De nauwkeurigheid is derhalve inherent aan de kaartschaal 1:50.000, terwijl de vastlegging is geschied in het zgn. nieuwe RD-stelsel. Technische informatie Het wis is uiteraard een vectorbestand, verkregen door digi- talisatie met als hoofdresultaat de coverages peilgebieden, binnenwaterlijnen, binnenwaterpolygonen, duikers en kluisleidingen, kunstwerken en buitenwater. Daaraan ge- koppeld zijn de nodige attributen, zoals peilen, gebiedsty- pering (polder, boezem, hoge gronden, gerioleerd), fasering van de afwatering, soort kunstwerk enz. Het bestand is ge bouwd in Arc/Info, doch desgewenst om te zetten naar een andere Gis-omgeving en leverbaar op elk gewenst medium. Het complete landsdekkende wis-bestand is ongeveer 55 Mb groot, waarbij een aantal kengetallen voor zieh spreken, zoals 37.786 peilgebieden, 122.873 waterlopen, 19.332 kunst werken en 6.325 transportleidingen riolering. 25

Kartografisch Tijdschrift | 1997 | | pagina 31